Siis Venäjällä menee talouspakotteista huolimatta lujaa?
Talous on nousussa?
Ehkä ei?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201801122200665042_ul.shtml?ref=juurinyt_desktop
Miten se nyt menikään?
16
166
Vastaukset
Venäjän vallanpitäjien suuri ongelma on tosiaan sosiaalinen media. KGB:n mies voi vanhan käytännön mukaan hallita muuta mediaa. Entistä useammin ihmiset saavat kuitenkin tietonsa sosiaalisesta mediasta.
Koko kansantalous on tosiaan saatu pieneen kasvuun. Hidas kasvu ei kuitenkaan tuota riittävästä hyvinvointia.
Putin antaa mielellään itsestään kuvan todellisena toiminnan miehenä. Talousasioissa hänellä ei ole rohkeutta tehdä yhtään mitään. Suomessa saatiin eläkeikää nostettua nykyisen hallituksen aikana muutamalla kuukaudella valtion talouden tasapainottamiseksi. Venäjällä eläkeiät on olleet paljon alhaisempia. Heillä ei ole yksinkeraisesti varaa sellaiseen. Ja mitä tekee Putin: ei mitään.
Käsittääkseni artikkelissa mainitut syrjäseutujen asukkaat ovat Putinin innokkaimpia kannattajia. Suurissa kaupungeissa Putinkin kannatus ei ole yhtä suuri. Sama nurinkurinen tilanne on Yhdysvalloissa.- Setelipainon.vladi
Edessä on setelirahoitus, joka keinona on kuin pakkasessa housuun k*seminen. Ensin lämmittää, mutta sitten alkaa paikat kylmetä.
- nykykapitalismi
Huomaa, että et tajua nykymaailman taloudesta mitään. Esim. USA:ssa talous on mennyt nyt monta vuotta lujaa ja suuryhtiöt ovat tehneet ennätystuloksia. Kuitenkaan se ei ole heijastunut mitenkään köyhimpiin kansalaisiin.
- Jälleen
yritetään vängätä keskustelu Yhdysvaltoihin, koska ei yhtään kestetä Venäjän arvostelua.
Molemmassa maassa on paljon korjaamista tulojaossa. Yhdysvaltojen talous on kuitenkin kasvanut voimakkaasti ja tulonjaon tasoittamiseen olisi sentään mahdollisuuksia. Halu puuttuu. Venäjällä puolestaan talous on supistunut ja edes jonkin laista elintasoa on pidetty yllä syömällä rahastoituja varoja. Toinen rahastoista on nyt käytetty kokonaan ja seuraavaksi olisi vuorossa toinen eli eläkerahasto.
Suomessa voitaisiin ottaa oppia Venäjästä. Lähetettäisiin armeija sotimaan esim. Syyriaan ja rahoitettaisiin se eläkkeisiin varatuilla rahoilla. Joku puolue saa ottaa tämän puolueohjelmaansa ihan ilmaiseksi. Tätä puoluetta pidettäisiin melkoisen sotahulluna - toisin kuin Venäjää.
Venäjällä keskieläke on 200 euroa/kk. Paljonko ovat alimmat eläkkeet?
Öljyrahat pannaan aseisiin.- RTeikerro
Amerikan raitilla John Brownia ei kiinnosta pätkääkään, miten Igor pärjäilee Pietarin kaatopaikalla ruokaa etsien. Siis turha vetää USAta näihin venäjä keskusteluihin.
- jasoinilaisten
Suomessakin eläkeläiset kusessa! Kiitos Sipiläntollon!
- pärjäilläänhän.me
Suomalaisella eläkeläisellä on kissanpäivät verrattuna venäläisiin eläkeläisiin. Ei kahta sanaa.
- osallahyvin
pärjäilläänhän.me kirjoitti:
Suomalaisella eläkeläisellä on kissanpäivät verrattuna venäläisiin eläkeläisiin. Ei kahta sanaa.
Riippuu kusipää eläkeläisestä.. Eliitti, vai Sipiläntollon sortama.
- quugel
osallahyvin kirjoitti:
Riippuu kusipää eläkeläisestä.. Eliitti, vai Sipiläntollon sortama.
Ketkäs niitä kusipää eläkeläisiä sitten on? Sinä?
Eihän eläkeläisillä täälläkään mitään huippuoloja ole mutta valtavan, valtavan paremmat kuin venäjällä. - kepuloistentyhmyys
Etkö nuija tajua,että ei kailla Ole Suomessa. Kitos Sipiläntollon! Venäjäläkin hyvinvoivia eläkeläisiä!
- Jhhhjiu
kepuloistentyhmyys kirjoitti:
Etkö nuija tajua,että ei kailla Ole Suomessa. Kitos Sipiläntollon! Venäjäläkin hyvinvoivia eläkeläisiä!
Putinin kamut voivat paksusti...
- toistasuomi
Venäjä pärjää aina.
- keinot.on.monet
Agressiivinen, imperialistinen ja laajentumishaluinen. Aina pikkumaiden riesana. Isoja pelkää.
- Revoluutsia
Itänaapurissa ihmiset ovat selviytymisen mestareita. Moniko suomalainen eläkeläinen tulisi toimeen runsaan sadan (100) euron eläkkeellä. Mummot siellä kasvattavat vihanneksensa ja hedelmänsä itse pienien talonröttelöiden takapihoilla. Vaarit hakeva polttopuut metsästä ja muuten eletään suu säkkiä myöten. Kun taas Putin ja hänen ologarkkikaverinsa.....Rahat lännessä ja lapset opiskelemassa samoin siellä.
- TotuusSattuuQC
Taas menee hetken paremmin kun öljyn hinta on ollut nousussa. Mutta juuri siinähän onkin Venäjän talouden ongelmien ydin että ollaan kehitysmaiden tavoin raaka-aineiden tuottaja, ei kuluttajatuotteiden ja palveluiden tai huipputekniikan tuottaja kuten kehittyneemmät maat. Kiinakin on tuossa mennyt paljon Venäjää nopeammin eteenpäin ja siellä alkaa olla todellista suunnitteluosaamista, ei vain halvan tavaran massavalmistusta. No Venäjällä ei ole edes sitä massavalmistusta kunhan vain pumppaillaan maasta ölyä ja kaasua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens1283583EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2252568Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2142005Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta641857Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b531232Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva211033Tulen hulluksi hänestä
Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu671027- 109899
Koulussa puukotus
Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p28835Ensimmäinen kuukausi palkatatta
Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty73808