Olen ajatellut ostaa asunnon Helsingistä
Asunnon myyntihinta on n. 126.000 ja velaton n.196.000 (uudiskohde)
Omaa rahaa on tällä hetkellä noin 125.000e, eli olisiko järkevää ostaa tämä asunto myyntihinnalla ja maksaa pois velkaa ajan myötä rahoitusvastikkeena ?
(en siis usko että voisin saada pankista tuon 67.000 yksin, eli toi yhtiölaina tuntuu aika hyvältä vaihtoehdolta)
Asunnon myyntihinta on n. 126.000 ja velaton n.196.000 (uudiskohde)
Omaa rahaa on tällä hetkellä noin 125.000e, eli olisiko järkevää ostaa tämä asunto myyntihinnalla ja maksaa pois velkaa ajan myötä rahoitusvastikkeena ?
(en siis usko että voisin saada pankista tuon 67.000 yksin, eli toi yhtiölaina tuntuu aika hyvältä vaihtoehdolta)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi et saa lainaa yksin? Eikö sinulla ole tuloja, vai luottotietoja, vai kumpiakaan? Vakuudet nyt ainakin riittävät.
Noin 1200e /kk (tai opiskellen 1000e tulot opintotuki laina) ja 3-5vuoden opiskelu edessä, ja vuokralla asuminen ei houkuta Helsingissä
Luottotiedot ovat hyvässä kunnossa
Onkohan sinulla varaa maksaa opiskelun aikana rahoitusvastiketta? 70000 euron yhtiölainan maksaminen esim. 10 vuoden laina-ajalla vaatii noin 700 euroa kuukaudessa. Jos aika on pitempi, kuorma on tietysti kevyempi, mutta kuukausimeno on silti useita satasia. Kun lisäät tuohon hoitovastikkeen, niin eipä tonnin tuloilla juuri naurata, vaikka muuta velkaa ei olekaan. Helsingissä asuminen ei ole halpaa omassakaan.
Selvitä nyt ainakin Kelasta miten asumistuki suhtautuu tällaiseen rahoitusvastikkeeseen, joka ei ole peruskorjauksesta peräisin. Jos siihen ei saa tukea, vuokralla asuminen voi tulla paljon halvemmaksi. Yhtiölainan lyhentämisen alkuun saattaa tosin olla vapaavuosia, mutta tuskin valmistumiseesi asti.
Kahta ensimmäistä vuotta maksetaan vain korkoa, ja laina aika on 25v vuotta, enhän minä ole ikuisesti tätä asuntoa olisi pitämässä vaan myisin sen luultavasti pois 5-6v päästä.
Kelasta asumistuella saisin hoitovastikkeen melkein maksettu
Ja en luulisi että saisin vuokralla samalla rahalla 3km keskustasta, tietysti pidemälle lähtiessä mutta oma asunto on aina oma ja uudisrakennus on aina mukava
Eihän sinulla mitään ongelmaa olekaan enää 5 - 6 vuoden kuluttua, kun olet valmis ja tienaat kunnolla. Päinvastoin, tilannehan on silloin kerrassaan erinomainen, jos sinne asti selviät.
Vuodet 2 - 5 tässä ovat kriittiset, jos rahoitusvastike pitää maksaa itse. Tärkeä kysymys on, maksaako Kela tukea myös siihen. Hoitovastikkeeseen se maksaa ja samoin vuokraan. Ja jos maksaa myös rahoitusvastikkeeseen, kaikkihan käy hyvin.
Mutta jos vastaus on kielteinen, asian voi ratkaista vaikkapa jättämällä osa omasta pääomasta nyt varalle ja ottamalla asunnon ostoon jonkin verran pitkäaikaista lainaa. Esimerkiksi viiden vuoden rahoitusvastikkeen verran, jolloin riskiä akuutista kassakriisistä ei lähivuosina tule. Pankkitili tyhjänä on paljon hankalampaa, jos tulot eivät riitäkään menoihin.
Kela:
vastike+(myös+ylimääräinen+vastike)
erikseen+maksettavat+vesimaksut+ja+lämmityskustannukset
73+%+asunnon+hankkimiseksi+ja+perusparantamiseksi+otettujen+henkilökohtaisten+lainojen+kuukausittaisista+koroista.
Tällä+hetkellä+korko+laina+olisi+yhdessä+noin+7e/m*2+ja+kyseessä+kuitenki+noin+45m2+yksiö.
Uskaltaisin+väittää+että+pärjäisin?
ja nyt huomasin tälläisen tekstin: Kela ei hyväksy asuntolainaksi rakennuttajalta tai työnantajalta otettua lainaa tai maksamatonta kauppahintaa.
Harmi juttu