Työskentelen kunnan palkkalistoilla ja olen virkaehtosopimuksenalainen. Lapseni sairastui. Minä olin kotona maanantain, mies tiistain, keskiviikkona minä jäin kotiin ja saimme lääkäriltä todistuksen, jonka turvin olin kotona hoitamassa lastani vielä torstain. Tästä hyvästä minä menetin yhden päivän palkan. Virkaehtosopimus lupaa yhden lapsen sairastaa kolme päivää, ei neljää.
Ihan pikkuisen vaikea ymmärtää, mutta näin kuulemma on.
Mitä ihmettä ihmiset tekevät, kun esim, vesirokko iskee? Ihan kohtuutonta mielestäni.
Jos ei ole isovanhempia tms. saatavilla, palkatonta vapaata sitten vaan. Mieluummin kyllä itse hoidan sairasta lasta. Ja eihän kaikkea mitata rahassa. Silti harmittaa.
Ihan pikkuisen vaikea ymmärtää, mutta näin kuulemma on.
Mitä ihmettä ihmiset tekevät, kun esim, vesirokko iskee? Ihan kohtuutonta mielestäni.
Jos ei ole isovanhempia tms. saatavilla, palkatonta vapaata sitten vaan. Mieluummin kyllä itse hoidan sairasta lasta. Ja eihän kaikkea mitata rahassa. Silti harmittaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
lääkäriin ja "keksiä" itselle jokin sairaus jolla saa itselleen sairauslomaa.
Näin saat kotona hoitaa lastasi etkä menetä palkkaa.
Itselläni ei luonne anna periksi moiseen epärehellisyyteen, sen verran fiksuksi itseni tunnen.
Tiedän ihmisiä jotka tätä harrastavat. Minä mielummin haen kelalta sairaspäivärahaa.
Kuulostaapas tutulta ;) oli meinaan eilen erään tuttuni kanssa puhetta aiheesta...
Meillä on ollut pari tilannetta, että kumpikaan ei ole pystynyt jäämään kotiin sairasta lasta hoitamaan.
Ensimmäinen oli minun opiskeluaikana. Minulla oli tentti ja miehelläni oli samalle kellonlyömälle sovittu tapaaminen asiakkaan kanssa. Sovittu oli, että jos minun tenttipäivänä lapsi sairastuu, mieshoitaa lapset, joten hän soitti MLL:n hoitajapalveluun, josta saimme ihan hyvän hoitajan.
Toinen kerta oli, kun olin ollut 2 päivää uudessa työpaikassani, sairastuivat lapset vesirokkoon. Miehellä oli työkiireitä niin, ettei voinut montaa päivää olla kotona. Taas saatiin hyvä hoitaja MLL:sta. Maksoihan se.
Tilapäistä hoitovapaata on mahdollista saada KVTESin mukaan 4 työpäivää, joista palkallisia on 3 peräkkäistä työpäivää lapsen sairastumisesta lähtien. Näin ne neuvottelijat vaan ovat sopineet, joten siihen on tyytyminen.
Jos lapsi sairastuu esim. vesirokkoon, pois saat olla töistä kyllä, lääkäri kirjoittaa varmaan lapun, mutta 4. päivä ja siitä eteenpäin on palkatonta.
lojaali pienelle yritykselle(vaateliike).Olen yrittäjän kanssa töissä ja jos lapseni sairastuu,hommaan hoitajan mll:stä tai jos mahdollista jään kotiin.Mutta todellakin ilman palkkaa.Ei työnantajallani ole osaa eikä arpaa lapseni kuumeiluun tai rokkoon.En oikeesti edes kehtaisi pyytää palkkaa siltä ajalta.Kunnat ja valtiot ovat sitten toinen juttu;)