Mielipiteeni. Skoda karoq suunniteltu krapulassa tai päihteiden vaikutuksen alaisena. Taka-ovesta eteenpäin aivan "karmia"...
Muotoilu pielessä
43
340
Vastaukset
- Aahhhaha
Kateus on suomalaisen röllin yksi perisynneistä.
- skodatrollit.päivystää
Mielipide perisynti?? Missä uskonnossa? Vastaan itselleni: skeida-uskonnossa.
- TSI2012
itseasiassa muotoiluhan puuttuu kokonaan koska kaikki pellit on suoraa peltiä tai 90asteen kulmassa. suunnittelussa on käytetty vain viivoitinta ja suorakulmaa. ihme kun ovat tuulilasin sentään saaneet kallistettua ettei ole pystyssä kuin T-fordissa. eipähän tule muotoilijalle kustannuksia kun ottaa vain kerholapsilta piirustuksen ja kopioi siitä suoraan korin linjat. tuommoisia skoda tyyppisiä autojahan sitä päiväkerhossakin piirreltiin. vanhaa, niin vanhaa kuin olla voi. pitäisi ottaa oppia esim. Toyota C-HR mallista miten nykyaikana pitää kori muotoilla.
- etvoiollatosissas
TSI2012 kirjoitti:
itseasiassa muotoiluhan puuttuu kokonaan koska kaikki pellit on suoraa peltiä tai 90asteen kulmassa. suunnittelussa on käytetty vain viivoitinta ja suorakulmaa. ihme kun ovat tuulilasin sentään saaneet kallistettua ettei ole pystyssä kuin T-fordissa. eipähän tule muotoilijalle kustannuksia kun ottaa vain kerholapsilta piirustuksen ja kopioi siitä suoraan korin linjat. tuommoisia skoda tyyppisiä autojahan sitä päiväkerhossakin piirreltiin. vanhaa, niin vanhaa kuin olla voi. pitäisi ottaa oppia esim. Toyota C-HR mallista miten nykyaikana pitää kori muotoilla.
YÄK. YÄK. YÄK. C-HR on viritys, joka tuo mieleen lasten transformer-lelut. Ei sellaiseen voi täysi-ikäinen heteromies istua. Vain joku juuri ajokortin saanut pissisneiti voi ostaa sellaisen. Tosin se on vähän kallis sellaiselle. C-HR näyttää kuin nestepaaston läpikäyneeltä bodarilta, jonka luuranko paistaa paikoin lihasten alta läpi. Hybridi seehooärrät tehdään muuten Turkissa.
- tototohjo
OK.
- Kyykkyläisen_kyykky
Skodan muotoilijat ja suunnittelijat on houkuteltu viininlitku palkalla Prahan puistojen puli-remmeistä tekemään muotoilua tälle "auto"brändille. Pultsareiden suunnittelemia siis. Näin saadaan hinta painettua alas ja kökkömuotoilu on VW:n linjan mukainen, Audi ja VW ovat oikeiden suunnittelijoiden kädenjälkeä, ja ovatkin jopa asiallisen näköisiä pirkkavolkkariin, itäauto skeidaan verrattuna.
- Hienoja.ovat
Testivoitot ja myyntitilastot puhuvat puolestaan. Skoda on menestyjä.
- Sarkasmi.sakari
Tämä taas ei ole mielipide, vaan perustelematon "fakta".
Onko sulla mielipiteitä lainkaan? - skodajakke
En tiedä, mistä porukoista ja millä palkalla sinut on houkuteltu jauhamaan paskaa, mutta tyylisi on tuttu jo vuosien takaa.
- TyössäkäyvienKäsitys
Mielipide tuokin. Tosin viime vuonna Skodan muotoilusta vastannut pääsuunnittelija Josef Kaban houkuteltiin suurella palkalla BMW:n muotoiluvastaavaksi. Näytöt olivat vakuuttavia.
