ei koskaan Suomen politiikkaan!
Sipilää ei halua kukaan.
choomanni
841239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 84
Vanhimmat
Sipilän jambbasut maksaa lapsenlapsetkin..
Väyrysen+kannatus+oman+gallupimme+mukaan+48%.
Nyt+pitää+saada+maan+asiat+kuntoon.
Väyrysen+voitto+takaa+meille+uuden+hallituksen.
Kun+me+äänestämme+Paavo+Väyrysen+voittajaksi+presidentinvaalissa,+saamme+me+samalla+uuden+hallituksen.+Kun+Väyrynen+valitaan+presidentiksi,+eroaa+Sipilän+hallitus.
Välittäkää+viestiä
meinaattako+inkuttaa+the+keskustalaiset+vastaan,+saa+sitä+inkuttaa,+mutta+jos+teillä+on+laskutaittoa+edes+Stubbin+verran(olisentäänvm)+niin+laskekaapa+tämän+hetken+Suomen+terveysbudjettiin+about+25+miljardiin+40%+"Pörssi-Attejen+voitot,+em+ei+julkinen+koskaan+perinyt+veronmaksajain+maksettavaksi!.
niinnoo sehän on se Sipilän säästötavoite
.. ja kertokaa edm vähintään 3 sukupolvella, tai 3 Waariin. sitten ei väliä enää..
Sipilä selvästi painostaa!! Jos ette äänestä Vanhasta niin eroan!!Pelko ,että Väyrynen saa enemmän ääniä kuin Vanhanen !LAPSELLISTA aikaiselta "mieheltä"!!!
Katos pedofili persu on lähtenyt liikkeelle.
En tule äänestämään Mattia. Olen jo kerran äänestänyt Mattia ja myynyt tosi monta "se on ihan Matti kirjaa". Ei keskustan Pj voi tehdä tulevaan puoluekokoukseen tehtäviä valintoja ja mukamasti jäämällä pois Pj kisasta, heikon presidenttivaalien vaalimenestyksen johosta.
Tedrunkkaselta ei ole kysytty mitään pysy palstalla juuttaan kutale!!Hiivi sinne vintille lemuamaan Sipilä on sentään on mies!!
kuunnelkaa biisi.. Jösse järvenpää - Lesta.
Muistakaa lukea, niin tiedätte sivistytte. Google : Juha sipilä mv.
Zipilä petti lautakasankin suorassa televisiolähetyksessä
Menkää kepulsiset Sini persut töihin kun on lakikin sitä varten tehty. Sipila sanoi. etteise kolmentunnin työpäivä rasita sehän vain aktivoi toimimaan. Turha sitä lakia vastaan on pelotella ihmisiä.
Onhan se vihervasemistolla hätä kun Sipilä on saanu työllistettyä jo 80000 työtöntä ja suomi on nousussa kaikilla mittareilla, tekee aivan päivastaista politiikkaa mitä edellien vasemmisto vihreä hallitus!
oikein osittain, mutta onko sinulla ja minulla ja hentuliisalla ostovoima parantunut Sipilän hallinnon aikana, vai johtuuko nousu keskisen euroopan maitten kansalaisten ostovoiman noususta ja jos niin mikä siellä on ostovoimaa nostanut, ei mikään, vai EU lainoitettu- finansiipolitiikka on pitänyt lainojen korot matalana ja ostokyvyn suhteellisen" korkeana, sieltä se nousu on tullut Suomeen ja hyvä asiahan se on niin kauan kuin on, ilo itkuksi muuttuu, kun EU lainat tulee maksuun ja korot nousee, silloin nähään Sipilän/Orpon finannsin toimivuus, se läsahtää kuin hiivaton taikina.
Mutta edellisen hallituksen toimet lässähtytti suomen täydellisesti, on siinä Sipilällä ollu hommaa suomen kuntoon laittamisessa ,näkyy kaikesta huolimatta onnistuvan, vaikka ay liike uhkaa kaikinlaisilla poliittisilla lakoilla!
ja matkailu/t on nousussa ja Uudenkaupungin Mersut, mutta ne ei kuulu Kikytyksen alaisuuteen, niin ja mamut nousussa, mutta niiltä ei leikata ja siten ei kuulu kikytykseen.
Suuryritykset+repivät+eroa+muihin+Suomessa+toimiviin+yrityksiin.+OP:n+ja+Aalto-yliopiston+Suuryritystutkimuksen+mukaan+Suomen+25:n+suurimman+yrityksen+yhteenlaskettu+liikevaihto+nousi+viime+vuonna+13,1+miljardia+euroa+eli+9+prosenttia+vuodesta+2016.
Muiden+tutkimuksessa+mukana+olleiden+yritysten+yhteenlaskettu+liikevaihto+sen+sijaan+laski+lähes+5,8+miljardia+euroa+eli+vajaat+4+prosenttia.
Tutkimuksen+mukaan+suuryritykset+tekevät+yhä+parempaa+tulosta.+Yritysten+kumulatiivinen+nettotulos+kasvoi+6,3+prosenttiin+liikevaihdosta.
siis+vain+3,2%+kokonais+nousu+ja+näitten+suuryritysten+rahat+ei+kilaha+leikatuille,+suuryritykset+tekee+bisnestä+josta+Orpo+ja+verottaja+ei+nappaa,+enmpää+kuin+Pörssiterveyksienkään+voitoista,+"herroilla+on+semmost+paragrahfit+osoittaa+ettei+ole+rahaa+veroja+maksaa,+osoittaa,+"ettei+sulla+voi+olla+nälkä"
ja onko siinä iloitsemista jos yks tempastaan taivaasen ja 4 jäätyy veneen alle Hurstin makkaraa järsiissä.
Tätä menoa jos jatkuu ja paranoi niin ... herroille lisää liksaa.
Herrat ajaa vaan omia etujaan ja suuri,mahtava niille on komeeta. Se on aina ollut näin ja tulee olemaan.Maatilat pitää olla suuria,pienillehä nauretaan ja ne on ahdistettu niin,ettei pieni pärjää. Ei niitten ajatuksia käännä mikään.Kaikki pieni on hädässä,eläkkeet mitättömät ja monta muuta,ei niitä nyt luetella tässä,jokainen sen tietää.
tosi on, mutta tätämenoa tavikset lopetta lapsenlykyn, kuka tämmöseen yhtkuntaan lapsia lykkää, paits herrat
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201801162200671517_u0.shtml
täsäkin asiasa kämäki aikaasaeellä
ei sitä tavis noin vain voi työtöntä työllistää, siinno monet langetit ja vakuutukset tehtävä ja verotus-todistukset fverottajalle, siihen on juristi palkattava ettei saa vain ite sanktioita, voisihan sitä 3h/6,91e/b/h/vko lunta pihalta lapioittaa, mutta kovempi homma, kun työnantajaksi yhtäkkisesti muuntuu, siinä kerkee lumetsulaa..
Tänään se alkaa, muista nro 7.
Ei siinä muuta v-ehtoa Kustailla yksinkertaisesti ole, kuin nöyrtyä K-pj syliin, suudella ja pestä jalat
seon "Koston paikka nyh!
juutastako sit lähtee seuraamaan..
vaeonsekummaettä+62%+v-avulla+kämäki+ois+pamahtannu+konkkaan+jos+ei+vain+Atte+pelastannu..
38%+liian+vähän+v-apua+pyyvetty,+siihen+30%+Attelle+vielä+hyvänmiehenlisää
oo kaisekumma että köyhänsairaan veroista pitää yksitynen ja julkinen sairaanhoito maksaa ja ylläpitää
oo kaisekummaa että v- avulla uhkaa konkka, mikä apu siitä on valtiolle että olis Kmäen saattanut "konkkaan, mutta Atte tiesi, että siinä on "pajatso, niin ja Marjatta"
Marjatta pitäskii julistaa valveutuuneena kuntalaisena ja tietämyksensä perusteella kämäen Pormestariksi, siis kunnan etujen ylimmäksi valvojaksi, jolla olis valtuuvet painaa Waltuuston kuolleenymmärryksenkytkintä.
ymmärtäisivä ny Kittilän itsisiät kysyä Kmäekisiltä neuvoja
Olen jo useammin ollut tilanteessa missä useampi keskustelee politiikasta ja miten asiat nyt menee. Aina joka tilanteessa ja jokainen ihmettelee miten on mahdollista Suomessa että Sipilän hallitus saa jatkaa, ja aika moni samaa eduskunnan osalta.
mnjoopa, itse samaa miettinyt ja tulos on, että niin suuret gangsterit putsaa Suomea ettei tavikset käsitä missä mennään, tavis minäkin mutta hämärästi ymmärrän etten ymmärrä ja silloin on isoista kysymys ja mikä pahinta, gängstereilla on semmoset litterat, että niillä rosvotaan yli kiveen hakatu haudankin
..esim. "3 miljardin säästö on suomeksi, että 10 vuotta joka vuosi leikatuilta leikataan, sitä ei monikaan ole hoksanut ääneen ..
