B&S 8hv mustaa tulpan ja vie öljyä

jonsered43646

Männänrenkaatko tuossa mennyt vai mikä muu voi aiheuttaa suurentuneen öljynkulutuksen ja että tulppa mustuu pilalle lyhyessä ajassa? Vähän vanhempi ajettavan leikkurin kone kyseessä, roiskevoitelulla ja ei taida olla OHC. Ei tiputa maahan öljyä.

4

241

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reinooo

      Pienkoneeseen suunnattua bensiini on hyvä käyttää näis väljissä jenkki vehkeissä?

    • Joskus.korjaillut

      Saattaapi hyvinkin olla. Vaan onko siinä jonkinlainen huohotinsysteemi eli moottorissa iso ohipuhallus joka vie öljysumun huohtussysteemin kautta moottoriin poltettavaksi?
      Pitäisi vain ryhdistäytyä ja etsiä se vika. Ja sitten korjata.

      • jonsered43646

        En tiedä onko tuollaista huohotinsysteemiä mutta jokin vaikuttaa olevan hajalla kun öljynkulutus lisääntynyt reilusti viimeisen vuoden aikana. Männänrenkaita ekaksi mietin ja toiseksi ehkä venttiilejä mutten oikein tiedä millainen venttiilikoneisto tuossa on. Ei ainakaan jakohihnaa ja muuta OHC viittaavaa.

        Jostain se öljy tulpan ulkonäön perusteella pääsee palotilaan ja ihan liikaa vaikuttaa palotilaan pääsevän. Parin kk välein saa tulpan vaihtaa vaikken paljon koneella ajele.

        Kai ne männänrenkaat pitää tilata jos ei kellään muita ehdotuksia?


      • Joskus.korjannut

        Pura nyt ensin se kone ja tilaa vasta sitten osat jos tarvii!
        Opettele se kampikammion huohotussysteemi ja tarkasta sen oikea toiminta. On järjen köyhyyttä tilata kalliita osia summassa, tietämättä onko vika niissä, vaikka teinipojat sellaista aina ehdottavatkin. Saattaa mennä rahat ihan hukkaan...
        Ja jos et itse osaa, niin vie johonkin uskottavan oloiseen pienkonekorjaamoon. On sen verran helppo jopi, että tuskin hirveästi maksaa. Kysy nyt kuitenkin se kustannusarvio ennenkuin jätät koneen liikkeeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1335
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1219
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1111
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      63
      1110
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      996
    6. 63
      881
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      667
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      31
      634
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      575
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      540
    12. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      529
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      529
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      520
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      498
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe