Vaihdoin ubuntusta debianiin ja koitan muokata sshd tiedstoa mutta ei onnistu. Miten pääsen roottina sitä muokkaamaan? Ubuntussa mentiin sudolla mutta tässä en onnistu tekemään muutoksia eli voisko joku neuvoa miten saan tehtyä?
ssh:n konffaus
Debianisti
3
174
Vastaukset
- Debianisti
Nyt onnistui muttamodeemikssa pitäisi vielä tehdä porttiin reikä ja pitäisi valita kone mille sallii otettavan yhteyden niin millä komennolla saan koneen nimen tietää?
- hostname
Kannattaisi lukea oppaita, kun haluat päästää pahan maailman mellastamaan sisäverkkoon. Mutta komento hostname tai cat /etc/hostname auttaa koneen nimen selvittämiseen asian.
Rootiksi pääsee su - komennolla. Tuo väliviiva '-' tärkeä. ssh melko turvallinen, mutta sitä kautta yritetään kovasti päästä koneelle. Konffaamista kannattaamiettiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2432142- 1891634
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647