Kodiaq ja Karoq ovat hyvää vauhtia nousemassa työsuhdeautona Octavian rinnalle, halutuimpiin malleihin.
https://m.iltalehti.fi/autouutiset/201801092200654982 - karuja.ankeita.meluavia
TyössäkäyvienKäsitys kirjoitti:
Mielipide tuokin. Tosin viime vuonna Skodan muotoilusta vastannut pääsuunnittelija Josef Kaban houkuteltiin suurella palkalla BMW:n muotoiluvastaavaksi. Näytöt olivat vakuuttavia.
Kodiaq ja Karoq ovat hyvää vauhtia nousemassa työsuhdeautona Octavian rinnalle, halutuimpiin malleihin.
https://m.iltalehti.fi/autouutiset/201801092200654982Älä nyt edes unissasi kuvittele, että joku oikeasti arvostaisi itäkökkärettä. Työkoneita noi on, ja myös ajoltaan ja ominaisuuksiltaan.
- KQLMEKAKARAAJARAKKIorig
Aloittaja kertoi MIELIPITEENSÄ Karoqin muotoilusta.
Hyvä.
Minun MIELIPITEENI taas on toinen, hyvännäköinen toi on.
Makuasia. - KQLMEKAKARAAJARAKKIorig
Hmmph... Kun ostin tuon farkkufabian pidin sitä rumana vaan tässä vuosien myötä alkanut pitää ennemminkin sympaattisena😊
Ostopäätökseen ulkonäöllä ei ollut minkäännäköistä vaikutusta, olin ostamassa autoa joka sopi mahdollisimman hyvin käyttötarpeeseen.
Kriteerit:
- Halvat käyttökulut
-freestylekajakin ja maastopyörän pitää mahtua sisään.
- Ajoasennon oltava pitkään maantieajon sopiva
- Vähintään viispaikkainen
- Hyvät lyhyet valot, pitkiä saa aina lisää.
- Pitkä kattolinja, katolla kulkee kakskytyksjalkaa pitkä avokanootti.
- alle 25.000€ - ZkodaKyykmanHolistiTaas
Aloittaja onkin palstojemme vakio rölli joka on mieleltään kovin sairas ja yksinkertainen syrjäytyjä.
Ajatella kuinka hänen päivänsä vuodesta toiseen kuluu netin parissa ja hän vieraantuu jatkuvasti lisää ja lisää normaalista yhteiskunnasta ja elämästä, mikähän ongelma tuostakin kehkeytyy kun vuosia kuluu? Maailma on vielä kusessa tuollaisten ongelmatyyppien kanssa. - Rumakinneri
Joo..kyllä tuo on hirveennäkönen.kaikki jos vaihtais mitä on rekisterikilpien välissä ni sitte.
- Karokki
Karokki, auto joka näyttää vanhalta jo uutena. Sopii tietysti vanhoillisille tulipunaisille itäautojen ystäville erinomaisesti vaikka onkin laaduton öljysyöppö.
- Kyllä_kelpaa
Skoda on valittu Saksan parhaaksi tuontiautoksi. Ja niinhän se onkin.
- rahvaan_valinta
Ei ole valittu, eikä valita. Saksalaiset pilkkaavat skoda itäautoa. Turkkilaiset ym. epämääräiset ryhmät niillä ajelee.... ja köyhät.
- Aktiivimallin_kannattaja
Kerropas, kriitikko hyvä, mikä on oikein kaunis auto?
- Anal-logiaa
Kriitikkoa kiinnostaa vain itäautojen öljynsyönti. Katselee maailmaa rasvamontusta silmät öljykalvon peitossa. Siinä kauneutta ehdi katteleen...
Akviivisuus ei kuitenkaan pimeistä töistä kartu. - nimittävät
Jaguar ZF ei ole hassumpi, myös Lexukselta löytyy hyvännäköistä muotoilua, Alfa Romeoltakin, ym. Kyllähän käytännössä mikä tahansa länsiauto on kuitenkin fiksusti muotoiltu, eikä mikään itäkökkäre niinkuin kömpelö skeidamobiili, jota köntyräksikin nimittävät.
