http://www.iltalehti.fi/talous/201801082200652875_ta.shtml
Uskottava se on viherpunajarrumiestenkin.
Juha Sipilän hallitus tekee oikeaa politiikkaa. Työtä
suomalaisille.
Financial Times ylisti viime viikolla samalla tavalla Sipilän hallitusta.
On punikeilla karmea vuosi edessä. Lusmurti patistetaan hommiin. Lokoilu toisten työllä loppuu.
Eläköön !
Uskottava se on viherpunajarrumiestenkin.
Juha Sipilän hallitus tekee oikeaa politiikkaa. Työtä
suomalaisille.
Financial Times ylisti viime viikolla samalla tavalla Sipilän hallitusta.
On punikeilla karmea vuosi edessä. Lusmurti patistetaan hommiin. Lokoilu toisten työllä loppuu.
Eläköön !
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kummassakaan ei kyllä mainita Sipilän hallitusta :)
Ei Paavolla ole hallitusta, usko pois..
Lopettasivat ulkomailla tuon nykyhallituksen kehumisen.
Alkaa palstan räksytääjille tulla turhautunut olo ja menettävät vähäsenkin järkensä => ja hoitokulut kansan maksettaviksi.
Onko ulkomailla kehuttu nykyhallitusta? Mikäli niin on käynyt, sen pitää olla väärinkäsitys. Missään teksteissä ei kyllä sellaisia kehuja ole nykyhallitukselle näkynyt. Mutta kepulin mielestä varmaan sitten, sillä samalla pettämättömällä valheiden tiellä sekin onnistuu.
Hyvä Suomi Hyvä Sipilä.
Vastustajamme eivät ole vielä tajunneet , että Suomi tervehtyy kako ja demarien sekoilujen jälkeen.
Ketkä ovat "teidän" vastustajat? Kansalaisetko?
Ei ole hallitusta paljon kiinnostanut Pohjois-Karjalan ja Kainuun vaikea sähkötilanne. Ei pääministeriä, ei sisäministeriä, eikä presidenttiehdokkaita, jotka ovat asettuneet ehdolle tulevaksi arvojohtajasi.
Siellähän niitä "hedidän" vastustajiaan alkaa olemaan riiston jälkeen, mitä semmottille sähköä. Hankkikoot ite, linjat myydään ulkomaisille sijoitusyhtiöille Barbadokselle.
Kepuli petti kepulin.
Miks ei Kainuun tukijussit pyydä ryssää avuksi. Kävin kerran Kajaanissa ja vastaan tuli laiha hintti maatuskan kanssa ja vanha pervo ostamansa thai morsion kanssa.
Ensin meinasin sanoa, että talous kasvaa Sipilän hallituksesta huolimatta. Oikeammin on sanoa, että Sipilä vahingoittaa tulevaisuuttamme, ja talouskasvusta on päässyt hyötymään yksinomaan hyväosaiset. Pitkässä juoksussa nyt omaksuttu johtamistyyli rapauttaa koko yhteiskuntamme. Siksi vallan on vaihduttava vastaamaan kansalaisten yleistä mielipidettä, jolla toiminnalla on myös nimi, demokratia.
Hallituksen aloittaessa vienti on jo hiljalleen lähtenyt nousuun, mutta hallitus maalasi uhkakuvia, jotta saataisiin verukkeita heikentää työväen ja työttömien ehtoja, sekä sairaitten etuisuuksia. Euroopassa oli lähtenyt kysyntä ja talous lentoon joka viiveellä Euroopan talouskasvun ja kysynnän kasvaessa lisäsi vientiämme, joka nyt näkyi tuossa esitetyssä artikkelissa joka hyvinkin oli poliittissävyinen, ja jolla lienee tarkoitus vaikuttaa poliittisesti kansaan. Huomattakoon että edellämainituista maissa oli jo talous kasvanut euroopan vanavedessä ja menneenä vuonna vasta meillä, osin maantieteellisen asemamme johdosta.
Punarupuja vituttaa, kun Sipilän hallituksen työ nostaa Suomen talouden kuntoon.
Macronillekin Sipilä kävi hänen pyynnöstään selostamassa Kiky sopimusta.
Macron oli kysellyt että millä ihmeellä te sen saitte aikaan. Macron kaipaili Ranskaan samanlaista yhteistyömallia.
Sipilä kohta kutsutaan opastamaan EU:n heikkoja talouksia kasvun tielle.
"Macron oli kysellyt että millä ihmeellä te sen saitte aikaan."
Tämä uusien aikojen "Lars Levi Laestadius" olisi Ranskassa kikyineen mädätetty kananmunilla ja tomaateilla alta aikayksikön...
Makaroonit pysyköön etäällä Suomesta.
Et oo tosissasi, etkä usko itsekkään tuohon. Ei ihme kun Sipilä ja kumppanit tekivät kiireellä ja vauhdilla päätöksiä, jotka on lähes kaikki yksi toisensa perään jouduttu peruuttamaan. Mutta jotkut vaan ei halua katsoa totuutta silmiin ja uskottelevat jopa itselleen. Kuten joku edellä sanoi, niin talous on lähtenyt kasvuun Sipilän hallituksesta huolimatta, mutta he Hallituksessa tuhoavat nopeasti vuosien hyvän työn ja hyvinvointiyhteiskunnan, jonka seuraukset tulevat myös viiveellä kaiken kansan nähtäviksi ja se ei taidakkaan enää miellyttää edes porvareita.
Lisää tämän tapaisia aloituksia.
Sipilän hallituksen mollaajien selitykset tästä talouskasvusta ja Suomen noususta on surkuhupaisaa luettavaa.
Ensin eivät tunnustaneet talouskasvua ollenkaan, sitten höpöttivät lyhytaikaisesta talouskasvun pompsahduksesta , sitten talouskasvu tunnustettiin mutta sen todettiin käynnistyneen hallituksesta huolimatta, kun talouskasvu nousi Pohjoismaiden ja Euroopan kärkeen kasvu olikin jo alueellisista oloista johtunut onnenpotku ja vain rikkaita suosivaa kasinotaloutta.
Työttömyyden väheneminen oli heille ensin tilastonikkarointia, sitten olemattoman hidasta ja lopuksi työttömien työhön patistamisesta johtuvaa pakkotyöllistämistä.
Vuoden sisällä olen kuullut nämä selitykset moneen kertaan ja monelta suulta.
Hyvät hyväkkäät Sipilän ja hallituksen haukkujat: Vanhakansa sanoi suoraan tällaisista p*skan puhujista että heillä on aivan sama puhuuko pää vai perse samaa tavaraa tulee kummastakin päästä.
Vai olisiko käynyt niin, että te Sipilän hallituksen "uskovaiset" ette ole ymmärtäneet, miten tuo markkinatalous toimii? Uskotte vain "suurta johtajaanne"?
Sipilän hallitus on yrittänyt kerätä itselleen lähes koko vallassaoloaikansa ansiotonta krediittiä, koska uskottavuus asioiden hoitamiseen on ollut alusta lähtien koetuksella. Jo silloin, kun ensimmäisen kerran alettiin mediassa kertoa markkinoiden elpymisen orastamisesta, Sipilän hallitus röyhisteli jo silloin rintaansa ja ilmoitti, että jo silloin oli nähtävissä, kuinka hallituksen toimet ovat jo purreet. Ja tietysti naiivimmat menivät heti siihen lankaan.
Varsinainen Isä Aurinkoinen tuo pääministeri. Tuollainen onnistuu vain kommunistisissa maissa. Niissä keskuskomiteat pitävät huolen siitä, että suuret johtajat ovat aina oikeassa. Ja epäilijät ammutaan.
Eipä taida vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevän ja vähäosaisia aktiivinenpakkomielle silmissään kyykyttävän Maissilapsimessiaksen hirmuvaltakausi onneksi kestää kauemmin kuin yhden sinipiikahallituksen ajan eli toista lestakepuloitua nelivuotista verienseisauttelujaksoa ei enää tule:
https://www.youtube.com/watch?v=Se36FOfsPRI
Rukoilkaamme...
Hyvä Sipilä.
Koirat haukkuu -karavaani kulkee-Suomi nousee.
Vaikka tuntuu,että se ottaa koville aika monelle kirjoittajalle.
Nousulle odotetaan jo loppua muutamassa vuodessa, laskua pari seuraavaa vuotta.
Keputrolli pihalla tapansa mukaan.
Loppuu nopeastikkin jos Rinne pääsee puikkoihin, viisas jo varautuu huonoihin aikoihin.............
Sen minkä Sipilän hallitus parantaa sen taas joskun vihepunikit tuhoaa.
Tiedä sitten tosta. Aika vihamielisii ovat Jussi Niinistölle. Sipilä esittää olevansa Mykkäsineen suomalaisen rodun suojelija, vaikka on pelkkä mätä paska. Äänestän Sinisiä, jos Jussi saa venäläiset vuoden loppuun mennessä syyniin. Halla-ahon mukaan J.Niinistö tutki rotu-kysymystä 90-luvulla. Tällainen ministeri meillä.
Ellei jatkoja hallitukselle, komukat meidän perii.......
Sipilän rosvohallitus on leikannut köyhiltä ja jakanut vetonmaksajien rahaa yritystukina hyväveliverkostolleen.
Faktat löytyy!
Vaalit tulossa. Lähtö laskenta alkanut🤣
Vaalit tulossa.
Paavon vaalikiertueella valtaisa suosio.
Tohtori Väyrynen JOHTAJAKSI.
Tarvitaan muutos.
PAAVO puheenjohtajaksi niin muutos tulee.
Mediapeli ja mustamaalauskampanja todistavat että
Kepun johto pelkää Paavoa.
Eikä ihme.
Kansa kostaa KEPULLE.
Kun Väyrynen ”ryösti” yli 200 kuntaa Vanhaselta kepun johdossa nousi hiukset pystyyn jopa Pekkarisen peruukissa.
PAAVO on Voittaja.
PAAVO voitti YKSIN KEPUN 🤣🤣
Mitä voi tästä päätellä...