..+ja+tämän+päälle"isätön+vielä+viime+syksynä+sanoi,+että+keväällä+leikataan,+kikytys+oli+juuri+valmistunut,+eli+ei+uskonnut+kikytykseen+ja+vielä+pahempaa+VM+ei+tiennyt(ja+Stubbi+ei+osannut)+keskieuroopan+EU+hirmuisen+velanoton+vaikutusta+jonka+johdosta+on(vielä)+lähes+negatiivi-korot,+joka+nosti+keskieuroopan+ostovoimaa,+joka+nosti+suomen+vientiä,++samaan+aikaan,+kikytyksen+lisäksi,+yrittäjiltä+vähennettiin+yhteisöverpoa+n.+25-20%+verovähennyksen+jonka+maksoi+ja+maksaa+"leikatut,+jopa+työttömätkin,+mutta+ei+"paperittomat+eikä+paperillisetkaan+mamut.
sanoin,+#että+leikattut+leikataan+joka+vuosi+vaikkei+uutta+leikkausta+tehtäisikään,+niin+on,+kaikki+ne+korotukset+mitä+viimeisen+10+v+aikana+on+työtaisteluilla+ja+pitkillä+neuvotteluilla+on+saatu,+leikattiin+pois+yritys-päoman+eduksi.
Leikkaukset+puree+auringonlaskuun,+kun+ja+jos+niitä+ei+hyvitetä+suoraan+rahana,+ei+"armolla+kikkailemalla+herra+antaa+herra+ottaa+mentaalilla!
.. ja tähän "sisäiseen suhteellisesti isoon tulon siirtoon pääomalle, lisäksi "Kempeleen ovet ja "Valinnanvapaus- kaksisuuntainen ulkoinen ja vielä isompi verotulojen "ulkoistus, kestävyys takuuna ja ajankohtana tilanne jossa Suomi vsta 2007/3 -2017/12 on maannut lähihistorian pahimmassa lamassaan, aiheuttaen yli 300000 työttömän armeijan, eli vuosittain sama määrän mitä Puolustusvoimat kouluuttaa ja ylläpitää vahvuuttaan, sen on myös Hallitus/set työttömien armeijaa" ylläpitäneet, joka kylläkin alkoi jo v.1990 alun PM "Kannuksen Kennedin"(kesk) työreformilla, jolloin ja myös ja "reformin seurauksena tuli
300000 työtöntä.
Kestävää kehitystä!
.. ja tähän "sisäiseen suhteellisesti isoon tulon siirtoon pääomalle, lisäksi "Kempeleen ovet ja "Valinnanvapaus- kaksisuuntainen ulkoinen ja vielä isompi verotulojen "ulkoistus, kestävyys takuuna ja ajankohtana tilanne jossa Suomi vsta 2007/3 -2017/12 on maannut lähihistorian pahimmassa lamassaan, aiheuttaen yli 300000 työttömän armeijan, eli vuosittain sama määrän mitä Puolustusvoimat kouluuttaa ja ylläpitää vahvuuttaan, sen on myös Hallitus/set työttömien armeijaa" ylläpitäneet, joka kylläkin alkoi jo v.1990 alun PM "Kannuksen Kennedin"(kesk) työreformilla, jolloin ja myös ja "reformin seurauksena tuli
300000 työtöntä.
Kestävää kehitystä!
elätkö vielä sitäaikaa, poista jo se valkoinen käsivarsinauhasi, nääthän sinä vaikka veresikiehuu, ettei Kustaat saa muuta kuin työttömiä lisää, hyvä sinun on bullist ja lunta tykittää kun minäkin olen maksajana, hyvä oli 2013 jouluna kunnan rappusilla selfiellä kun pää oli tyhjää täynnä jonka Atte täytti ja jälleen olen tyhjäpään idean maksajana
Tarvetta olisi.
tai elä poista sittenkään sitä lampuodin läpilasketun paidasta revästyä rättiä, nimittäin merkit on sellaiset, että torppariaika on koittanut, Keskusta ja Kokomus puoluepolitrukkien paragraaffeilla ryöstää kaiken, ihan kaiken, lahjaksi vielä verotkin ulkoistetaan, kuinkasmuuten kuuluhan se ulkoistettuun brändiin, torpparille ei jätetä edes brändiinkään ostovoimaa.
Merja Kyllönenhän sanoi, ettei mitään muuta enää puhuta kuin milloin se Venäjä hyökkää, ett siksi pijä nauha oikiassa heiluvassasi!
Ps Huhtasaari sanoi, että jos tilanne eskaloituu, että Suomikin joutuu tuleen, sanoi Huhtasaari kuten minäkin, ett aamulla klo 5 Sipilän aikaa, 10 ohjusta keneltä hyvänsä Suomeen on hommat sitten siinä.
Ei sitä poholompaa voi olla, kun härnätään Venäjää, parasta kauppakumppania ja kaikille aloille lisäävää vientiä.
Mutta Suomalainenhan on Herrakansaa, tarte kummaa titteliä kun jo kumartaa, EU,ta verronkin on pakko, sillä 22 vuoden aikana on EU-liaanit niin suomen hirttänyt, että pysyy ja paranoi!
KokomustaKeskusta kylläkin sodittais, että loppuis työttömät, viime rytinöissä-jälkeen 400000 lopetti työtä tekemästä, eli 100000 olis sitten työpaikkaa josta Sipilä ottas rusinat, kuten tähänkin saakka ansioittomat on ominut.
Nyt on sama tilanne kuin 30 luvulla oli ollut, tiet täynnä työttömiä, sitten tuli Kokomustan UkkoPekka -hallitus ja hurmos Aatuun"ja Uraliii!
USA ei enää pärjää rahallisesti eikä sotilaallisesti, tuleva sotilasliitto EU kanssa on viimeinen oljenkorsi, USA/Natolle.
em "näki Brexit"
mitehää see euuu suhtautuuu uuteen °Soteen, Sipilä poppoolta on unohtunut kysyä lupa?
SAK kähvelsi VVO:n vuokralaisilta 50 miljoonaa.
On niitä sellaisia työttömiä,jotka eivät halua tehä töitä. Keksitään jos miä verukkeita,on kipiä jalaka,käsi väsyy,ei ole minun alaani. Se on nii helppoo tuolla raitilla mennä viilettää ja syyä ja piereskellä. Joku pakko pitääs tulla,että malli muuttuis.Aikasa kun nyhjätään,armahtaako se lääkär ja laittaa ELAKKEELLE,vaan jopa se vauhti kiihtyy,kun on nii kevyt olo.
ne oo nämä Pörssiterveyteen liittyneet kunnat suora reikä valtion kirstuun ja yleinen siinä veroillamme auttaa ja päivystää pörssiterveyttä ja viimekädessä, kun pörssiterveyden "lämmintäkättäaikaloppuu" ei riitä, ei paranna on mentävä yleiselle!
Tämä raha 6 miljardia mikä on Pörssiterveyden osuus, sillä olisi Yleinen saatu justeerattua toimivaksi nykytrpeeseen(isoikäluokka) ja verot illaksi kotiin, kun "isoikäluokka on mullissa Pörssiterveys vetää rahaa tyhjäkäynnillä, hoitoloitten ovet tuulessa heiluu..neo kalliita ovia..
Väyrysen+kannatus+oman+gallupimme+mukaan+48%.
Nyt+pitää+saada+maan+asiat+kuntoon.
Väyrysen+voitto+takaa+meille+uuden+hallituksen.
Kun+me+äänestämme+Paavo+Väyrysen+voittajaksi+presidentinvaalissa,+saamme+me+samalla+uuden+hallituksen.+Kun+Väyrynen+valitaan+presidentiksi,+eroaa+Sipilän+hallitus.
Välittäkää+viestiä
Kärsämki osiota lukee koko Suomi!
Hallitus itse on laskennut Uuden Soten hinnaksi10 miljardia ja arvata saattaa kuten nähty, että VM ei osaa laskea!
siinä olisi se #3 miljardia säästetty ja "leikkaukset ja miljardi vielä jäänyt viinaan naisiin ja turhuuteen.
