Mulla on melko harva jakaus

PCOS in takia. :( hiuksia lähtee reippaasti. Onneksi ei vielä selvää kaljua ole.
13213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei minua ainakaan sellainen haittaa.

Äänestä

Puhkeaa usein huorille. Nyt keräät hedelmää menneisyyden toiminnoistasi.

Äänestä
  • ja tuommoinen typeryys kun sulla lankeaa vaan ihmisille jotka on älyllisesti jo syntymästä lähtien kieroja kuin korkkiruuvit :D

    Äänestä

  • Reps. 🤣

    Äänestä

Ootko koittanut hoitoja? Mun käsittääkseni on joku hormonivalmiste joka voisi auttaa pcos:n hiustenlähtöön. En nyt muista mikä se oli :( mutta kaveri jolla pcos söi sellaisia ja hiusten tilanne helpotti jonkin verran. Löytyy varmaan googlesta jos etsit hiustenlähtöstä tietoa..

Äänestä
  • En ole vielä ehtinyt. Tämä on aika tuore juttu mulla. Ja hiustenlähtökin on
    melko lievää vielä.

    Äänestä

  • pcos kirjoitti:

    En ole vielä ehtinyt. Tämä on aika tuore juttu mulla. Ja hiustenlähtökin on
    melko lievää vielä.

    Kannattaa käydä puhumassa lääkärissä jos saisit noita lääkkeitä mitä kaverini söi. Pitäis olla hyvät mahdollisuudet hyviin tuloksiin kun hiustenlähtösi on vasta lievää :) ennaltaehkäisee ainakin pahenemista

    Äänestä

Harnaamkin on sinut itsensä .

Äänestä

Bio ruskea shampoo, hiusten lähtöön ja häiriöihin , ihotautilääkäri on ollut mukana kehittämässä tuotetta. Parturi ja kampaamo liikkeistä saa

Äänestä
  • Ei nuo auta jos hiustenlähdön syy on vinksallaan olevissa hormoneissa, niinkuin pcos:ssä on..

    Äänestä

  • haisee ihan perseelle

    Äänestä

Nyt kaikella hyvällä ja toivon että kuuntelet ajatuksella, vaikka kuulostaakin ehkä hurahtaneelta. Jos uskot, että sattumaa ei ole ja että kaikki ulkoinen maailmassa on vain sisäistä uskoa siihe (eli projektiota), toi PCOS tulee myös sanasta personal computer operating system. Tuijotat liian paljon pc:tä ja stressaat asioita mielentasolla liian paljon. Jatkuva istuminen ja stressaaminen, eli liikkumattomuus vaikuttaa juurichakraasi, joten munasarjasi "oirehtivat" tästä syystä. Liiku enemmän, ja anna mielesi liitää vapaammin. Kehosi on epäsuhdassa. Korjaa tämä niin kehosi parantaa itse itsensä. Keholla on luontainen taipumus tehdä näin ja se erittää voimakkaita parantavia aineita, kunhan annat kehosi niin tehdä. Vetristä kanavia!

Äänestä

Mulla kanssa PCOS ollut. Olen tosin jo vaihdevuosi-iässä joten oireet helpottaneet. Enpä tiennytkään, että siihen voi liittyä hiustenlähtöä. Itselläni ei ole ollut. Hirsutismia eli liiallista karvojen kasvua siihen kyllä liittyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pcos kirjoitti:

PCOS in takia. :( hiuksia lähtee reippaasti. Onneksi ei vielä selvää kaljua ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu