Kun velkoja saa käräjäpäätöksen, lasketaan siihen viivästyskorot velan alkamispäivästä. Eikö silloin lasketa velan vanhentumispäivä myös velan alkamispäivästä? Minulla meni avioeron yhteydessä luottotiedot 2010 ja nyt ihmettelen, että nämä korot on ulosottomies kyllä laskenut vuodelta 2010 mutta velan vanhemispäivämäärä on 2027? Mistä tämä 2 vuotta siihen lisää tulee?
Velan vanhemisesta
3
161
Vastaukset
Mitä täsmällisesti ottaen tarkoitat "velan alkamispäivällä"? Sitä päivää, kun velka on otettu, sitä päivää, kun velka on jäänyt rästiin, vai sitä, kun se on viety käräjille?
Kun velka tai sen erä jää ajallaan maksamatta, velkoja voi periä viivästyskorkoa heti eräpäivästä eteenpäin. Velan juridisena perusteena on silloin velkakirja. Kun asia viedään käräjille, siitä tehdään velkomustuomio. Velan perusteeksi tulee silloin käräjäpäätös. Tämä päätöksen ajankohdasta lasketaan normaali 15 vuoden vanhenemisaika.
Tilanteessasi velka on jäänyt heikommalle hoidolle 2010, jolloin siihen on lähtenyt kertymään viivästyskorkoa. Käräjille asia on ilmeisesti päätynyt 2012, josta laskettuna ulosottoperuste on voimassa 15 vuotta eli 2027 asti. Olisiko tämä selitys kahteen vuoteesi? /Suomen velalliset ry- jaksaamaksaa
Kiitos vastauksesta. Kyllä osuu oikeaan. Nykyään olen jo vakituisesti ansiossa mutta onpa tehty vaikeaksi muuttaa ulosotossa oleva yhdeksi lainaksi. Tuntuu siltä kuin pääasia olisikin joutua olemaan koko elämänsä luottotiedoton. Mielestäni voisi hyvinkin olla perusteltua voida muuttaa ulosotossa oleva loppuvelka yhdeksi velaksi maksukyvyn palautuessa.
- hähhähhähhhhh
jaksaamaksaa kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Kyllä osuu oikeaan. Nykyään olen jo vakituisesti ansiossa mutta onpa tehty vaikeaksi muuttaa ulosotossa oleva yhdeksi lainaksi. Tuntuu siltä kuin pääasia olisikin joutua olemaan koko elämänsä luottotiedoton. Mielestäni voisi hyvinkin olla perusteltua voida muuttaa ulosotossa oleva loppuvelka yhdeksi velaksi maksukyvyn palautuessa.
Kerrotko miten järjestäisit sen, että yhdestä kuukausiulosmittauksesta menisi juuri oikea määrä korkoa, kulua ym. juuri oikealle velkojalle, jos niputetaan monta eri suuruista ja eri ehdoilla ja ehkä jopa etuoikeutettua velkaa samaan nippuun ulosotossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434203Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1182661Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412412Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811462- 481189
- 781107
- 45976
- 59973
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En171941