Niinistö on hyvä pressa,ei voi moittia.mutta olisi Kekkonen elossa ja tehtävässään,malli olisi toisenlainen joka alalla. Siinä menisi herratkin kyykkyyn.
EU se johtaa!
Niinistön+jälkeen.+aikana+Suomi+liittyy+EU-+Nato/USA+sotilaskustannusten+maksajaksi,+"Saulin+aikana+ei+syty+Pohjois-eikä+urooppaan+sotaa,+eli+nykyehdokkaat+voi+luvata+"rauhaa.
Varustelu+kuitenkin+jatkuu,+Suomen+100+miljardin+velkaa+kasvaa,+Bk+on+matkaa+vielä+100miljardia+sitä+ei+kuitenkaan+hyväksytä+kokonaan+takuuksi+uuteen+velkaan,+ja+bk+ei+juurikaan+enää+nouse,+pienenevä+Suomen-kansantutto+aineellinen+ja+aineeton+on+tapissaan+ja+25%+on+työhaluttomia,++käyttöbudettihan+on+vain+50+miljardia,+se+ei+riitä+edes+työttömille+vaan+Hurstin+pitää+ruokkia..+mamujen+jälkeen.
.. ei maasaeudun alasajostakaan säästy 10v aikana kuin 25 miljardia, sen syö mamut..
Kaivosteillisuus olisi tuottoisaa, mutta neo kenkätty.
Onhan sitä metsää, mutta EU kieltää hakkamasta edes sitäkään vuosikasvun määrää minkä kerkee kasvamaan.
nyyt HÄN Tummanainen", uusia veroja autoilijoille, HÄN ruuvvaa autoon seurantanapin joka kokoajan piipittää emännlle tietoo, et outko Kärkkäisellä.. ja Txiliikenteeseen uudet oorderit, mamutkin saa ajaa tostavaan..
Väyrysen+kannatus+oman+gallupimme+mukaan+48%.
Nyt+pitää+saada+maan+asiat+kuntoon.
Väyrysen+voitto+takaa+meille+uuden+hallituksen.
Kun+me+äänestämme+Paavo+Väyrysen+voittajaksi+presidentinvaalissa,+saamme+me+samalla+uuden+hallituksen.+Kun+Väyrynen+valitaan+presidentiksi,+eroaa+Sipilän+hallitus.
Välittäkää+viestiä
On joitakin puolueita joita en äänestä mutta Kokoomus ja Kepu ovat niitä joille en ääntäni anna missään olosuhteissa.
http://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/201801280215208_v0.shtml
Paavo laittaa!
Tappio Väyryselle pressavaaleissa johtaa samaan kuin mitä kävi kärsämäen persuille kun Remes astui oman puoluejohdon varpaille. Koko keminmaan kepujengi poistuu kartalta että kepujohti pääsee Väyrysestä eroon.
Kun seuraavat eduskuntavaalit on käyty Sipilä on seuraava josta pitää päästä eroon mutta saa kukkapuskan ja palopuheet ennen potkuja perseelle.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005549379.html
"Väyrystä ei voida erottaa, mutta... Keskustan puoluesihteeri väläytti koko Keminmaan Keskustaseuran erottamista"
Aktiivimalli tulee lisäämään työpaikkoja/ tai sitten ei, kun Pelson vankila lakkautetaan ja tilalle tulee työttömien aktivointileiri. Teemana on: Työ vapauttaa.
Juha tietää jo Huutolaisaikojen vuoksia asiasta paljon ja Benillä on ajatuksia 70v takaisista leireistä.
Rautatietä jo suunnitellaan Pelsolle ja suihkutilojen remontti on alkanut....
Uusia vartijoita koulutetaan jo rauhanyhdistyksissä ja synägoogissa.
kyllä se tätä menoa suomen peruskansa EU orjaksi joutuu ja jo on, eihän tämmöstä taviksen rosvoamista kestä työkansa ja tämä pörssisote on viimenen niitti, vanhukset ja omaiset putsataan ja vielä omaiset palkattomaksi hoitajiksi, syntyvyys laskee, verotulot pienenee, pörssirosvot suurenee, EU rakentaa sotilasliittoa Suomen työkansan rahoilla Ameriikalle etuvartioasemaa, Suomi ostaa työkansan rahoilla uusia hävittäjiä EU,le euvartioa asemaa, samaanaikaan USA vesakkodesantit harjoittelee lapissa, kun uusi Presidentti sanoo, ettei ole liitytty Natoon, kuin helluntain pölijänä suomen kansaa pidetään, no niin pölijänä, kuin se tällä hetkellä on!
Kokomustaa äänestetään jopa maalaiset, Keskustaa äänestää syrjäsuomi jota Pajalan ydin komentaa ja kaupunkiin kumartaa, Keskustaa jossa desantit loikkii ja kadulta Ministerit noukkii.
Kaikkein surkein on Suomen Maatalouden tila, joka ison velkataakan alla 7-8e/h-palkalla nöyrästi Keskustaa äänestää, ja etelä suomi kokomustaa, pitäähän sitä herrojen kanssa marjassa olla, vaikka köysi kiristyy joka kukonkiekaisulla ja kenen eduksi EUn ja keskieuroopan Maatalouden hyväksi, Suomi on EU nettomaksaja, vastikkena saa sotilasliittoa ja EU Suomi resrvaattiin päästämät, mamut, pakolaiset, muslimit tänne suomityökansan rahoilla takuueläkkeelle.
"Presidentinvaalin väittelyissä ehdokkaat saivartelivat, onko Suomi liittoutunut maa vai ei. Asioista parhaiten perillä olevat tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhanen eivät halunneet erikseen korostaa, että pilvien yläpuolella Suomi on jo käytännössä liitossa yhdysvaltalaisten kanssa.
VALTA kuuluu MINULLE MINULLE MINULLE....
kylläseAhmed-Elorottakin suomeen tulisi, mutta tehää niille kirkko lapinkorpeen tai raatteentien varteen
Keminmaan Paavo
voimasanan pärskäytti
tiukan huulen
tärskäytti
pahoin säikähti
äänestystä
ääntä äänetöntä
tuota
mumeroita noita
joilla voitin
Pajalan pakanat
kiroan noita
Vanhanen kaatui
jo
kesäll herkimmäll
kansa huutaa
Paavo
Paavoo
Paa´vo´oo´ooo
Ruis kun
heilimöi
astuu piennarta
Paavo
vakain askelin
kuin ennen
astuu
muistois
ajat
kun pienarr
oel leveämmin
ruiskaunokit
sinisemmin
pientareel
oll
jäkkiä
lampailekkin
Vanhanen 258 ääntä
Paavo 191
Laura 109
Niinistö 700 ääntä
Kärsäkkäät pitää ett Kokomus aja heidän asiaansa, pyh!, Kokomus ei aja 313 tasoon asiansa sotkeneitten asioita, mutta tarvitsee marja-astian kantamisessa
#Paavoo kylläkin tarvittais, kun erotaan EU,sta, Tohtorismies Paavo selvittäis mitä yliloikkia Suomen perustuslaen yli tehtiin v1995 EU liityttäessä, varmaa on, ettei kestä lähimpää tarkastelua.
voi potkasta Sipilän maan kiertoradalle, kun Sipilään liitetään vastaanottava ja lähettävä lähetin hän saa 8 km/s vauhdillaan maata kiertäessään ajantasaista tietuva koko telluksen polittisista-ja piiloitetuista vakuutuskuorista, lähettämällä uusia, veronkiertoon palkitsevia vakuutuskuori sijoituksiaan botti siten kasvaa ylitse maanpiirin, ylitse telluksen, Kreikan velkakukkuloiten,
Jalasmökistä ojentuva auttava käsi on miellyttävä katsella, mutta yhteisrintamana opposiittio lopulta futaa tuon sanoin kuvaamattoman hyypiön kiertoradalle.
"Kosmonautti Sipi on erkaantunut pelastavasta köydestä jälleen 2,5 cm sitten viimeisen yhteydenoton"
Työnsin juuri kärsäni omaan kurkkuuni. Taivutko sinä?
nielaise myös niin..vapaudut!
tai..elä sittenkään vielä nielaise, "kärsälläsi voit tienata ns "selkisten "lautapelissä, laudalla on kasa rahaa ja joka kärsällään yltää pyyhkästä rahat lattiaan saa ne itselleen..
Kylän tunnus on: Kärsikään toisianne.
niinh, se juuria aihettaa 313" sisäsittoisuuden koodin ja kodin.
MIKSI PORSIMINEN ON TABU? KIELTÄÄKÖ SIPILÄ????? VAI UFOKO SEN KIELTÄÄ??