Bitcoin verotus!

Pelokas_81

Tässä esimerkkini pähkinänkuoressa:
Bitcoin arvo 1€ = ostat silloin Bitcoinin
Bitcoin arvo noussut 100€:n = ostat silloin 1€ kahvikupin Bitcoineilla
Maksat sen hetkisen arvon nousun mukaan veron kahvikupista
Melko kalliiksi tuli se kahvikuppi!
Myöskään myyntitappio ei ole verovähennettävää. Jokainen nousu on.

Tässä faktat suoraan verohallinnon sivuilta:

https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/48411/virtuaalivaluuttojen_tuloverotu/

Jos joku on asiasta eri mieltä, niin laittakaa ihmeessä tänne faktat pöytään. Olisin erittäin onnellinen jos joku pystyisi luotettavasti kumoamaan tänän asian.

6

1780

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piktoin

      Jos kahvikuppi maksaan sen 1 euron, olet aikanaan maksanut siitä yhdestä eurosta 0,01e (esimerkkisi mukaan) maksat siis veroja voiton eli 99 sentin osalta eli n. 30 senttiä.

      Ei siis eritisen kallis, tulosta riippuen voit joutua maksamaan enemmän kahvikupista jos ostat sen palkallasi (josta tosin maksat verot jo ennen kuin saat rahan käteen, niin et sitä samalla tavalla huomaa)

    • JotainTaisiUnohtua

      Unohdat siirtomaksun yhtälöstä, 0,001BTC = 14,55€

      Jokaisen kuka miettii Bitcoinin hyötykäyttöä tulisi tehdä tämä pieni testi:
      Siirrä 50€ bittimaatilla bittilompakkoosi, sitten siirrä se takaisin rahaksi.
      Paljon sait takaisin?

      • perehtykää.vähän

        Mitään bittimaatteja ei kannata käyttää, ja muutkin yksinkertaisimmat tavat siirrellä bitcoineja ovat myös siirtokustannuksiltaan kalleimmat, niillähän halutaan rahastaa asiakkaita. Muutaman prosentin kuluilla saan tehtyä siirrot molempiin suuntiin.


      • KuplaOnPuhjennut
        perehtykää.vähän kirjoitti:

        Mitään bittimaatteja ei kannata käyttää, ja muutkin yksinkertaisimmat tavat siirrellä bitcoineja ovat myös siirtokustannuksiltaan kalleimmat, niillähän halutaan rahastaa asiakkaita. Muutaman prosentin kuluilla saan tehtyä siirrot molempiin suuntiin.

        Muutama prosennti isohko vakio-osuus. Suurimman osan kustannuksista maksavat muut. 50 euron siirrossa kustannukset yhtensää ajan mittaan satoja euroja. Kannattavaa!

        Koko kuplan rakentamiseen ja ylläpitoon on uhrattu kymmeniä miljardeja. Kaikki täysin turhaan. Minulta voitte ostaa mielivaltaisen määrän käsintehtyjä miljoonan euron paperirahoja. Taattu arvonnousu keräilymarkkinoilla.


    • Voiraukkaa

      "Minulta voitte ostaa mielivaltaisen määrän käsintehtyjä miljoonan euron paperirahoja. Taattu arvonnousu keräilymarkkinoilla."

      Tää käy jos tosiaan jollain sen arvonnousun takaat ja voittoa tulee. Taidat kuitenkin olla vähän tyhmä ja homma ei etene kuten bitcoinin kanssa on käynyt. Menepä siis takas äitis helmoihin, taidat olla vähän latvasta laho.

      • MitenSeArvo

        Mielenkiinnosta haluaisin saada selvyyden että miten sen Bitcoinin arvon kanssa? 1kk saldo on -50%? Tetheriä on pumpattu tyhjästä samassa ajassa tuplat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4980
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1089
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1033
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      940
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      897
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      832
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      55
      742
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe