Suomessa on kuollut sukupuuttoon kaksi uutta eläinlajia.
Nimittäin mäkikotka ja tiekarhu.
Ei osaa enää suomalaiset hypätä mäkeä ja Suomen tieverkosto on ainakin talvisin todella surkeassa kunnosssa kun tiehöyliä ei enää ole aktiivisessa käytössä maanteiden talvikunnossapidossa.
Kuollut sukupuuttoon
9
365
Vastaukset
- kritiikkiä_pukkaa
Täällä pääkaupunkiseudulla teiden auraus on täysin ala-arvoista toimintaa.
Kyllä nyt nämä kilpaitulukset ovat tehneet tehtävänsä. Kaikki jätetään tekemättä ja mielummin urakoitsijat maksavan ne sanktiot kun laatuvaatimukset eivät täyty.- kekkonekekkone
Sitä se kilpailutus teettää. Halvin urakkatarjous saa aina urakay. Ja nyt se sitten vain näkyy karmealla tavalla tiestön todella surkeana kuntona.
- karhu_tapettu_suolalla
Tiekarhut on onnistuttu tappamaan sukupuuttoon tolkuttomalla suolauksella. Karhun ovat korvanneet kuorma-autot joissa on kevyt alusterä jolla vähän suolalunta liippaillaan. Ei pohjavesistä mitään väliä eikä vanhemmista autoista. Suolaa vaan joka kinttupolulle niin kaikki lumenpoisto hoituu sillä!
- jännä_asia
Joo, olen huomannut ihan saman asian.
Ei nämä kuorma-autot jossa on rungossa kiinnin jonkinlainen alusterä mahda jääpolanteille yhtään mitään.
Ja noita valtion ylläpitämiä moottori- ja pikateitähän suolataan täysin järjettömästi aivan liikaa.
- EiHyväHeilu
Sen sijaan pemaripellet ovat huolestuttavaa tahtia lisääntyvä virus suomalaisessa liikennekulttuurissa. Aivan kuten lutikat, tai muut samanlaiset ötökät, jotka lisääntyvät hallitsemattomasti.
- maailma_se_muuttuu
Suomalaiset mäkikotkat ovat nykyään vain pelkkiä kumpuharakoita.:-)
- TVL
Traktorit on korvaamassa kaikki tiehöylät kuorma-autot ja pyöräkuormaajat tienhoidossa ja jälki on sen mukaista siis ihan ala-arvoista. Ruotsissa ja Norjassa on traktorit kielletty tienhoidossa ja niin pitäis tehdä Suomessakin! Tielaitos takaisin ainoaksi urakoitsijaksi ja helvettiin YIT, NCC, Skanska ja Destia!
- TVL
Raha ei enää liiku nykyurakoissa ja sen takia paljon ammattitaitoa on poistunut markkinoilta. Tielaitoksen aikana oli enemmän kalustoa ja uudempaa kuin nykyään. Siihen aikaan pärjäsivät myös aliurakoitsijat. Nykyään aliurakoitsijat ovat orjan asemassa vailla ihmisoikeuksia! Tietyt pääurakoitisijat panttaavat aliurakoitsijoiden laskuja jopa 90 vuorokautta ennen kuin ne maksetaan, tällainen toiminta on ihan sutkijoiden hommaa!
- TieJaVesihallinto
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2710
Tällä voidaan edes yrittää saada aikaan muutos. Tielaitosta ei koskaan saada takaisin, toivottavasti saadaan järki takaisin tien talvikunnossapitoon!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914