Helsinki viimeinen keinottelijoiden linnake, jossa

viälä.painetaa

...Nordea tuli juuri hätiin jotta ei kävisi kuten muissa kaupungeissa:

Asuntojen hinnat Tukholmassa -9,5 % ja Oslossa -11,5 % - seuraako Helsinki kohta perässä?
Pohjolan pääkaupungeista Helsinki oli viimeinen linnake, missä asuntojen hinnat vielä sinnittelivät ylöspäin päättyneen vuoden loppupuolella.

( Tänään 9.00 Asuminen kauppalehti )

Saas nähä, vieläkö Mokut ja Sopulit painaa pankkikusettajan ohjeistamana ja kenelle laskut lopulta lankeaa. Muulilleko ?

6

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taas yksi jonka mukaan asuntojen hintojen nousu Stokiksessa ei tietenkään vaikuttanut Helsinkiin, mutta nyt tämä lasku tulee aiheuttamaan meillä vähintään -70% rommin... :)

      • 333444555666

        Se voi olla että Tallinnassa notkahtaa asuntojen hinnat alaspäin ja kauppa hiljenee. Tämä useammastakin syystä, mutta ennen muuta siksi kun siellä nyt on rakennettu uutta niin paljon. Minusta siis tuntuu siltä että rakentaminen on Tallinnassa ylikuumentunut, ja erityisesti vielä liiketilojen rakentaminen on ylikuumennut joskin myös asuntojen rakentaminen. No ei se mahdollinen notkahdus kyllä meidän hintoihimme juuri mitään vaikuta.


    • upsidedown-jne

      Niinkuin ao. KL:n jutustakin selviää varsinaista yksittäistä, selkeää syytä muiden pohjoismaiden asuntohintalaskulle ei tiedetä.

      Psykologisia syitä päädyttiin pitämään isona tekijänä.

      Vieläkö siis härmän velkapetterien hermo kestää kun ympäristöpaineet kasvavat.

      • haistakkee.vitt

        Palstan NATSIT sensui sitä mukaa kun kusettaja-NATSIEN temppuja kerrotaan


      • Q5_kertoo_totuuden

        Ei selkeää syytä? Ihan kuutamollako ne siellä on? Ainakin Ruåtsissa on selkeä syy - siellä on hintoihin pumpattu vuosikymmenet ilmaa lainoilla, joita ei ole ikinä tarkoitus maksaa pois (laina-aika laskennallisesti 150 vuotta tms) Paitsi nyt on, kun moista ruvettiin vaatimaan.

        Suomessa yritettiin taannoin tuoda 50 vuoden lainoja markkinoille, muttei menneet kaupaksi. Hyvä niin. Jos lainaa ei tarvi lyhentää, niin sitten vedetään lyhennykset tappiin ottamalla tolkuttoman iso laina -> korkojen noustessa vähänkin käy kylmät, kun korkokulutkin käy ylivoimaisiksi eikä ole mitään toivoa lainan lyhentämisestä.

        Mut hei, ei toivo vielä ole mennyttä. Ehkä 20 vuoden odottelusi palkitaan, kun Q5 tilasto julkistetaan ;-D


      • lissee.vakkuuksia
        haistakkee.vitt kirjoitti:

        Palstan NATSIT sensui sitä mukaa kun kusettaja-NATSIEN temppuja kerrotaan

        No niin, alla jo Q5 kertoo osasyyn eli lainan takaisinmaksuvelvotteen osittaisen voimaan astumisen.

        Mutta siitä "tilistä" vielä, jos kaikki ei tiiä. Se "tili", mistä varallisuuden kasvatusta velaksi puolustava palstan välittäjäkunta laulaa joka päivä, sehän tehdään vasta silloin kun MYYDÄÄÄÄNNNN ! Siis kalliilla !!! Halvalla ostetaan ja kalliilla sopulille myydään.

        Juuri tämä vaihe on ruotsissa nyt ohi.

        Ja LISÄ-VAKUUKSIEN vaatiminen alkaa, kuten täälä suomessakin koko ajan !


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      238
      2709
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      817
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      127
      793
    Aihe