Eläkevakuutusyhtiö juuri ilmoitti, että eläkkeen määrä nuosee työeläkeindeksin tarkistuksen vuoksi 0,55 prosenttia vuoden 2018 alusta. Euroissa se tarkoittaa bruttona vajaat 12 euroa kuukaudessa ja siitä verot pois. Kalle Kiili, onko insinööriys ja kaupunginvaltuutetun virka noussut sinulle päähän?
Eläkkeeseen ruhtinaallinen korotus - no ei!
7
171
Vastaukset
- nyt-ostoksille
Ihanaa! Olen niin onnellinen! Eläkettäni on nostettu. 7 € - verot! Melkein sama kuin ministereillä.
- örkkilörkki
Mä pistän vielä paremmaksi. Eläke nousi 3 e!!! Wuhuuu...
- hukunrahoon
5,72 €/kk
- voivoitätäkin
heh näin se SDP:n Lipposen hallituksen eläkeleikkuri puree----4.50€/kkja se meni Haaviston sähkökauppojen myötä moninkertaisesti sähköön. Ei mene hyvin meillä köyhillä
- enkävalita
Joo nousihan se rajusti 6,90e tammikuussa ja helmikuussa 0,5% ennakonkorotus ,eli
käteen jää vähempi kun viimme vuonna n.25e.Että tällälailla meillä.On se vaan
helvetin hienoa vähän reilun tonnin eläkkeellä elättää köyhiä. - Kepulaiset
Minulla tuli 50 eu pudotus. Kiitos hallitukselle hyvistä päätöksistä. Kuinka Juha sipilä ja Petteri orpo itse tulisivat toimeen 850 eu:n eläkkeellä. Todella joutuu valitsemaan ostaako lääkkeet vai syökö jotain. Tähän on tultu rikkaassa Suomessa että köyhät ajetaan hautaan ennenkuin puututaan epäkohtiin. Hallitukselta riittää rahaa kaiken maailman tukiaisiin mutta eläkeläisille ei näytä riittävän mitään. Kyllä pistää vihaksi.
- rahaa.ettei.taivu
Juurihan sitä kirjoiteltiin lehdissä, miten me eläkeläiset käytämme ruhtinaallisesti rahaa, matkustelemme, shoppailemme, istumme ravintoloissa jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081705Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031679Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1021593Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341369Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.49916Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii460915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115891Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai294853Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347821