Lieksassakin, kuten muuallakin Suomessa ja Euroopassa. Ja siltä näyttää että se tolkku on voittamassa tämän maailmoja halaavan suvaitsevuuden, koska normaali ihminen ymmärtää että rajansa kaikella eikä resurssit ole loputtomat.
Tolkun ihmisenä on hyvä olla.
Tolkun ihmiset ovat ylivoimainen enemmistö
16
355
Vastaukset
- aika.nannaa
Tämä on hyvä kirjoitus tolkun ihmisistä.
http://www.iisalmensanomat.fi/news/tolkun-ihmiset/ Aloitus ei taaskaan liity mitenkään Lieksan asioihin.
- gbgbgbgbgbbg
Kuinka sinä liityt Lieksan palstaan, kun et kirjoita siitä mitään vaan valitat?
gbgbgbgbgbbg kirjoitti:
Kuinka sinä liityt Lieksan palstaan, kun et kirjoita siitä mitään vaan valitat?
Kirjoitan silloin kun on asiallisia aloituksia. Kun on turhia ja asiaan liittymättömiä aloituksia kuten tämä niin valitan.
- gdgggdgddgggdggd
Uuninpankko kirjoitti:
Kirjoitan silloin kun on asiallisia aloituksia. Kun on turhia ja asiaan liittymättömiä aloituksia kuten tämä niin valitan.
Mitä ihmeen väliä sillä on, eihän Suomi24 ole edes oikea keskustelufoorumi?
Juttuhan on tietysti niin että sinua häiritsee vaan maahanmuuttajista kertovat jutut, monikultturisti kun olet. - Pääpumppu
Uuninpankko kirjoitti:
Kirjoitan silloin kun on asiallisia aloituksia. Kun on turhia ja asiaan liittymättömiä aloituksia kuten tämä niin valitan.
Samaa mueltä.
🐃... ... ...😲 Sinulle ei ehkä ole väliä, mutta täällä on paljon asiakirjoittajia jotka haluaisivat kirjoittaa Lieksan asioista asiallisella ja siistillä palstalla.
Minua ei häiritse maahanmuutto aiheena yleensä vaan minua häiritsevät jutut jotka on tarkoituksella tehty maahanmuuttajien tai jonkun muun pilkkaamiseksi.- tääähhhh
Uuninpankko kirjoitti:
Sinulle ei ehkä ole väliä, mutta täällä on paljon asiakirjoittajia jotka haluaisivat kirjoittaa Lieksan asioista asiallisella ja siistillä palstalla.
Minua ei häiritse maahanmuutto aiheena yleensä vaan minua häiritsevät jutut jotka on tarkoituksella tehty maahanmuuttajien tai jonkun muun pilkkaamiseksi.Kyllähän täällä voi kirjoittaa kuka tahansa asiaa Lieksasta, ei mikään estä. Miksi muuten et valittanut palstasta puolitoistavuotta sitten, kun eräs suvakki spämmäsi tänne aamusta iltaan?
Nythän palsta on ihan ok. - etrtfgrgfg
Uuninpankko kirjoitti:
Sinulle ei ehkä ole väliä, mutta täällä on paljon asiakirjoittajia jotka haluaisivat kirjoittaa Lieksan asioista asiallisella ja siistillä palstalla.
Minua ei häiritse maahanmuutto aiheena yleensä vaan minua häiritsevät jutut jotka on tarkoituksella tehty maahanmuuttajien tai jonkun muun pilkkaamiseksi.Täällä ei ylipäätään ole paljon ketään kirjoittajia, jos et ole huomannut. Eikä kukaan estä asiakirjoittajia kirjoittamasta tänne.
- Korvenkunk
Tolkun ihmisiä ei ole, vaen tolokun immeissii suattaa ollakkii vielä paekkapaekon. Piättäjjiin ja koulujakäänneihen puolestahan niitä tolokunimmeissii ei sua olla ennee. Sehä on aevan mahotonta jotta Suomessa ellää vielä niitä iha oekkeita muallaessii. Niitä jotka sian tappaa jouluks iha ite ja karhunnii suattaa amppuu rojjaattoo huvin vuoks, ku pihhaan tällääty perhana tunkijjoo nuuskimmaan. Suvesta pittää tehä rukkaset ja karhusta saanapalavvii. Turkista liivit.
- Nauravasomali
Pankko eii näe kuin rasseja,natseja,kammaripoikii joka puolella.....varmaan ahistaaa.
Tuo korvenkunkun teksti sai hymyn huulilleni.
Uuninpankon ja monen muunkin kanssa olen varmaan samaa mieltä siitä, että tarkoituksellinen maahanmuuttajien ja jonkun muun pilkkaaminen on väärin ja asiatonta keskustelua. Mutta jatkan seuraavalla tavalla.
Säännöt eivät mielestäni kiellä keskustelemasta tällä palstalla muustakin kuin Lieksan asioista. Se on tulkintani mukaan vain suosituksellinen ja tiettyyn ryhmään ohjaava ohjeistus keskustelijoiden yhteenkuuluvuuden ja asioiden samankaltaisuuden hakemiseksi. On helpompi ymmärtää lieksalaisena tiettyjä globaalejakin asioita paikkakunnan tasolla kun keskustelukumppaniksi löytyy henkilö jolla on tuntemusta ja aiempaa näkemystä paremmin kuin muilla piireillä. Jos lieksalainen haluaa ottaa esille tolkun ihmiset, heidän määrän ja arvot niiden suhteen, kuuluu se silloin mielestäni Lieksa palstalle. Silloin pohdiskelemme Lieksassa olevien tolkun ihmisten mielipiteitä ja siitä voi syntyä hyväkin, lieksalainen keskustelu.
En tietenkään voi tietää mikä on lukuharrastuksesi taso, esim. hyvä Pääpumppu, mutta olet antanut ”runsaista ja monipuolisista” kommenteistasi päätellen tälle palstalle monessa eri yhteydessä lukuisia indisioita eli aihetodisteita siitä, että ko. harrastuksesi on aika lailla suppea. Suosittelisin sinulle lämpimästi esimerkiksi kaunokirjallisuuden runsaampaa ja enempi määrällistä lukemista.
Ahkerasta lukemisesta hyödyt monin eri tavoin. Sanavarastosi kasvaa, kirjoitustaitosi kohenee ja ajattelukykysi kehittyy. Oppisit todennäköisesti kirjoittamaan pitemmällä kaavalla ja paremmin jäsenneltyjä kommentteja tälle palstalle. Lukiessasi kirjaa, pääset ikään kuin ilmaiselle matkalle. Ei tarvitse Aurinkomatkoille mitään maksaa ja hymiöösikin tulisi eri ilme;)
Köyhyyttäkään ei tarvitse syyttää, sillä Suomen maassamme on todella hyvä kirjastoverkosto ja sieltä saat lukemista aivan ilmaiseksi. On vain oma valintasi kuinka tämän hyvän mahdollisuuden käytät hyväksesi. Suosittelen siis lämpimästi lukemista enenevin määrin. Siinä sitten sivistyt ikään kuin huomaamatta. Ja tutkimusten mukaan se vähentää stressiä. On siinä vaan monta hyvää syytä, lukea enemmän.
Tämä sama koskee luonnollisesti meitä kaikkia lieksalaisia, ei ainoastaan Pääpumppua. Lieksassa on ihan kelpo kirjasto.- edellinen.äijä
Olisi syytä joskus oikolukea omaa tekstiään. Tukistin itseäni. Parempi on kirjoittaa pidemmällä kaavalla kuin pitemmällä;)
- Kielopk
Ja kun pilkkua nussit, niin pitäisi kirjoittaa "heidän määränsä" eikä "heidän määrän".
Aivan sama nämä muotoseikat, yleensä asiasisältö selviää, se on tärkeämpää kuin kielioppi.
- pöljät.jäi
Kaikki tolkun ihmiset ovat muuttaneet lieksasta pois! :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1361260
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34791Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 14570
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä25521Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott29506Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad24500- 22467
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .14462Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver14461