- Mielipide_minullakin
Jaguar ZF taitaa olla vielä piirustuslaudalla, en ainakaan ole nähnyt julkistusta tai kuullut sellaisesta toistaiseksi. ZF (Zahnradfabrik Friedrichshafen) tekee kyllä maanmainioita automaattivaihteistoja mm. BMW:lle sekä juuri Jaguarille.
Jaguar XF ja XE ovat kieltämättä tyylipuhtaita pirssejä.
Škoda on petrannut muotoilua mallisukupolvi toisensa jälkeen, nykyiset (Karoq mukaan luettuna) ovat jo hyvinkin tyylipuhtaita tapauksia. Josef Kabanille pisteitä!
Tosin tykkäsin ja tykkään pirteän poikkeavasta Yetistäkin. Karoq ei ole läheskään yhtä omaleimainen vaan vaikeammin erotettavissa muunmerkkisistä vastineistaan.
Itse ajan M-B:n C-sarjan farkulla (S205, vm. 2015). Ei ehkä automaailman ykköskaunottaria, mutta minulle välttää (tai jopa tyydyttää).
- NäinOnEiMahaMittää
Karonkka floppaa ja pahasti. Se on jo tutkittua tietoa.
- SullaOnIsoMaha
Kristallipallostako katsoit, kun myynti on vasta alkanut?
- skeidaa
Onko muita skeida malleja jotka näyttäis kaheksakytälukulaisilta?
- skädäm_
Miten pystyt arvioimaan 80-lukua kun et ollut itse edes syntynytkään vielä. Odota aivojen otsalohkon kunnollista kehittymistä.
- eliKiitosTästäHolisti
Lehdistössä ja ammattilaisten silmissä autoa on juurikin kehuttu ulkonäkönsä takia, joten ZkodaKyykmanHolistin pitää yrittää kääntää asia toiseksi ja ahkeruuden voimalla saada huomiota.
No voin kertoa sinulle ettei tällä touhullasi ole paskan vertaa merkitystä asioihin, mutta onhan tuo ehkä jonkinlaista viihdettä ja ajan kuluttamista jos ei satu olemaan muutakaan tekemistä.- skädäm_
Mitä minä olen palstaa seurannut, niin Zkodaholistivepukaisella EI todellakaan ole mitään muuta tekemistä. Hemmon elämässä ei ole muuta sisältöä kuin tämä palsta. Valitettavaa.
- Kyrväntö
Kriitikolle jälleen karvasta kalkkia. Ota Temestaa!
IS: Nelivetoinen Škoda Karoq vakuuttaa muun muassa jämerällä olemuksellaan.
Kannatti odottaa: Karoq on nyt maassa – ja kyllä kannatti odottaa!
https://www.is.fi/autot/art-2000005521849.html- MauriPenis
Mistä kohtaa tuo koppero on muka äijämäinen? Kukaan Äijä ei edes aja tuollaisilla silkkimunahiplareille suunnitelluilla citykaneilla.
- TottoJokaSana
MauriPenis kirjoitti:
Mistä kohtaa tuo koppero on muka äijämäinen? Kukaan Äijä ei edes aja tuollaisilla silkkimunahiplareille suunnitelluilla citykaneilla.
Äijät laittaa 1997-vuoden Mersua. Se on äijää se. Töissä viemärilaitoksella tai raksalla. Äijät ei poimi marjoja, eikä osta uusia autoja.
- skopota
Muuta muotoiluvikaa ei näissä luukkuperäisissä ole kuin takaluukun alareunan ja puskurin välissä ei ole lainkaan tilaa lumelle ja jäälle. Ei näitä kukaan suomen talviin suunnittelekaan...mutta moinen typeryys ottaa silti aivoon.
- Faktapide
Skooda karokki muistuttaa suuresti 80-luvun Isuzu Trooperia. Aika ruma uudeksi autoksi.
- Sarkasmi.sakari
Mielipide tuokin. Vaan mistä sait sen päähäsi? Tuliko Mieleen?
- Mölymese
Millä silmällä katsoit, kun tuli mieleen? Silläkö, joka katsoo taaksepäin?
- kommunistitekeleet
Karokki on ihan vitun ruma. Kuten muutkin skodat, etenkin: fabia, oktavia, superb, yeti, roomster, mitä noita nyt onkaan. Ja mallinimetkin ovat rumia !!! Karokki kalskahtaa oikein karulta ja kömpelöltä, samoin kodiaq. Koko skodan maailma ja maailmankuva on ruma ja karu. Mutta sitähän pitää vanhan itäauton ollakin.
- avautuminen.sallittu
kommunistitekeleet kirjoitti:
Karokki on ihan vitun ruma. Kuten muutkin skodat, etenkin: fabia, oktavia, superb, yeti, roomster, mitä noita nyt onkaan. Ja mallinimetkin ovat rumia !!! Karokki kalskahtaa oikein karulta ja kömpelöltä, samoin kodiaq. Koko skodan maailma ja maailmankuva on ruma ja karu. Mutta sitähän pitää vanhan itäauton ollakin.
^ Hei, unohdit kirjoituksestasi kaksi sanaa. Nimittäin "minun mielestäni". Mielipiteethän ovat kuin persereikiä, jokaisella omanlaisensa.
- MitäKääkkäSanoo
Skoda Karoq on prässätty 1990-luvun alun BMW X3 vanhoilla peltiprässeillä. Frankfurter Zeitungin mukaan liittokansleri Merkel lahjoitti prässit itä-eurooppaan nostaakseen itäblokin maitten bruttokansantuotetta. Sen kyllä todellakin huomaa, toinen näistä on 1995 vuoden malli ja toisen pitäisi olla moderni 2018 malli, hehhehhee! Kääkällä taitaa masentaa?
Karoq: http://www.1001moteurs.com/perfs/voitures/1384.jpg
X3: https://static.ilcdn.fi/autouutiset/jkoda_820_oa.jpg- AchSo
Edesmennyt vanhempi valtiomies, presidentti Mauno Koivisto totesi aikanaan: "ei pidä provosoitua, kun provosoidaan".
Täsmää erityisesti tähän keskusteluun ja koko Suomi24-"palveluun". - glökndstreghkholnm
AchSo kirjoitti:
Edesmennyt vanhempi valtiomies, presidentti Mauno Koivisto totesi aikanaan: "ei pidä provosoitua, kun provosoidaan".
Täsmää erityisesti tähän keskusteluun ja koko Suomi24-"palveluun".No niin no, sitähän tuo toyota-trolli yrittää pitkin päivää ja kaiket yöt. Jutut vaan on niin pohjattoman typeriä ja perusteettomia. Varsinainen palstan kestohäirikkö.
- ItkuinenRSfanipoika
AchSo kirjoitti:
Edesmennyt vanhempi valtiomies, presidentti Mauno Koivisto totesi aikanaan: "ei pidä provosoitua, kun provosoidaan".
Täsmää erityisesti tähän keskusteluun ja koko Suomi24-"palveluun".Mitäs kriitikko tähän?
- TopKymppiin
Päivän lehtitietojen mukaan viikonloppunäyttely oli miesmuistiin kovin. Syynä Skoda Karoqin esittely.
Ennakoi hyvää menekkiä autolle ja lyhyitä yöunia Skoda- palstan (vaihtoehtoisen) totuusmassan generoijalle.- Sarkasmi.sakari
Enkä ei Karoq ihan kärki kymmenikköön, koska Kodiaq. Ennakoin silti "kriitikon" iloitsevan jatkossa Octavian myynnin "romahduksesta", kun myynti jakautuu tasaisemmin eri Skodien kesken. Voi sitä riemun vuotta, kun Octavian myynti taantuu muutaman sata autoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819