Tämä kerrottiin jo toisessa ketjussa, mutta nostan vielä erikseen. Eli uusin VA löytyy nyt myös verkosta: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/01/07/vapaa-ajattelija-4-2017/
Saa kehuakin, mutta erityisesti kertoa mitä voi parantaa.
VA 4/2017 verkossa
27
453
Vastaukset
- PieleenMeni
Luvattiin historiikki, tuli muistelmalehti. Kyseessä on moninkertainen vahinko.
1) Valehdeltiin jäsenistölle
2) Lehti muutettiin muistelmiksi
3) Näin välitetään kuva taaksepäin katsovasta toiminnasta (se on varmaan kyllä realistinen)- Luk-kommentt
Alkuperäinen aie historiikista oli ajat sitten päätetty muuttaa lehden teemanumeroksi. "Muistelmissa" toiminnasta on tapana katsoa myös taaksepäin. Siihen oli nyt hyvä tekosyy, se 80 v.
Paljon oli kuitenkin myös eteen päin katsovia juttuja. - VajareittenPesänlikaajat
jori.mantysalo kirjoitti:
Oletko sinä itse lukenut tuon lehden?
Valajorinat asivan käsittämätöntä sekasotkua jota ei lue vanha erkkikään.
VajareittenPesänlikaajat kirjoitti:
Valajorinat asivan käsittämätöntä sekasotkua jota ei lue vanha erkkikään.
Tarkoitatko nyt numeron 3/2017 kirjoitusta?
- NasaretinPesänjakajat
Nasaretin pesänjakakista juttu s. 18, ks. http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/01/07/vapaa-ajattelija-4-2017/
Jälleen kerran loistava julkaisu. Markku Myllykankaan humoristisen osoitteleva retoriikka on minusta aivan loistavaa ja se toi taas hymyn huulille ja vedet silmiin hänen Eutanasia-kolumniaan lukiessa :-D
Lähes puolet lehden sisällöstä kosketteli Vapaa-ajattelun ja uskonnonvapauden historiaa jollain tavalla, etenkin sivulta 10 alkanut kymmensivuinen muistelmaosuus oli erittäin sivistävää luettavaa. Kestosuosikikseni on muodostunut "Minun ateismini"-osuus, jossa tavalliset ihmiset kertovat kuinka he ovat huomanneet jumalien mahdottomuuden. Toivottavasti tähän osioon saadaan jatkossakin sisältöä niin, että se löytyy jokaisesta numerosta :-)
On mielenkiintoista lukea paikallisyhdistysten toiminnasta, mutta toivoisin, että niihin saisi aina lisäksi myös tietoa siitä, miten tapahtumaa oli markkinoitu ja millaista keskustelua se paikallisesti herätti esim. paikallislehdissä tai vapareitten keskuudessa?
Jostain syystä "lue verkossa" -nappi ei toimi?- Toimitukselta
Kannen kuvaaja ja malli on Daisy Heart. Pahoittelemme tiedon jäämistä pois sivulta 2.
- Kiittäen
Naisen itsestään kuvaama taidevalokuva on hyvä veto!
- läpeensätyytyväinenDaisy
Saisiko se uraavan kanteen Meriläisen kuvaaman kuvan urastaan?
- Lukuje.huom
Toisessa ketjussa on tullut selväksi, että VA-lehti ei "objektivoi" naista kansikuvassaan, joka on naisen itsestään ottama taidevalokuva. Siksi kannattaa lehteä koskeva keskustelu siirtää tähän ketjuun.
- Luk.huom
Joku haluaa pitää syyllistävää negatiivista otsikkoa esillä.
- Luk.huom
ET-reportaasi löytyy pdf-sivuilla, ja tässä asiaa ET:n vahvistamisesta ja avaamisesta: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2018/01/07/paasihteerin-palsta-etn-avaaminen-tukisi-lasten-oikeuksia-kansalaisaloite-kehiin/
- Kiittäen
Kelpo lehti. Val
- Vapari-humanisti
Lehteä saa myös kohtuullisia määriä jakoon näytenumeroina.
Lehteen voi tutustua myös Educa-messuilla 26.-27.1.2018.- Lukuje.huom
Lehti sai kiinnostusta osakseen. Pitää hakea lisää lauantaille.
- Toimitukselta
Ativapari on sanonut pitävänsä VA-lehteä huonona sen takia, että lehti ei saanut kulttuurilehtitukea vuonna 2017. Se oli hänelle tärkeä todistuskappale. Kun Vapaa Ajattelija -lehdelle on nyt myönnetty kulttuurilehtitukea vuodelle 2018, on mielenkiintoista nähdä, muuttuuko lehti antivaparin mielestä hyväksi.
- Harmittaak
Mahtaa antivaparia harmittaa!?
- Telepaatti
Harmittaak kirjoitti:
Mahtaa antivaparia harmittaa!?
Ei kiukultaan voi lukea lehteä, mutta silti voi sanoa että lehti on huono.
- Lukija.huom
Lehden arkistosta löytyy myös eri vuosien lehtiä, esimerkiksi vuoden 2011, esim. http://www.vapaa-ajattelijat.fi/lehti/vapaa-ajattelija-2011-5-6.pdf
- Kultt
Silloin lehti sai mielipidelehtitukea, jonka kriteerit olivat hieman erilaiset kuin ne nyt ovat kulttuurilehtituessa.
- Lukija.huom
Minun ateismini -sarja saanut kiitosta. Useimmat nuoria kirjoittajia.
- Lukija.huom
Ihan hauskaa silmäillä eri vuosikertoja. Hyviä juttuja vuonna 2011, vaikka sivukoko ja taitto olikin erilainen.
- Tiedoks.vaa
Vuoden 2018 vuosikerran voi tilata, hinta 30 euroa/neljö numeroa.
Vaparien jäsenet saavat sen jäsenetuna jäsenmaksua vastaan.- Kysyen
Nyt on hyvä ajankohta hankkia tilauksia.
- Ehdottaen
Kysyen kirjoitti:
Nyt on hyvä ajankohta hankkia tilauksia.
Kunnan kirjastot tekevät tilauksia jo syksyllä. Ehdotukset keväällä tai kesällä.
Mutta on monia muita lafkoja, joista voi kysyä tilauksia nyt.
30 euroa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622502Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant879709Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.497659Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886438SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906166Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495152HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204822Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074509Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,522773Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m552479