Tajusin just yhden asian masennuksen voittamisesta

mudster

Itsellä bipo2, tullut taisteltua nyt useampi vuosi depiksessä. Pahimmillaan en ole astunut kämpästä ulos useampaan päivään, kaupassa käyminenkin tuntui joskus vaikealta. Itsetuhoiset ajatuksetkin pyörineet välillä päässä. Masennus on kyllä paha, ihan pikku asioidenkin tekemiseen pitää voittaa itsensä. Kuka kykenee monta kertaa päivässä voittamaan itsensä, varsinkaan masentuneena? Tulee kierre josta ei ole ulospääsyä.

Tänään oivalsin yhden perustavanlaatuisen asian. Ei kannata taistella itsensä voittamista vastaan. On helpompikin tie ulos masennuksesta! Kannattaa pyrkiä RYTMIIN! Tällä tarkoitan päivän täyttämistä rutiininomaisilla toimilla joihin vain mennään. Jos tarvitsee tukea rytmin löytämisessä niin sitä kannattaa ottaa vastaan. Kun saavuttaa rytmin, tapahtuu asiat omalla painollaan ja ikinä ei tarvitse voittaa itseään. Olen nyt ihan täpinöissä tämän oivalluksen kanssa, eka kerran moneen vuoteen on aitoa uskoa tulevaan.

Mielipiteitä, koetteko että ajatuksissani on järkeä?

8

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terve.vaanmenoa

      Kyllä on! Itse käyn seurakunnan tilaisuuksissa aina kun vaan jaksan. Paitsi että saan puhua kaltaiseni luusereiden kanssa, lisänä kahvitarjoilu (laihaa kahvia ja kuiva käntty), myös saan hyviä kristillisiä neuvoja ulkokullatulta palkkapapilta. Siunausta!

    • ovallushantuo

      En tiedä onko mulla se häiriö, mut yritän oivaltaa jo tässä iässä, että kaikkea ei tarvitse tehdä samana päivänä
      . Jos koti ei ple ihan tiptop niin ei se maailmaa kaada ja ei mun pakko ole ketään kotiini päästää. Eli asia kerrallan , ei ne tiskit sieltä mikään katoa.

    • Stina

      Kuulostaa hyvältä oivallukselta tuo rytmi ajatus. Olen miettinyt että kun monella ihmisellä työ muodostaa luontaisesti tuon rytmin elämään, työelämästä poissa oleva voi vahvistaa rytmin löytämistä ja säilyttämistä jollakin tietyllä mielekkäällä tekemisellä, joka toistuu. Omalla kohdalla nyt saikulla ollessa se voisi olla vaikka kuntosalitreeni 3-4 kertaa viikossa.. Kun pitää jostakin jutusta kiinni, se jo rytmittää elämää niin että muukin arkinen elo sirottuu siihen ympärille luontevammin.

      • Koht45

        Joten tuumasta toimeen!


      • Stina

        Niinpä! 😊


      • Stina

        Niinpä! 😊


    • maniatuliko

      Onko sinulla maaninenvaihe alkamassa tai joko se mania alkoi taas uudella oivalluksella.??????

    • rytmimuna

      Kyllä se rytmi masennusta saattaa vähentää, kun tulee tehtyä niitä tiettyjä asioita eikä niihin tule sitä kynnystä kun se on rutiinia. Ei ne kuitenkaan masennusta poista, ja yhtä hyvin voin heittää ne rutiinitkin roskakoriin kun uudestaan masennun tai masennus menee pahemmaksi. Mutta rytmi on tottakai huomattavasti parempi kuin rytmitön, itselle en vain ole kokenut apua tästä(kään) masennuksen kanssa - ainakaan niin että siitä hyötyä olisi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      174
      10832
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      78
      5485
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5042
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4202
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4022
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      36
      3873
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3668
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3373
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      47
      3349
    10. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      75
      3263
    Aihe