Aekariha, Aigabriha. Voe hyvänen aeka, valakoset liinat pöyvillä ja tarjjoellija kanto Votkkoo Raetilla, tahi puollukkamehulla. Paekalliset yrittäjät kehu toesijjaan. Tukkijätkät ja pienviljelijät ottivat hiivavettä puheensorinan kantautuessa kauas, jopa keskustaan saakka, Kulumalle. Taksit ajo aatolla humalaessii ynpäri mualiman suurinpiirttein. Rahhoo oli . Kukkaa ei kaevanna EU:ta.
Aekarihhaan, nyt männään aekarihhaa...
12
235
Vastaukset
- hiprakkapaikka
Aikahiprakka oli style paikka. Musakki soi ja viinaa kannettiin pöyttään, sinistä enkellii ja ampiaista. Nyt on kivijalaka jälellä.
- mantaneiti67
Oi niitä aikoja😚😁😃😄
- Piäkus
Kyllä siellä aekamoenen ölinä kävi välillä. Kerran kesällä heräsin pusikosta raviojan takkoo vastapiätä Aekarihhoo uamulla viijen aekkaan. Porttieeri oli herreillä ja soetti taksin. Piätä jomotti. Onneks ei ollu punkkija tarttunna nahkkaan.
- Pääpamppu
Hirvipeijaissii piettiin,loosseihin kannettiin väköttii,jotkut yrittivät tapella tenhuta .Muistaakseni torstaisin oli tanssin rytkettä,porukkaa oli jonoksi asti,oli elämää ja vilskettä vähä joka puolella kylää.Kukaan ei ollu kuullu meetoo kampanjasta,vihapuheista,sukupuolineutraaliudesta,terroriuhasta,paperittomista vaeltajista ym.
Oli elämää ja toisenlaista vilskettä kuin nykyään.- Aekariha
Muikun veljekset soetteli tansseja, Onni poloki urkuja, Aolis rumpuja. En kyllä käänny koskkaan heitä kuuntelemassa mutta tiijjän muuten. Onko niitä sen ajan soettajia vielä? Rihasta suatettiin ajjoo taksilla kuattrraan tae simppaan, kulumallekkin tae kaekki päenvasttoen. Ulla oli muuten rihassa mukava tarjjoelija, aena niin hyvällä tuulella. Voe täätinen kun ne oli mukavia aekoja. Valametti laetto koko rakennuksen sitten jossaen vaehheessa muata myöten.
- Lapsellista
Pöljien juttuja.
- KöysienPuutteessako
Aloittajapöljäke. Pyydä jotakuta, vaikka naapurin tollopoikaa, lyömään sinua vähintään kyynärvarren vahvuisella halolla nuppiin.
Aloitus on mukavaa ja positiivista paikallismuistelua hauskasti kirjoitettuna. Minä ainakin luen tällaisia mielelläni.
- Suatanan_pölöjäke
Uuninpankko kirjoitti:
Aloitus on mukavaa ja positiivista paikallismuistelua hauskasti kirjoitettuna. Minä ainakin luen tällaisia mielelläni.
Kolmella peräkkäisellä viestillä Pankko taas yrittää sekoittaa keskustelua tajuamatta taas kerran itse asiasta mitään. Näin toimii skitsofreeninen kulttuurimarxisti.
Suatanan_pölöjäke kirjoitti:
Kolmella peräkkäisellä viestillä Pankko taas yrittää sekoittaa keskustelua tajuamatta taas kerran itse asiasta mitään. Näin toimii skitsofreeninen kulttuurimarxisti.
Kiitos kysymästä, kirjoitin vaan yhden viestin. En ymmärrä miksi olet aina noin kireänä että aina pitää toisia haukkua mutta tuskinpa minä sille mitään mahdan.
- samalla.vaivalla
No nythän pääset mielipuuhaasi,,,ei kuulu lieksan palstalle,,ja poistamaan!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse894694Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.732123Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 531055
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924