"Päivittäinen ravinto ja minun ruokafilosofia"
"Jokaisen aterian tulisi koostua proteiinista, hiilihydraatista, hyvälaatuisesta rasvasta sekä kuidusta. Terveellisen ja ravitsevan aterian rakentaminen ei ole niin vaikeaa ja haasteellista kuin moni ajattelee. Ainakin minulle on muodostunut tietyt rutiinit, joita noudatan automaattisesti. Olen tehnyt hommasta itselleni helppoa."
"ATERIOITA EI TARVITSE PUNNITA OLLAKSEEN KUNNOSSA."
"Itselleen ei saa olla liian ankara, mutta täytyy osata tiedostaa mitä keho tarvitsee toimiakseen optimaalisella tavalla. Yllä mainitut: proteiini, hiilihydraatti, rasvat ja kuidut, niitä me tarvitsemme."
"VÄSYNEENÄ KEHOMME TARPEET ON ERILAISET, SEKIN PITÄÄ OSATA TIEDOSTAA."
"Proteiinin lähteitä ovat mm. kananmuna, liha, kala, kana, tofu, pavut, hera- ja kasviproteiinijauheet sekä hapanmaitotuotteet kuten rahka ja raejuusto."
"Hiilihydraatteja saat riisistä, perunasta, pastasta, nuudelista, täysjyväleivästä, maissi- ja riisikakuista, juureksista, bataatista ja hedelmistä."
"Hyviä kuidun lähteitä ovat mm. Kasvikset, marjat, viljavalmisteet (kaura), pähkinät ja siemenet."
"Hyvälaatuista rasvaa ovat mm. neitsyt oliivi- ja kookosöljy, avokado, pähkinät, kala."
"Kun otat ajatusmallin – syön jotta jaksan, palaudun, toimin, on homma äärimmäisen helppoa. Usein painokin tippuu ”itsestään” tässä kohtaa."
"STRESSIHORMONI KERRYTTÄÄ RASVAA, joten miksi stressata syömisellä itselleen kiloja?"
"Syön 3-4 tunnin välein n. 5 ateriaa. Jos päivä venyy jommasta kummasta päästä pidemmäksi lisään vielä kuudennen aterian välipala vaihtoehdoista."
"Esimerkki ateriarytmistä:
•Klo 7:00 aamupala
•Klo 11:00 lounas
•Klo 14:00 välipala
•Klo 17:00 päivällinen
•Klo 20:00 iltapala"
"Juo päivän aikana, aterioiden välissä 2-3 l vettä."
"Energiaa kaikkien viikkoon,
XOXO"
Lähde, josta koko roska on kopioitu: https://www.idealista.fi/martina/
Hah hah hah! Martinan "ruokafilosofia"! Naurettavaa tärkeilyä!
Martina jauhaa samasta aiheesta yhä uudelleen, mutta asiantuntemus ei näytä lisääntyvän samassa suhteessa kuin eri juttujen väliset ristiriitaisuudet:
https://www.idealista.fi/martina/2017/01/minkalainen-mun-ruokafilosofia/
http://deskgram.org/p/1438316557905559133_247791642
https://www.idealista.fi/martina/2016/08/ruokavalio-uuteen-uskoon/
https://www.idealista.fi/martina/2017/06/nain-syo-aktiiviliikkuja/
https://www.menaiset.fi/artikkeli/hyva_olo/ravinto/triathlonia_harrastava_martina_aitolehti_syon_ihan_tavallista_kotiruokaa
"Tällaisella dieetillä Martina Aitolehti pitää itsensä kunnossa"
https://www.voice.fi/
https://www.cosmopolitan.fi/artikkeli/body_love/martina_aitolehti_ruokavaliostaan_ehdottomat_kiellot_eivat_sovi_minulleviihde/a-26795
http://blogi.hyvinvoinnin.fi/2015/09/20/martina-aitolehti-ei-laske-kaloreita-vaan-syo-voimaruokaa/
https://www.idealista.fi/martina/2015/04/maidoton-ja-gluteeniton-ruokavalio-koko-perheeseen/
Taas vaihteeksi Martinan aiheena "ruokafilosofia"!
16
694
Vastaukset
- suuresti.palvon
Martina tietää VALTAVASTI tästäkin.
- Minä.jo.tiedän
Sinäkin tietäisit, jos lukisit muutakin kuin tätä sivua.
- Tiedät.kaiken.idolistasi
Olisin kuten sinä eli tavaisin myös Martinan Instaa ja FB:tä.
- A-ruptsi
Tuo vesimäärä on jo liikaa. 3 litraa päivässä huuhtoo mineraalit elimistöstä ja vaarana on vesimyrkytys. Mutta toisaalta jos Maran valmennettavat piereksii ruokavalion takia kuin Osuuskaupan hevoset niin ei siinä pieni myrkytys enää haittaa.
- Lenkki_tyhjään_vatsaan
Tällä kertaa Martina ei mainitse aamuista suolajuomaansa!
"juon puoli litraa suola- sitruuna vettä"
Lähde: https://www.idealista.fi/martina/2017/01/millaiset-mun-rutiinit/
"Kesän jälkeen taas on aika aloittaa se ns. parempi elämä ja halutaan karistaa kesän aikana saadut kilot. Tässä viisi helppoa vinkkiä polttaa tehokkaasti rasvaa.
•Juo aamulla 0,5l vettä sekoitettuna 1 tl himalajan suolaa ja 1/2 purisettu sitruuna
•60-90 min reipas kävely / hölkkälenkki tyhjään vatsaan
•Raaka inkivääri on tehokas aineenvaihdunnan ja verenkierron edistäjä
•Karsi ruoasta kaikki näkyvä rasva ja sokeri pois
•High Intensity ( HIIT ) treenit on tehokkaita rasvanpolttajia"
Lähde:https://www.idealista.fi/martina/2017/08/5-vinkkia-polttaa-rasvaa/
- totuus.ei.häviä
HAHAA! Taas täältä poistuu asiallisia viestejä. Ymmärrettävää, kun joku uskaltaa vihdoinkin sanoa totuuden, se poistetaan.
- RahatPois
Niin, Martinaa suojellaan ja paapotaan. Tässä on takana joku juju. Rahalla hankitaan tukijoita?
- rus.kaa.pakka.sella
parvella toskaa.
- Eikökuntokestäkään
Martina kertoo sairastuneensa influenssaan, onkohan todettu oikein kokeilla vai onko Martinalla jo selvännäkijän taidotkin. Joku aika sitten kertoili olleen mycoplasman, joka taisi kestää kokonaisen päivän. Ihme mimmi, kun lääkärit yleensä määräävät lepoa ja lääkettä ed. tauteihin, mutta Martina kokee ihmeparantumisen jo seuraavana päivänä.
- Esimerkkipotilas
Eikös se vaarallista selkäleikkausta odottavana potilaana bailaamisen ohella pahoinpidellyt siellä vip-teltassa sen toisen silari bimbon ? riehumisesta oli kuvaakin , ei se nyt kovin kivuliaalta vaikuttanut. Leikkauksesta toipumiseen se tarvitsi vain muistaakseni päivän —joo tosi uskottavaa. Sen jutut on tosi outoja ja liioiteltuja aina , onko se täysin kykenemätön puhumaan totta?
- lettutieteen.wihtori
eipä ole koskaan tullut mieleen punnita ruokia. mahtas työkaverit kuolla nauruun , jos pistäsin sapuskat puntariin.
- Harpie
Martinan pikkuinen nuha on sitten oikein infulenssa . Kyllä tuossakin nainen puhuu täyttä paskaa. Kait ne ois jo enemmän kipeitä. Heron treeneissä Martina on nähty.
- Dottorex
Aina sairaana. Neuvoja sellaisille: pese käsiä. Liiku ja urheile mutta älä liikaa. Syö vitamiineja, mutta älä liikaa. Älä stressaa. Syö hyvin. Nuku. Pese kädet.
Toisilla on huonompi vastustuskyky, mutta sairastumiseenkin voi mahdollisesti vaikuttaa omilla elintavoilla. - Inkiväärieitehonnutkaan
Sääliä kerjää kun ei sitten Venla gaalassa noteerattukaan , huikean upeeta gladiattorit perheohjelmaa . Ihan jäi kokonaan ilman mainintaa. Punaisella matolla olis taas kiva ollut käydä pyörahtämässä ,jossain niistä kymmenistä iltapukutekeleistä , mutta kun ei niin ei . Infulenssa oikein yllätti tän kovakuntoisen urheilijan , onhan siinä tosin hyvä syy jäädä potemaan , eikä kukaan kysele varsinaista syytä gaalasta posjääntiin
- jalkafetissi
Eihän tuo gladiaattorit ohjelma ollut edes ehdolla. Miten sen voittamattomuudesta voisi olla käärmeissään. Sulla on nyt huono selitys vaihtoehdoksi. Eipä hänen tarvitse muutenkaan kenellekään selitellä menojaan, tai menemättömyyttään.
- Inkiväärieitehonnutkaan
jalkafetissi kirjoitti:
Eihän tuo gladiaattorit ohjelma ollut edes ehdolla. Miten sen voittamattomuudesta voisi olla käärmeissään. Sulla on nyt huono selitys vaihtoehdoksi. Eipä hänen tarvitse muutenkaan kenellekään selitellä menojaan, tai menemättömyyttään.
Ai , ettei voittamattomuudesta ole Martina käärmeissään , no eipä!!! Sehän on ollut sen hehkuttama päätyö kesästä lähtien , kai se nyt vähän ainakin kirpaisee , ettei kukaan arvosta moista. Juu eihän se menemisiään todellakaan koskaan selosta - huutonaurua !! , mitä nyt kaikki matkansa ja muun elämänsä -missä todellisuudessa sä oikein elät?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022