Tuhkarokkoepedemia leviämässä meillekkin

Porilaiset, meidät suomalaiset on lähes kaikki rokotettu tuhkarokon varalta, mutta ihan pienten lasten äitien kannattaa silti varoa esimerkiksi Liinaharjan turvapaikanhakijoita, he ovat kaikki rokottamattomia.
1072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eikö tuosta epidemiasta varoittaminen olisi terveysviranomaisten tehtävä eikä yksittäisen hoitajan?

Äänestä

Ei se ole hoitaja se on joku pikkutyttö joka kirjoittaa.

Äänestä

Oletko miettinyt oletko itsekin mahdolisena taudinkantaja porin alueella,
pikkulasten ja muidenkin tulisikin välttää sinun läheisyyttäsi oman turvallisuutensa vuoksi

Äänestä

Asun Toejoella jos siitä tiedosta tulet iloiseksi. Oletko miettinyt etten ole taudinkanta koska olen rokotettu kyseisen taudin varalta. Sinun kannattaa silti miettiä enemmin lukuisilta seksikumppaneiltasi sinuun tarttuneita sukupuolitauteja joita et ole hoitanut ja joita levität muihin.

Äänestä
  • Tuhkarokkoko seksitauti, ootkos nyt ihan tosissas

    on muutoin huomattu asuvas eri puolilla Poria, et ole asiaa peitellytkään
    taidat olla melko jakautuva persoona

    Äänestä

Ei tuu tuhkarokkoa...nokikolari vei viime viikolla tuhkatkin pesästä.

Äänestä

Kenelle mahdat vuodattaa tuota pahaa oloasi. Tuntuu jotenkin henkilökohtaiselta.
Ensiksi, tuhkarokko on hyvin yleinen lastentauti kautta aikojen, ei se sen vaarallisempaa oli kuin flunssakaan.
Toisekseen lasten on hyvä välttää mamuja kuten aikuistenkin. Omalta kohdaltani voisin sanoa että parempi kun lapset pysyisivät kaukana minustakin. En voi sietää niitä.
Sitten sukupuolitaudeista, en tiedä sellaisia olevan, joten en usko ketään tartuttavani. Lukuisia seksikumppaneita kyllä on ollut, ja kumista saa vain hiertymiä, mutta pärjäilen, kunhan nuoret yh-äidit ja niiden rääkyläiset pysyvät kadun toisella puolella.
Että ilkeävätkin tulla kauppoihin niiden huutavien riesojen kanssa ihmisten riesaksi.

Äänestä
  • Kyllähän nuo jatkuvat provosi ovat niin läpinäkyviä,
    että oikein pistää hymyilemään vuodatuksesi,
    kuummasti vuodatat kirjoituksestasi toiseen iinaharjasta,
    yrität vielä "kaupan päälle esittää tyhmää" Hoh hoi jaa vaan

    keitä kuvittelet huijaavasi, itsesi lisäksi?

    Äänestä

Nimimerkki rauhaarakastava, varmasti sinulla on ollut tuhansia kumppaneita, käyttivätkö kaikki merimiehet laivoissa kumia kanssasi?

Äänestä

En ymmärrä kysymystä. Liittyy varmaan karveliapinaan, ammattikuntaan, joiden työmaalla yleensä harrastellaan työmaaseksiä laivapoikien kanssa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SannaPerushoitaja kirjoitti:

Porilaiset, meidät suomalaiset on lähes kaikki rokotettu tuhkarokon varalta, mutta ihan pienten lasten äitien kannattaa silti varoa esimerkiksi Liinaharjan turvapaikanhakijoita, he ovat kaikki rokottamattomia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu