Ihmistuomioistuin voisi vastata väitteisiin jossa sanotaan hallituksen syrjivän työttömiä.
Syrjiikö hallitus työttömiä
3
<50
Vastaukset
- 56828921
Ihmisoikeutuomioistuimilla on oikein kyselytunnit, joilla lauotaan vastauksia kaiken kansan jäsentymättömiin väitteisiin.
- kyllämielestänisyrjii
Kyllä varmasti. Kaikilla ei oel saman suuruinen tuki ,eikä jokaisella työttömällä ole taloudellisia mahdollisuuksia hakkki Pc:tä tai pitää yll sitä ja puhelinta työmarkkiantulon ollessa ainut tulonlähde, ellei sitten se kuka niitä vaatii olevaksi hanki tai järjestä niiden käyttömahdollisuutta,kuten tulee tehdä jos sellaisia toiminta malli jota vaaditaan toteutettavaksi edellyttää.
Lisäksi työttömyyttä pidetään verkkeena toimenpiteille joissa työsuoritus on osana toimenpiteitä,mikäli olen oikein ymmärtänyt. Työttömyys ei voi olla syy työpanoksesta pakko luopumiseen viimesijaisen toimeentulon sanktioimisen/menettämisen uhalla . Tuo asettaa työttömät asemaan jossa heitä rangaistaan jos he eivät saa työtä tai luovu työpanoksestaan vaaditulla tavalla ,joka ei vastaa yleisiltä työmarkkinoilta saatua hintaa työstä. Näin toimi asettaa työttömät alisteiseen /eriarvoiseen asemaan normaalityössä käyviin nähden ja tekee heistä valtiolliseti laillisen riiston kohteita.
Lisäksi sosiaalinen tulotaso on rippuvainen asumiskustannuksista ,henkilön olosuhteista ja on harkinnan varaista kuinka suurena se kullekin yksilölle annetaan ,toimeentulon harkinnan varaisen osuuden kautta. Sosiaalinen järjestelmä ei toimeentulolähteenä vastikkeelisesti toteuta kansalaisten tasavertaisuutta ja yhdenmukaisuuden arvoa ,kuten esim palkka markkinoilla toimitaan tehtäväkohtaisesti sama palkkaisuuden kautta asiotulojen kautta tasa arvoisuutta toteuttamaan. Koska toimet asettavat työttömät monin tavoin eriarvoiseen asemaan edellämainitulla tavalla ,voidaan hallituksen toimien katsoa olevan selkeästi työttömiä niin syrjivä ,kuin rankaiseva,työttömien aktivimallin kautta. - uusimalli
Hyvä kirjoitus edellä!
Kyllä hallitus syrjii ja alistaa työttömiä aktiivimallilla. Tarkoitus onkin saada tilapäistyöntekijöitä yrityksille alipalkalla ja jopa ilmaiseksi (palkaton harjoittelu).
Kolmikantamalli työttömyyden vähentämiseksi (kokeilu):
Nostetaan palkkoja vaikkapa viisinkertaiseksi niissä töissä joihin ei ole hakijoita.
Työttömyyskorvaus on voimassa, palkan lisäksi, esim. puoli vuotta tai niin kauan kuin työntekijä työllistyy pitempiaikaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809