Areenan rahoitus varmistui

areena.rakennetaan

6

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veron.maksaja

      Rahoitus järjestyy, jos on vakavarainen takaaja. Se lienee joukko tamperelaisia veronmaksajia

      • kerroppas

        Mistä lähtien veronmaksajat on taanneet yksityisiä sijoituksia?


      • Aagh
        kerroppas kirjoitti:

        Mistä lähtien veronmaksajat on taanneet yksityisiä sijoituksia?

        Etkö oikeasti käsitä?


      • kerroppas
        Aagh kirjoitti:

        Etkö oikeasti käsitä?

        En. Selitätkö?


      • että.semmosta

        Kaupungin panostus hankkeeseen on 60 miljoonaa euroa. Sijoitus monitoimiareenan omistavaan yhtiöön on 26 miljoonaa, kaupungin omistukseen tulevan kannen rakentaminen 22,7 miljoonaa euroa ja kannen infrastruktuuri 11,3 miljoonaa euroa.

        Koko Kansi ja areena -hankkeen kokonaisarvo on yli 500 miljoonaa euroa. Areenan ja harjoitushallin osuus on noin 100 miljoonaa euroa.


    • Järkipäätös

      Totta kait jokainen järkevä sijoittajataho on kiinnostunut niistä hankkeista, jotka sijoittuvat kehittyvän Tampereen uudenlaiseen ostoskeskusta ympäristöön. Kuten jo niin monesti asiasta on aiemmin todettu, että se kova työ mikä asioiden eteen on tehty, on nyt kantamassa hyvää hedelmää sen muodossa, että elinkeinoelämän luottamus Tampereeseen kaupunkina on palannut. Ja sijoitus sen erilasissa barometreissä on nyt korkealla.
      Seuraavan vaiheen kehitysohjelmassa ollessa tuotannollisen (sen laajemmassa merkityksessä) ja tietotaidollisen kaupankäynnin uudelleen aikaansaaminen. Jossa meidän kaikkien on syytä muistaa Tampereen historiaa ja niitä vaiheita ja menetelmiä, kuinka korpien keskeltä kaukaa kaikesta on kerran saatu tuotantoa ja materiaaleja lähes kaikkialle. Aluksi vapaakaupunki previleegioiden avulla ja lopulta muilla menetelmillä. Paras kauppamis on se, kenen kengät ovat eniten puhki. Hyvä tästä vielä tulee. Hyvä Tampere.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe