Mikähän viirus liikkeellä kun flunssanen olo ilman kurkkukipua,nuhaa ja yskää.Mutta poskiontelot kipeät,pää räjähtää,niskat jumissa,hengästyttää ja hiki virtaa ja olo kuin jyrän alle jääneellä kestänyt jo viikon.Muita?
mitähän lienee
6
449
Vastaukset
- beeeevirus
En tiedä onko samaa virusta,
olin 2 viikkoa flunssassa, alkoi just väh ennen joulua.
Pää oli tosissaan kipeä ja niskat särki ja jumissa,
jotain n. 38 kuumetta piti yli viikon, ja jälkeenkin iltaisin nousi :(
Ja poskiontelot särki, sai kaikenmailman tipat ja suihkeet sun lämpöpullot olla
sitten pelkäsin keuhkokuumetta, kun yskä karsea oli et tuntui kylkiluut murtuu...
ja nuha ja kurkkukipu, ne tavalliset kanssa.
Meni sitten joulusapuskat pilalle osa, ruokaa ei tahtonut saada alas....
Hain apteekista sinkkikuurin, Ehkäisee jonkunverran keuhkokuumettakin
ja keuhkoputkentulehdusta, olen kuullut.
Liekö ollut influenssa vai jokin muu flunssavirus, ei varmuutta. - kukkajaperhonen
Minulla oli tuossa kuukausi sitten aivan jumalaton pöpö. Yhtäkkiä kuume pomppasi 38, ei minkäänlaisia ennakko-oireita, kurkku tuli kanssa ton kuumeenousun jälkeen aivan tajuttoman kipeäksi, päätä-ja lihaksia särki. Olin aivan kuollut. Kuumetta oli kaksi päivää ja sitten hävisi kurkku-lihas-, ja päänsärkykin ihan ykskaks. Ja sit olo oli loppuviikon täysin normaali. Tätä on ollut kyllä ihan järkyttävästi liikenteessä. Joillakin kestää pitempään, joillakin vain hassut pari päivää. Riippuu kanssa myös ihan omasta puolustusjärjestelmästä. Nyt vaan lepoa,lepoa lepoa! Ja muista juoda lämmintä, sekä ottaa tulehduskipulääkettä! Niin ja jäätelö auttaa kans myös kurkkukipuun.
- lilia9
Onko muilla tällasta? ihan lievää flunssaa, mutta lämpöä 37.5 c ollut 1.5 viikkoa. Olin välillä töissäkin mutta tauti kaatoi petiin. Voimaton olo. Lääkärin mielestä virusta. Huomenna uudelleen kun ei tauti ala lähtemäään.
- Inkku--89
Ti. Alko lihasvväsymys. Jatku ke nivelkipujen kera. Kuumeinen olo ilman kuumetta. Pientä kurkku kipua. To kuume nousi 2h ssa 38,1. Lekuri sano että virusta. Tänäänkin 37,3 en ole tänää ottanu lääkkeitä. Kurkku paljon kipeempi. Limaa keuhkoista kun yskii. Ei yskitä kauheesti. Sinkkiä c tä kuumaa ja lepoa. Ulkomaan matka olis ti aamuna. Toivotaan että paranee.. 😣
- HarvoinFlunssassa
Itselläni on varastossa flunssalääkkeitä liiankin kanssa, joten nautin nyt aamuisin näitä flunssajuomia ihan vitamiinin saanninkin puolesta. Ei ole taudit iskeneet, mutta muista syistä (toivun polvileikkauksesta) johtuen en ole juurikaan kodin oven ulkopuolella liikkunutkaan. Naapurien kanssa lenkkisaunassa kyllä käynyt.
Kannattaa aina hankkia esim. flunssalääkkeet etukäteen kaappiin. (Esim. sinkkijuomaa, kurkun desinfiointi-imeskelylääke, yskänlääke). En käytä särkylääkkeitä flunssaan, sillä minulle ei ainakaan flunssa aiheuta kipuja. Jos olisi tapanani saada flunssassa kovia hartiakipuja, käyttäisin / etukäteen varaisin tähän ensisijaisesti esim. Voltaren-voidetta.
Sitten kun tauti iskee, voi rauhassa makoilla peiton alla. Flunssa vaatii lepoa ja lämmintä, ei touhuilua pitkin asuntoa. Työt voi hetkeksi jättää. Kuumemittarilla seurata kuumettaan pitkin päivää. Ja puhelinneuvontaa saa, esim. soittamalla omalle terveysasemalle. - Inkku--89
Eilen alko räkä tukkimaan nokka. Tänään myös. Kurkku on yhestä kohtaa kipee. Ja kuiva. Eilen lämmöt nous37.1 ja otin taas burana panadol mixin. Aamulla 6 aikaa varuiks tokan satsin. Ei jotenka hirveesti helpota kurkkuun. Nuha lääkkeitä en vielä ole käyny ostamassa. En ole saanu rauhassa sairastaa kotona kun. Sukulaisen 60v juhlia on pakko olla järkkämässä kun melkeen inva kyseessä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup543627Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1242812Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua412499Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652187Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4321749- 621237
- 561133
- 2591059
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.671057- 45978