Aloitin päiväkodilla 3päivää viikossa 4 tuntia kerralla. Saan siis 3x9€ ,päivärahan kylkeen. Sain valita olenko 5 vai 3 päivää viikosta. En muista mainitsiko kukaan kauanko olen näin? Itselle tämä sopisi,kun olen sairastellut kauan. Kokopäivätyöhön minusta ei ole ja sairauteni ei ole syytäni enkä sitä ole halunnut. Olen kuullut jopa 3vuotta kuntoutustuella olleista? Tuttu paikka olisi turvallinen. Voisin siis tätä jatkaa ja ei tulisi paniikkihäiriöitä.
Kuinka kauan kuntoutustuella
8
141
Vastaukset
- huohhttaahahattaa
Eiköse lihavaämyli kaupungin osaa kertoa taaskaan perusteellisesti /oikeesti asioista?
- Tögkll
Kuka lihavaömyli?? Ei tuossa lue lihavasta kai mitään. Joku kysyy kauan saa olla jollain kuntoutuksella. En tiedä edes mikä se on. Ilmeisesti joku työrajoite on henkilöllä.
- Patuäijä
Taitaa olla yksilöllistä kauanko saa olla. Tiedän eläkettä odottavan olleen enemmän kuin tuon 3vuotta tuolla tuella. Mutta kyllä ne eläkkeelle pistää jossain välissä. Itse pyörin päikkärin pajatöissä ja nyt pääsin eläkkeelle. Fyysinen sairaus syynä.
- PekkaKana69
Kuntoutustuki = määräaikainen eläke. Tarkoittanet varmaan "Kuntouttava työtoiminta".
Työtoimintaa tehdään maksimissaan neljänä päivänä viikossa, viidettä päivää ei lain mukaan saa teettää. Hyvinpä olet perillä omista asioistasi. - Eikylläihmetytä
Jos ei ole aiemmin ollut,niin mistä nuo termit tietäisi. Semmoista kapulakieltä tyäntävät joka tuutista. Ennen vanhaan töihin mentiin,tehtiin,saatiin palkka. Palkkanauha haettiin. Ei niitä mihinkään sähköpostiin saatu. Yksinkertaista ja helppoa oli meno. Nyt saa vääntää ja kääntää. En ihmettele,jos menee kuntoutus ja kuntouttava sekaisin.
- röhkäl
Tämä on varmasti viimmeinen paikka kysellä. Vaikka kuinka asiallisesti kysyy,niinkuin aloittaja,oikean vastauksen saaminen on kuin lottovoitto. V,ttuilua,,halveksimista,ja monta arvausta täällä saa. No onhan tuossa ylhäällä muutama asiallinenkin vastaus.
Ota yhteys Kelaan,siellä osaavat neuvoa. - Eivihata
Täällä mollataan ,teit tai olet tekemättä. Hirveän paha olo ihmisillä,kun joka asiasta pitää vittuilla. Minusta on hyvä,että on tuollainen kuntouttava työtoiminta ja ihminen hakee apua,kun on vaikeaa. Nykyisin on monesta syystä vaikea olla. Yksinäisyys pahentaa masennusta. Pitäisi olla inhimillisyyttä ja empatiaa. Kuka nykyaikana edes muistaa mitä se on. Kaikki ihmiset on samalla viivalla. Ja yhtä kuolevaisia,vaikka joku kuvittelee olevansa ylempänä niin ei ole. Ei vaikka tekisi töitä 24/7 ja väittäisi olevansa veronmaksamisella jotenkin suurempi mahtavampi. Ei ei. Ne on kuvitelmia. Sisimmässään sellainen ihminen on itsetunnoltaan heikko. Hänen on peitettävä se. Ei minulla muuta. Pidetään huolta itsestä ja toisista HYVÄLLÄ tavalla.
- eivihat
Hyvä,just noin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575781980Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5461178- 531135