Miksi 2 jakotukkia?

outojuttu

Miksi vesikiertoisessa lattialämmityksessä pitää olla kaksi jakotukkia?Yksikerroksisessa talossamme on kaikki säädöt täysin auki jakotukeissa ja jotkut huoneet lämpenee paremmin ja jotkut huonommin...Jos toisella tukilla säädetään poistovirtausta ja toisella tulovirtausta,niin kummastakas nyt sitten säädetään pienemmälle oikeaoppisesti jos haluaa pudottaa jonkin huoneen lämpöjä?Voiko pitää kaikki tulot täysin auki ja menohanikoista säätää kiinnipäin jolloin kierto hidastuu ja lämmitys jäähtyy vai kuinka???

15

1830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      Vastaus: esiasetukset ja hienosäätö.

      Tosin Nibellä vannotaan sellaiseen ohjaukseen, jossa vain koneelle tuleva paluulämpötila ohjaa koko järjestelmää. Varsinkin määlämpöpumppu hoitaa koko homman ilman mitään muita säätöjä.

      Jos nyt kuitenkin haluaa hifistellä huonekohtaisilla lämpötiloilla, niin tarvitsee termostaatit hienosäätöön. VAAN, kun paremmisssa taloissa on parikymmentä tonnia lattialämmitettävää massaa, niin eihän ne tonnit suostu nopeisiin muutoksiin. Lämpötila kääntyy kuin öljytankkeri.

      • hyvä_paikka_säästää

        Taas on tyhmät tynnyrit äänessä.

        Virtaamat pävi ja sitten ongelmaa ratkotaan laittamalla on/off -säätö (=termostaatit).

        Perusasiat tekemättä eli ei ole viitsitty tehdä ns esisäätöä eli säädetty virtaamat vastaamaan eri huoneiden lämmöntarvetta.


      • Ihmettelijapelle

        Tyhmänä kysyn vain, että miten ihmeessä jollakin kiinteällä esisäädöllä saataisiin lämmitys kohdalleen, kun ne huoneiden lämmöntarpeet eivät ole vakio vaan muuttuvat koko ajan? Huone tyhjänä vs. 10 ihmistä, takka päällä/pois, paljon/vähän sähkölaitteita päällä, aurinko paistaa sisään vs. ei paista, jne.

        Sähkölämmityshän osaa säätää lämmöt reaaliaikaisesti ja huonekohtaisesti oikein kaikissa em. tilanteissa, mutta vesikiertoko siis on "hitaasti kääntyvä tankkeri", jonka kurssi on jo esisäädöllä suunnattu pieleen?


    • outojuttu

      Ok.Kiitos NickNailerille vastauksesta.Tuo hienosäätö olikin se juttu sitten miksi kahdet tukit.Thanks :)

    • panzer59

      Danfossilla kehitettiin vuosikymmeniä sitten suoritin joka toimii myös vallitsevan lämpötilan ohjaimena. Erillisenä systeemitarkkailijana se on kytkettävissä myös nettiin. Mutta kuten tiedämme touhu ei lisää klapeja kakluuniin! stalingrad hans

    • L.Oggaaja

      Loggasin viime helmikuussa lämpötila-arvoja kun huonetermostaatti käännettiin minimiin. Ulkolämpötila oli 3..-2'C, huoneen koko 12m^2.
      Lämpötila putosi n. 2'C 12 tunnissa. Termostaatti sitten maksimiin, nousunopeus jotakuinkin sama. Helpompi huonetermostaatilla on asetella huonelämpötiloja kuin jakotukista muovihattuja kääntelemällä. Huoneen keskiarvolämpötila asettuu termostaatin arvoon.

    • Nimbuska

      Yksi jakotukki riittävän monille tulo/lähtöpareilla...!?

    • ei_toimi_yhellä_putkella

      Miksikö kaksi jakotukkia?
      Katsos kun lämmityksessä veden pitää kiertää takaisin lämmityskattilaan, siksi tarvitaan kaksi putkea, tulolle ja menolle.

    • Jakotukeista

      Tarkoitatko, että miksi jakotukissa on kaksi putkea vaiko miksi sinulla on kaksi lämpöpiiriä? Jakotukissa on tulo ja meno putket koska veden pitää kiertää, siksi kaksi putkea per jakotukki. Jos sulla on iso talo, tarvitaan useampi lämpöpiiri eli useita jakotukkeja, koska etäisyydet ovat pitkiä. Lämpö siirretään jakotukille paksulla suojaputkessa olevalla putkella ja jaetaan jakotukilta ohuella putkella, joka luovuttaa lämmön. Jakotukilta ei saa olla liian pitkä matka sinne minne lämpö pitää luovuttaa.

      • Jako.Tukki

        "kaksi putkea per jakotukki"?? Mietipä uudelleen.
        Katso google kuvahaku: jakotukki
        ja laske montako putkea parhaimmillaan jakotukissa on.


      • maalais.järki

        On siis erikseen tulevan veden jakotukki ja lähtevän veden jakotukki.


      • merkittävä_säästö

        Kannattaisi tehdä 1-putkikytkentä, jolloin riittäisi pelkkä menoveden jakotukki.


      • yksiputkilämmitys
        merkittävä_säästö kirjoitti:

        Kannattaisi tehdä 1-putkikytkentä, jolloin riittäisi pelkkä menoveden jakotukki.

        Voisihan yrittää "kouluttaa" vettä kulkemaan saman putken eri reunoilla, tällöin paluuvesi kulkisi kiltisti omalla reunallaan takaisin lämmityskattilaan.


    • outojuttu

      Niin,kysymykseni oli hiukan huonosti muotoiltu tuossa alussa.Ymmärsin kyllä miksi on kaksi jakotukkia,mutta sitä en ymmärtänyt että miksi kumpiakin pitää pystyä säätämään sellaisilla korkeilla jotka portaattomasti joko sulkevat tai aukaisevat piirit :) Mietin että mitä eroa lämmitykseen on,että jos nyt vaikka tulopuoli on täysin auki ja vedenkiertoa,eli lämpöjä säätää menopuolen säätöhatuilla tai sitten päinvastoin.
      Tuossa alussa joku sanoikin että paluupuolen säädöillä tehdään se hienosäätö sitten vielä,mikäli ymmärsin hänen viestinsä oikein :)

    • jakotukitta

      Mulla on vesikiertoinen lattialämmitys ilman yhtäkään jakotukkia. Säätö tapahtuu pelkästään paluuputkessa olevalla termostaatilla. Ei mitään ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      668
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe