Pyöräteiden hiekoitus turhaa!

HuoliHuomisesta

En ymmärrä miksi niitä pitää hiekoitella, ainakaan pkseudulla, jossa tiet suht kuivia ja vähemmän jäisiä. Tänäänkin pyöräilin 46km kirosin hiekoitettuja teitä paljon. Kertaalleen joutunut jo rengaan paikkaamaan (pistosuojattu, kuviot jo kuluneet renkaasta). Minust pyöräilijät jotka tähän vuodenaikaan pyöräilevät hallitsevat pyöränsä sen verta hyvin, et hiekalle ei tarvetta.

Paljon on teitä, jossa eroteltu puolet jalankulkijoiden kanssa, ihmettelin sitäkin, kun jossain tuntui riittävän hiekkaa pyöräilijöiden puolelle, muttei jalankulkijoiden? Tänä päivänä saa ostettua nastoillakin renkaat, joten senkin puolesta hiekoitus turhaa säästyisi sekin raha johonkin järkevämpään?

Se kaikki vaivakin hiekkottamisen kanssa jäisi pois eli samalla saisimme järkevöitettyä ja tehostettua toimintaa oikeisiin tarpeisiin? Minusta löytyy vain hyviä seikkoja puoltamaan sen puolesta, et hiekoittaminen keskitettäisiin vain jalankulkijoille. Nyt käytän välillä myös autokaistaa pyöräillessä, kun siellä ei ole hiekkaa. Siinäkin selkeä epäkohta, turvattomuuden tunne, joka poistuisi. kun hiekka jätettäis pois.

Helsinkikin on jo aktivoitunut käyttämään suolaa tietyillä tieosuuksilla, miksei Espookin voisi ottaa mallia, ainakin Helsingiin suuntautuvilla tieosuuksilla? Järjenkäyttö on sallittua ja toisinaan jopa suotavaa. Unohdetaan vanhat tavat ja järkevöitetään toiminta nykypäivään.

6

1290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pidä_kulkija_ehjänä

      Tiet ja kadut on pidettävä liikennettä tyydyttävässä kunnossa. Tätä punnitaan aika-ajoin oikeusasteissa, kun pyörätiellä/jalkakäytävällä kaatunut ihminen yrittää periä aiheutuneita vahinkoja tienpitäjältä.

      Nykynormin mukaan kävelyn ja pyöräilyn väylät on aurattava lumesta ja jäisenä aikana ne on hiekoitettava. Jos näitä ei ole tehty, vahingonkorvausvastuu vaanii heti nurkan takana. Vaihtoehtona on toki suolata ne yhtä rankasti kuin kaduilla ja isoilla teillä tehdään...

      • ei_suolausta

    • Zevippo

      Harjatkaa lumi ja etenkin sohjo pois, niin kadut ja tiet pysyy kuivina.

      • johan_toimii

        Juuri näin. Harjat alle ja pöperö pois.


      • Ei_järkeä
        johan_toimii kirjoitti:

        Juuri näin. Harjat alle ja pöperö pois.

        Näin tehdään toista talvea Helsingissä Lauttasaaren sillalla ja Porkkalankadulla pyörätiellä päivittäin jopa pari kertaa jos sataa lunta.
        Samaan aikaan on viereinen jalkakäytävä tunteja jopa päivän pari auraamatta eli jalankulkijat rämpikööt lumessa ja se kun tallautuu niin on todella huonossa kunnossa.
        Pyöräilijöitä ei ole edes ruuhkaksi asti, mutta täytyy heillä on kunnon väylät!
        Jos jalankäytävä on hoitamatta niin itse siirryn ja monet muut, kävelemään pyörätielle. Lakihan sallii sen.
        On kuulemma eri urakoitsijat hoitamassa pyörätietä ja jalkakäytävää vaikka kyseessä on rinnakkainen pyörätie ja jalkakäytävä. On siinä järkeä?


      • kilpailuttaminen
        Ei_järkeä kirjoitti:

        Näin tehdään toista talvea Helsingissä Lauttasaaren sillalla ja Porkkalankadulla pyörätiellä päivittäin jopa pari kertaa jos sataa lunta.
        Samaan aikaan on viereinen jalkakäytävä tunteja jopa päivän pari auraamatta eli jalankulkijat rämpikööt lumessa ja se kun tallautuu niin on todella huonossa kunnossa.
        Pyöräilijöitä ei ole edes ruuhkaksi asti, mutta täytyy heillä on kunnon väylät!
        Jos jalankäytävä on hoitamatta niin itse siirryn ja monet muut, kävelemään pyörätielle. Lakihan sallii sen.
        On kuulemma eri urakoitsijat hoitamassa pyörätietä ja jalkakäytävää vaikka kyseessä on rinnakkainen pyörätie ja jalkakäytävä. On siinä järkeä?

        Rahan mahti määrää. Halvin hinta voittaa yleensä ja sitä saa näköjään sillä rahalla tuollaista palvelua. Se on tätä päivää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      244
      2304
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1528
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      1346
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      58
      1340
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1299
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe