Velan vanhemisesta

jaksaamaksaa

Kun velkoja saa käräjäpäätöksen, lasketaan siihen viivästyskorot velan alkamispäivästä. Eikö silloin lasketa velan vanhentumispäivä myös velan alkamispäivästä? Minulla meni avioeron yhteydessä luottotiedot 2010 ja nyt ihmettelen, että nämä korot on ulosottomies kyllä laskenut vuodelta 2010 mutta velan vanhemispäivämäärä on 2027? Mistä tämä 2 vuotta siihen lisää tulee?

3

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä täsmällisesti ottaen tarkoitat "velan alkamispäivällä"? Sitä päivää, kun velka on otettu, sitä päivää, kun velka on jäänyt rästiin, vai sitä, kun se on viety käräjille?

      Kun velka tai sen erä jää ajallaan maksamatta, velkoja voi periä viivästyskorkoa heti eräpäivästä eteenpäin. Velan juridisena perusteena on silloin velkakirja. Kun asia viedään käräjille, siitä tehdään velkomustuomio. Velan perusteeksi tulee silloin käräjäpäätös. Tämä päätöksen ajankohdasta lasketaan normaali 15 vuoden vanhenemisaika.
      Tilanteessasi velka on jäänyt heikommalle hoidolle 2010, jolloin siihen on lähtenyt kertymään viivästyskorkoa. Käräjille asia on ilmeisesti päätynyt 2012, josta laskettuna ulosottoperuste on voimassa 15 vuotta eli 2027 asti. Olisiko tämä selitys kahteen vuoteesi? /Suomen velalliset ry

      • jaksaamaksaa

        Kiitos vastauksesta. Kyllä osuu oikeaan. Nykyään olen jo vakituisesti ansiossa mutta onpa tehty vaikeaksi muuttaa ulosotossa oleva yhdeksi lainaksi. Tuntuu siltä kuin pääasia olisikin joutua olemaan koko elämänsä luottotiedoton. Mielestäni voisi hyvinkin olla perusteltua voida muuttaa ulosotossa oleva loppuvelka yhdeksi velaksi maksukyvyn palautuessa.


      • hähhähhähhhhh
        jaksaamaksaa kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Kyllä osuu oikeaan. Nykyään olen jo vakituisesti ansiossa mutta onpa tehty vaikeaksi muuttaa ulosotossa oleva yhdeksi lainaksi. Tuntuu siltä kuin pääasia olisikin joutua olemaan koko elämänsä luottotiedoton. Mielestäni voisi hyvinkin olla perusteltua voida muuttaa ulosotossa oleva loppuvelka yhdeksi velaksi maksukyvyn palautuessa.

        Kerrotko miten järjestäisit sen, että yhdestä kuukausiulosmittauksesta menisi juuri oikea määrä korkoa, kulua ym. juuri oikealle velkojalle, jos niputetaan monta eri suuruista ja eri ehdoilla ja ehkä jopa etuoikeutettua velkaa samaan nippuun ulosotossa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      235
      5494
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      196
      2797
    3. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      60
      2128
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      20
      1718
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      68
      1613
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      138
      1365
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      108
      1336
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      167
      1319
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      87
      1242
    10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1224
    Aihe