Ei ole pitkäkään aika, kun käveleskelin Tampereen keskusta alueella. Tänä iltana näky, jonka näin, ei tue sitä, mitä hallintomme sanoo vaan aivan päinvastoin. Tyhjien toimitilojen, joissa näkyy epätoivoa viestittävä Vuorattavana-ilmoitus, kasvu on RÄJÄHTÄNYT. Tämä ei ole politiikaa, vaan menköön kukin katsomaan. Presidenttikään ei voi tälle mitään, ainoastaan Kekkonen ja "saatanan tunarit".
Olen huolestunut, vaikka itselläni ei ole mitään menetettävää: Mitä nyt on oikeastaan tapahtumassa armaassa Suomessamme ja Tampereella ?
Hirvittävä näky Tampereella
28
1199
Vastaukset
- taidat.viihtyä.täällä
Tulit taas Pohjanmaalta käymään Tampereella?
- mönöpölipeli
Työttömien aktiviimalli edellyttää että kaupungissa asuvat työttömät muuttavat maalle ja maalla asuvat työttömät muuttavat kaupunkiin.
Jotkut ovat ilmeisesti samaan saumaan muuttaneet yrityksensäkin kaupungista maaseudulle. - d666da
Juu siis asunnot tyhjennetään tulevia maahanmuuttajia varten. Ihan kaikki etenee suunnitelmien mukaan.
- kuusenalleasumaan
Tampereella kaikki pakotetaan töihin. Myös kaikki huonokuntoiset ja vanhukset, jotta kaikki matut saavat kaikki mahdolliset tuet ja viihtyvät hyvin täällä. Paperittomat ovat etusijalla. Oma maa mansikka muu maa mustikka ei enää pidä paikkaansa.
- NEETOOkakkaaa
äännestäkää vaan tarjaa emmaa annia ville n sale n mattia tuula merjaa pekkaa eva b äännestäkää jotain julkkis paskaa, missiä..kurjuus jatkuu!.mutta eliitillä virkoja euhun.
- kauheevaivaaaa
Ensin kauhea vaiva siitä mitä Tampereelle tapahtunut ja Suomelle sit läl lää ei kuulu mulle.
Ihmeellisiä aivopieruja joillakin aloituksissa. - kokoomussekoomus
Tyhjiä liiketiloja on ollut jo kauan, johtuu ratikkatyömaasta ja ostovoiman vähenemisestä. Syksyllä oli juttu AL:ssä että pelkästään Hämpillä on noin 13 tyhjää liiketilaa. Sammonkatu myös tyhjä ja sieltä porukka muuttaa pois ratikan tieltä, jatkuvasti kämppiä tyhjillään.
- ryminä-lähestyy
Tämä mitä nyt näkee on vasta alkua. Kunhan ratikkatöitten tuhoraivo ja Hämeensillan purkuu pääsevät vähän keväämmällä vauhtiin ja Ratinan Iso Kauppa on avattu niin sitten nähdään massiivinen kauppojen pako Hämpiltä. Eivätkä enää tuu takasin kun kerran on lähteneet. Ehkä uusia kaljajuottoloita kesäksi, saapas nähdä.
- WhinoAssault
Kyllä juu, Pub Lordi hankkimassa 250 neliön liiketilaa aivan parhaalta paikalta. Hyvä näkyvyys ja kuuluvuus kaikille. Aivan parasta huippua ja elämää keskustorillakin taas riittää.
- tosipunikki
Tampereella on kahtena kautenaistunut kokoomukselainen porvaripormestari, minä aikana kaikki paha, mitä nyt tapahtuu on laitettu vireille. Miltei kapinan paikka täna 100-vuotisjuhlavuonna½
- eikö-kaduta
Yks huuhaa päättäjä saa päähänsä utopisia visioita . Muut hyväksyvät kaiken miellyttääksensä tätä korkea-arvoisempaa huuhaata. Sekasorto on valmis. Eikä sitä voi peruuttaa. Tällä kertaa sen nimi Tampere.
- ostospaikanvaihto
Tampereella näkyy todella pahasti juuri se, että kokoomus on jyllännyt vallassa edelliset vuodet. Hämeenkatu on entinen kauppakatu. Enää siellä ei voi autolla käydä kaupoissa tai kauneushoitoloissa tai kampaamoissa ym. palveluissa. No kokoomuksen tapa tappaa yrittäjät on aina ollut kova ja tässä hyvä esimerkki tällaisesta toiminnasta. Vihreät ovat myös tässä toiminnassa mukana, vaikka Satu Hassi ajelee oikein ilmansaastuttajalla kaupungin katuja siis maasturilla. Kävelykadut ovat vanhaa muotia, jota etelä-Euroopassa viljellään, mutta vähänkin nykyaikaa omaavissa kaupungeissa on rakennettu jopa sellaisia kauppoja, joihin pääsee etuoven viereen vuoronumerolla omalla autolla asioille. Maanalaiset parkkihallit ovat hankalia, niitä ei nykyään käytä juuri kukaan ja niistä on aina pitkät matkat kävellä varsinaiseen kauppaan, jonka palvelua kulloinkin tarvitset.
Panin myös merkille ostosreissulla Tampereella, että Kalevan kaupungin osassa yritystoiminta on lisääntynyt moninkertaiseksi. Varmaan Kaleva kaupungin osana tulevaisuudessa alkaa olla uusi Tampereen helmi. Sieltä löytyi vaateliikkeitä vielä vähän, mutta löytyi, kahviloita oli monta ja hyvä palvelu, kampaamoita löytyi, kauneushoitoa, fysioterapiaa, lääkäriasema, urheiluliike, huonekaluliikkeitä, hammashoitoa....lista oli pitkä, mutta noita palveluja tarvitsin viimeksi käydessäni Tampereella.
Tosin vierailin Porissakin jo muutaman kerran ja se on yksi varteenotettava ostospaikka tulevaisuudessa. Seinäjokeen ostospaikkana on tarve mennä jossain vaiheessa tutustumiskäynnille ja katsastamaan, mitä sieltä löytyy ostospaikkana.
Ja onhan aina Veljekset Keskisen liikkeet myöskin ostosulottuvuudella.
- Tuutuumaa
Tyhjät liiketilat kertovat vuokrien nousupaineista. Vuokralaiset ovat irtisanottu,jotta ratikan tuoma asiakasvirtojenkasvu voidaan mitata vuokrissa täysimääräisesti. Uusitut tilat ja huippuluokan vuokrat. Ne jotka ovat jääneet, ovat jo suostuneet tuplattuun vuokrahintaan. Liikke-elämä viriää navettamarkettien paineesta.
- fddfdfdfg
niinpä
- fddfdfdfg
niinpä
- fddfdfdfg
niinpä
- iopoiioopoi
niinpä minkäs teet
- raitis.ilma.virkistää
Tulevaisuudessa työ- ja asuinpaikat ovat keskittyneet ratikkapysäkkien viereen. Muilta paikoilta ne katoavat. Nauttikaa vielä se 3 vuotta nopeasta työmatkaliikenteestä, sen jälkeen se hidastuu ja vaikeutuu. Kysykää vaikka espoolaisilta, miten kävi kun metro tuli. Metro on sentään nopea (80 km/h) , ratikka on etana siihen verrattuna.
- Espoolainen001
Matka puolittui ajallisesti. Nopee,siisti lämmin.
- Trexv
Espoolainen001 kirjoitti:
Matka puolittui ajallisesti. Nopee,siisti lämmin.
Ratikkakyylä valehtelee
- SaatananTunarit
Vittuako olette äänestäneet porvareita? Tässä on nyt sitten tulos. Sitä saa mitä tilaa ja niin makaa kuin petaa. Lopettakaa se saatanan porvareiden äänestäminen. Koko Suomessa sama homma, että vaikka on selvästi nähty, miten huonosti porvarit asioitamme hoitavat, niin silti niitä porvareita pitää äänestää. Sitten itketään, mihin tilaan on maamme ajettu. Oppisitte edes joskus virheistänne. Mutta kun ei opita. Sitten eletään vähän kuin Päiväni murmelina-elokuvassa.
- Ne-arvot
Miten kerron tuleville lapsille?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201801172200674739_ul.shtml
- Juha987654
Heh sitä saa mitä tilaa.. sairaammaksi menee tämä yhteiskunta.
- kaikki_muuttuu
Vastaus löytyy aloittajan ihmettelyyn, kun katsot vaikkapa 150 vuoden takaisia valokuvia, ja mietit mitä on tapahtunut tähän päivään tultaessa.. Näin se menee, että maailma nuuttuu, eikä mikään pysy ennallaan.
- oikeinepistä
Valtiolta vedätettiin rahaa Kansiareena hankkeesen. Nyt ei varaa riitä enää kulttuurille, eli Tampereen Työväenteatteille. Vieläpä sellainen evätään tänä työväen ja osattomien nousun ja sorron juhlavuotena! Lisäksi halutaan rikkoa tärkeät sisällissodan muistomerkit. Ja sitten vielä ihmetellään, että miksi näistä aina jauhetaan? siksi kun sama meno jatkuu aina vaan.
- Dddppp
Miksi maksaisin pysäköinnistä kun ne samat kaupat on kauppakeskuksissa ja autonkin saa ilmaiseksi parkkiin?
- Fiksumpaa
Käy lähikaupassa niin ei edes tarvi parkkipaikkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956494Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096230SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614551Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883454Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963411Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en643236Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103112Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02840Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31645Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema141247