Siis Venäjällä menee talouspakotteista huolimatta lujaa?
Talous on nousussa?
Ehkä ei?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201801122200665042_ul.shtml?ref=juurinyt_desktop
Miten se nyt menikään?
16
153
Vastaukset
Venäjän vallanpitäjien suuri ongelma on tosiaan sosiaalinen media. KGB:n mies voi vanhan käytännön mukaan hallita muuta mediaa. Entistä useammin ihmiset saavat kuitenkin tietonsa sosiaalisesta mediasta.
Koko kansantalous on tosiaan saatu pieneen kasvuun. Hidas kasvu ei kuitenkaan tuota riittävästä hyvinvointia.
Putin antaa mielellään itsestään kuvan todellisena toiminnan miehenä. Talousasioissa hänellä ei ole rohkeutta tehdä yhtään mitään. Suomessa saatiin eläkeikää nostettua nykyisen hallituksen aikana muutamalla kuukaudella valtion talouden tasapainottamiseksi. Venäjällä eläkeiät on olleet paljon alhaisempia. Heillä ei ole yksinkeraisesti varaa sellaiseen. Ja mitä tekee Putin: ei mitään.
Käsittääkseni artikkelissa mainitut syrjäseutujen asukkaat ovat Putinin innokkaimpia kannattajia. Suurissa kaupungeissa Putinkin kannatus ei ole yhtä suuri. Sama nurinkurinen tilanne on Yhdysvalloissa.- Setelipainon.vladi
Edessä on setelirahoitus, joka keinona on kuin pakkasessa housuun k*seminen. Ensin lämmittää, mutta sitten alkaa paikat kylmetä.
- nykykapitalismi
Huomaa, että et tajua nykymaailman taloudesta mitään. Esim. USA:ssa talous on mennyt nyt monta vuotta lujaa ja suuryhtiöt ovat tehneet ennätystuloksia. Kuitenkaan se ei ole heijastunut mitenkään köyhimpiin kansalaisiin.
- Jälleen
yritetään vängätä keskustelu Yhdysvaltoihin, koska ei yhtään kestetä Venäjän arvostelua.
Molemmassa maassa on paljon korjaamista tulojaossa. Yhdysvaltojen talous on kuitenkin kasvanut voimakkaasti ja tulonjaon tasoittamiseen olisi sentään mahdollisuuksia. Halu puuttuu. Venäjällä puolestaan talous on supistunut ja edes jonkin laista elintasoa on pidetty yllä syömällä rahastoituja varoja. Toinen rahastoista on nyt käytetty kokonaan ja seuraavaksi olisi vuorossa toinen eli eläkerahasto.
Suomessa voitaisiin ottaa oppia Venäjästä. Lähetettäisiin armeija sotimaan esim. Syyriaan ja rahoitettaisiin se eläkkeisiin varatuilla rahoilla. Joku puolue saa ottaa tämän puolueohjelmaansa ihan ilmaiseksi. Tätä puoluetta pidettäisiin melkoisen sotahulluna - toisin kuin Venäjää.
Venäjällä keskieläke on 200 euroa/kk. Paljonko ovat alimmat eläkkeet?
Öljyrahat pannaan aseisiin.- RTeikerro
Amerikan raitilla John Brownia ei kiinnosta pätkääkään, miten Igor pärjäilee Pietarin kaatopaikalla ruokaa etsien. Siis turha vetää USAta näihin venäjä keskusteluihin.
- jasoinilaisten
Suomessakin eläkeläiset kusessa! Kiitos Sipiläntollon!
- pärjäilläänhän.me
Suomalaisella eläkeläisellä on kissanpäivät verrattuna venäläisiin eläkeläisiin. Ei kahta sanaa.
- osallahyvin
pärjäilläänhän.me kirjoitti:
Suomalaisella eläkeläisellä on kissanpäivät verrattuna venäläisiin eläkeläisiin. Ei kahta sanaa.
Riippuu kusipää eläkeläisestä.. Eliitti, vai Sipiläntollon sortama.
- quugel
osallahyvin kirjoitti:
Riippuu kusipää eläkeläisestä.. Eliitti, vai Sipiläntollon sortama.
Ketkäs niitä kusipää eläkeläisiä sitten on? Sinä?
Eihän eläkeläisillä täälläkään mitään huippuoloja ole mutta valtavan, valtavan paremmat kuin venäjällä. - kepuloistentyhmyys
Etkö nuija tajua,että ei kailla Ole Suomessa. Kitos Sipiläntollon! Venäjäläkin hyvinvoivia eläkeläisiä!
- Jhhhjiu
kepuloistentyhmyys kirjoitti:
Etkö nuija tajua,että ei kailla Ole Suomessa. Kitos Sipiläntollon! Venäjäläkin hyvinvoivia eläkeläisiä!
Putinin kamut voivat paksusti...
- toistasuomi
Venäjä pärjää aina.
- keinot.on.monet
Agressiivinen, imperialistinen ja laajentumishaluinen. Aina pikkumaiden riesana. Isoja pelkää.
- Revoluutsia
Itänaapurissa ihmiset ovat selviytymisen mestareita. Moniko suomalainen eläkeläinen tulisi toimeen runsaan sadan (100) euron eläkkeellä. Mummot siellä kasvattavat vihanneksensa ja hedelmänsä itse pienien talonröttelöiden takapihoilla. Vaarit hakeva polttopuut metsästä ja muuten eletään suu säkkiä myöten. Kun taas Putin ja hänen ologarkkikaverinsa.....Rahat lännessä ja lapset opiskelemassa samoin siellä.
- TotuusSattuuQC
Taas menee hetken paremmin kun öljyn hinta on ollut nousussa. Mutta juuri siinähän onkin Venäjän talouden ongelmien ydin että ollaan kehitysmaiden tavoin raaka-aineiden tuottaja, ei kuluttajatuotteiden ja palveluiden tai huipputekniikan tuottaja kuten kehittyneemmät maat. Kiinakin on tuossa mennyt paljon Venäjää nopeammin eteenpäin ja siellä alkaa olla todellista suunnitteluosaamista, ei vain halvan tavaran massavalmistusta. No Venäjällä ei ole edes sitä massavalmistusta kunhan vain pumppaillaan maasta ölyä ja kaasua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.855392Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.423581Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j612965Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin462181Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.611926Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2891753- 471606
- 941412
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441376Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.81312