Pyöräteiden hiekoitus turhaa!

HuoliHuomisesta

En ymmärrä miksi niitä pitää hiekoitella, ainakaan pkseudulla, jossa tiet suht kuivia ja vähemmän jäisiä. Tänäänkin pyöräilin 46km kirosin hiekoitettuja teitä paljon. Kertaalleen joutunut jo rengaan paikkaamaan (pistosuojattu, kuviot jo kuluneet renkaasta). Minust pyöräilijät jotka tähän vuodenaikaan pyöräilevät hallitsevat pyöränsä sen verta hyvin, et hiekalle ei tarvetta.

Paljon on teitä, jossa eroteltu puolet jalankulkijoiden kanssa, ihmettelin sitäkin, kun jossain tuntui riittävän hiekkaa pyöräilijöiden puolelle, muttei jalankulkijoiden? Tänä päivänä saa ostettua nastoillakin renkaat, joten senkin puolesta hiekoitus turhaa säästyisi sekin raha johonkin järkevämpään?

Se kaikki vaivakin hiekkottamisen kanssa jäisi pois eli samalla saisimme järkevöitettyä ja tehostettua toimintaa oikeisiin tarpeisiin? Minusta löytyy vain hyviä seikkoja puoltamaan sen puolesta, et hiekoittaminen keskitettäisiin vain jalankulkijoille. Nyt käytän välillä myös autokaistaa pyöräillessä, kun siellä ei ole hiekkaa. Siinäkin selkeä epäkohta, turvattomuuden tunne, joka poistuisi. kun hiekka jätettäis pois.

Helsinkikin on jo aktivoitunut käyttämään suolaa tietyillä tieosuuksilla, miksei Espookin voisi ottaa mallia, ainakin Helsingiin suuntautuvilla tieosuuksilla? Järjenkäyttö on sallittua ja toisinaan jopa suotavaa. Unohdetaan vanhat tavat ja järkevöitetään toiminta nykypäivään.

6

1262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pidä_kulkija_ehjänä

      Tiet ja kadut on pidettävä liikennettä tyydyttävässä kunnossa. Tätä punnitaan aika-ajoin oikeusasteissa, kun pyörätiellä/jalkakäytävällä kaatunut ihminen yrittää periä aiheutuneita vahinkoja tienpitäjältä.

      Nykynormin mukaan kävelyn ja pyöräilyn väylät on aurattava lumesta ja jäisenä aikana ne on hiekoitettava. Jos näitä ei ole tehty, vahingonkorvausvastuu vaanii heti nurkan takana. Vaihtoehtona on toki suolata ne yhtä rankasti kuin kaduilla ja isoilla teillä tehdään...

      • ei_suolausta

    • Zevippo

      Harjatkaa lumi ja etenkin sohjo pois, niin kadut ja tiet pysyy kuivina.

      • johan_toimii

        Juuri näin. Harjat alle ja pöperö pois.


      • Ei_järkeä
        johan_toimii kirjoitti:

        Juuri näin. Harjat alle ja pöperö pois.

        Näin tehdään toista talvea Helsingissä Lauttasaaren sillalla ja Porkkalankadulla pyörätiellä päivittäin jopa pari kertaa jos sataa lunta.
        Samaan aikaan on viereinen jalkakäytävä tunteja jopa päivän pari auraamatta eli jalankulkijat rämpikööt lumessa ja se kun tallautuu niin on todella huonossa kunnossa.
        Pyöräilijöitä ei ole edes ruuhkaksi asti, mutta täytyy heillä on kunnon väylät!
        Jos jalankäytävä on hoitamatta niin itse siirryn ja monet muut, kävelemään pyörätielle. Lakihan sallii sen.
        On kuulemma eri urakoitsijat hoitamassa pyörätietä ja jalkakäytävää vaikka kyseessä on rinnakkainen pyörätie ja jalkakäytävä. On siinä järkeä?


      • kilpailuttaminen
        Ei_järkeä kirjoitti:

        Näin tehdään toista talvea Helsingissä Lauttasaaren sillalla ja Porkkalankadulla pyörätiellä päivittäin jopa pari kertaa jos sataa lunta.
        Samaan aikaan on viereinen jalkakäytävä tunteja jopa päivän pari auraamatta eli jalankulkijat rämpikööt lumessa ja se kun tallautuu niin on todella huonossa kunnossa.
        Pyöräilijöitä ei ole edes ruuhkaksi asti, mutta täytyy heillä on kunnon väylät!
        Jos jalankäytävä on hoitamatta niin itse siirryn ja monet muut, kävelemään pyörätielle. Lakihan sallii sen.
        On kuulemma eri urakoitsijat hoitamassa pyörätietä ja jalkakäytävää vaikka kyseessä on rinnakkainen pyörätie ja jalkakäytävä. On siinä järkeä?

        Rahan mahti määrää. Halvin hinta voittaa yleensä ja sitä saa näköjään sillä rahalla tuollaista palvelua. Se on tätä päivää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe