Kirkosta eroaminen nousi edellisestä vuodesta 50 119 -> 52 296
Kirkkoon liittyminen laski edellisestä vuodesta 16 979 -> 16 492
Kirkon markkinaosuus väestöstä jatkoi laskua 72,0 % -> 71 %
Kastettujen määrä jatkoi laskua 36 586 -> 33 748
Bonuksena kirkko on alkanut menettämään kiihtyvällä vauhdilla jäseniä kastetut - kuolleet erotuksella.
2013 351
2014 2 490
2015 5 256
2016 8 188
2017 10 577
https://evl.fi/uutishuone/tiedotteet/-/items/item/17504/Kirkkoon kuuluu 71 prosenttia vaestosta
Nämä oli jo toiset luvut, mutta ei vieläkään lopulliset.
"Lopulliset tarkistetut jäsentilastot visualisointeineen julkaistaan Kirkon tilastot -verkkosivuilla viikolla 5 (29.1.)."
Lopullinen kirkon markkinaosuut tullee olemaan 70,8 %. Suuri mielenkiinto kohdistuu kasteprosenttiin, kuinka alas se laskee.
Kirkkoon liittyminen laski edellisestä vuodesta 16 979 -> 16 492
Kirkon markkinaosuus väestöstä jatkoi laskua 72,0 % -> 71 %
Kastettujen määrä jatkoi laskua 36 586 -> 33 748
Bonuksena kirkko on alkanut menettämään kiihtyvällä vauhdilla jäseniä kastetut - kuolleet erotuksella.
2013 351
2014 2 490
2015 5 256
2016 8 188
2017 10 577
https://evl.fi/uutishuone/tiedotteet/-/items/item/17504/Kirkkoon kuuluu 71 prosenttia vaestosta
Nämä oli jo toiset luvut, mutta ei vieläkään lopulliset.
"Lopulliset tarkistetut jäsentilastot visualisointeineen julkaistaan Kirkon tilastot -verkkosivuilla viikolla 5 (29.1.)."
Lopullinen kirkon markkinaosuut tullee olemaan 70,8 %. Suuri mielenkiinto kohdistuu kasteprosenttiin, kuinka alas se laskee.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Nuoret aikuiset eroavat
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201801152200669073_u0.shtml
Tilastokeskuksen+mukaan+tammi-syyskussa+oli+pudotusta+syntyneissä+2+269+verran.+Jos+tämä+jatkuu,+niin+koko+vuodelle+miinussaldo+on+aika+lailla+tasan+3000+(4/3*2269).+Koska+viime+vuonna+syntyi+52+800+niin+syntyneiden+määrä+lienee+aika+lähellä+49+800.+Tällöin+kastettujen+osuus+on+67,8%,+josta+pudotusta+viime+vuoteen+on+mukavat+1,5+%-yksikköä.
Kastemääriä+ei+kannata+tuijottaa+liikaa,+koska+syntyvyys+on+laskenut+aika+rajusti+viimeiset+5+vuotta.+Kasteosuus+on+parempi,+siinä+puhdistuu+syntyvyyden+vaihtelu+pois.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_evankelis-luterilainen_kirkko#Kirkon_jäsenet
http://tilastokeskus.fi/til/vamuu/2017/09/vamuu_2017_09_2017-10-24_tie_001_fi.html
Kohta saadaan lisäselvyyttä. Seuraava väestön ennakkotilaston julkistus 31.1.2018.
http://tilastokeskus.fi/til/vamuu/index.html
Siirtyi myöhemmäksi:
http://www.stat.fi/til/vamuu/vamuu_2018-01-26_uut_001_fi.html
Mutta eikös tämä ole hyvä asia !!!
Lisää dataa putkahti ulos.
https://www.kirkontilastot.fi/
Löytyy mm. kuukausikohtaiset liittymis- ja eroamisluvut. Tammikuu on vilkkain liittymiskuu (2154) ja joulukuu hiljaisin (962). Yllättäen :D
Mahtaako historiasta löytyä yhtään kuukautta, jona kirkkoon on liittynyt enemmän, kuin siitä on eronnut?
Harittavatko silmäni, vai onko tuon ensimmäisen tilaston mukaan 70-79 vuotiaiden kirkon jäsenten määrä muka noussut 27 000:lla joulukuusta 2016 tammikuuhun 2017? Sehän olisi aivan tolkutonta. Sen jälkeen se sitten laskisi kuukausi kuukaudelta, mutta olisi joulukuussa 2017 edelleen 19 000 suurempi kuin joulukuussa 2016.
Eronneet ikäryhmittäin: Kirkko jakaa mukavasti ryhmät niin, että yksi on 10-19 vuotiaat. Hämärtää sen tosiasian että juuri18-v. täyttäneissä käy aikamoinen kato, mitä kirkon jäsenyyteen tulee.
Eri ikäryhmien kuukausitilastoille ei tuossa taulukossa kannata kovin paljoa painoarvoa antaa. Selvästikin kirkon tilastonikkareilla on ollut vaikeuksia hahmottaa ikäryhmien rajalla olevia, mihin ikäryhmään he kuuluvat. Näin tammikuun lähtöluvut ampuvat minne sattuu. Esim. 0-9 vuotiaille on saatu todellisuuden vastaisesti nouseva sarja, vaikka pelkästään joulukuun lukuja vertailtaessa sarjan olisi oltava laskeva. Ilmeisesti koska vain 0-9 ikäryhmän yläpään rajan ihmisten kuulumista eri ikäryhmiin on tarvinnut arpoa. 2016, 2017 joulukuun luvut ilmeisesti on vertailukelpoiset. Lisäksi koko väestön osalta kuukausiluvut muodostaa järkevän näköisen alenevan sarjan.
<< Harittavatko silmäni, vai onko tuon ensimmäisen tilaston mukaan 70-79 vuotiaiden kirkon jäsenten määrä muka noussut 27 000:lla joulukuusta 2016 tammikuuhun 2017? Sehän olisi aivan tolkutonta. >>
Ei välttämättä tolkutonta. Tuossa taitaa näkyä suurten ikäluokkien siirtyminen 7-kymppisiksi. Tietysti tuo tilasto menee niin, että se listaa 7-kymppisiksi kaikki, jotka täyttävät tänä vuonna 70-jotain. Näin siis tilasto syöttää uusia ihmisiä 6-kymppisten ryhmästä 7-kymppisiin joka vuoden alussa. Sitten kun uusi ikäluokka vuoden alussa listataan 7-kymppisiksi, sen määrä alkaa vähentyä kuolemien kautta kunnes taas tulee uusi ryhmä seuraavan vuoden alussa. Toisesta päästä sitten taas katoaa yksi ikäluokka 8-kymppisten joukkoon. Ja tosiaan, jos kasikymppisiksi katoava ikäluokka on merkittävästi pienempi kuin uusi 7-kymppisiksi merkattava ikäryhmä, 7-kymppisten määrä kasvaa faktisesti. Tilastosta voidaan havaita myös se, että 6-kymppisten ryhmästä katoaa melkoisen suuri lohko vuoden vaihteessa 7-kymppisiin kun taas 5-kymppisistä syötetään katoavaa pienempi ikäluokka toisesta päästä sisään.
Jokin tilastointivirhe tuossa ainakin 75-, 76-, 77-vuotiailla on kun näissä on terävä piikki, mutta muuten nuo saattavat hyvinkin pitää kutinsa.
<< Sen jälkeen se sitten laskisi kuukausi kuukaudelta, mutta olisi joulukuussa 2017 edelleen 19 000 suurempi kuin joulukuussa 2016. >>
Niin tosiaan, alemmasta ikäluokasta syöttyy uusia ihmisiä 7-kymppisiksi, joista sitten kuolee (ja jokunen eroaa) vuoden aikana ihmisiä - ja taas vuoden päätyttyä yksi vuosikerta siirtyy ylempään ikäryhmään ja tätä isompi vuosikerta siirtyy 7-kymppisten ryhmään. Kirkon jäsenten ikääntyminen on siis vielä voimakkaampaa kuin väestön keskimäärin.
<< Eronneet ikäryhmittäin: Kirkko jakaa mukavasti ryhmät niin, että yksi on 10-19 vuotiaat. Hämärtää sen tosiasian että juuri18-v. täyttäneissä käy aikamoinen kato, mitä kirkon jäsenyyteen tulee. >>
Saisi olla huomattavasti rajumpikin tuo kato. Eipä ihmiset oikein kovin kovin suurin joukoin eroa juuri 18 täytettyään. Eroja tulee vain muutama tuhat tuossa ikäryhmässä.
<< tammikuun lähtöluvut ampuvat minne sattuu. Esim. 0-9 vuotiaille on saatu todellisuuden vastaisesti nouseva sarja, vaikka pelkästään joulukuun lukuja vertailtaessa sarjan olisi oltava laskeva. >>
Toki maksimissaan 9 tänä vuonna täyttävien määrä kasvaa vuoden aikana kun ihmisiä syntyy ja niitä jostain käsittämättömästä syystä vieläkin pakkokastetaan - vaikka elämme jo kohtalaisen modernissa yhteiskunnassa. Sitten taas kun nykyisten tänä vuonna 9 vuotta täyttäneiden ikäluokka siirtyy 10-19-vuotiaiden ryhmään, havaitaa laskua, koska uusi tänä vuonna syntyneiden ja kastettujen ryhmä on pienempi kuin alle kymmenvuotiaista seuraavaan poistuvien ikäluokka.
Kehitys+kehittyy,+kun+kirkosta+jo+eronneet+alkavat+erottaa+kirkosta+taannoin+vauvana+kastettuja+ja+siten+kirkkoon+liitettyjä+kouluikäisiä+lapsiaan+(josta+84+%+kuuluu+kirkkoon,+vaikka+vanhemmistaan+jo+alle+60+%).
Miten+sitä+voisi+edistää?
Ei siinä mitään tilastointivirhettä 75-77 -vuotiaiden osalta ole. Syntyvyys vaan heilahteli suhteellisen villisti vuosina 40-42 talvisodan, välirauhan ja jatkosodan vuoksi.
Muun kuin suomen-, ruotsin- ja saamenkielisten jäsenten määrä näyttäisi lisääntynee 481 jäsenellä. Promilleaalisesti aika pieni luku kuitenkin.
Tänään+on+tullut+viime+vuoden+ennakkoväkiluku+5+516+224+ja+Kirkon+jäsenmäärä+3+904+293.+Näin+ollen+kirkon+markkinaosuus+oli+vuodenvaihteessa+70,77%.+Kirkko+on+julkaissut+jo+tammikuun+2018+jäsenmäärän+3+900+226+(tammikuussa+laskua+yli+4000).+Julkaiseekohan+kirkko+nyt+jäsentilastoja+joka+kuukausi?+Päästäisiin+seuraamaan,+koska+tarkalleen+mennään+alle+70,00%.+Taitaa+tapahtua+marraskuussa+vasta.+3+900+000+on+alitettu+helmikuun+alussa.+
Linkit+tilastoihin:+
https://www.kirkontilastot.fi/viz?id=54
http://www.tilastokeskus.fi/til/vamuu/2017/12/vamuu_2017_12_2018-02-15_tie_001_fi.html
Päivittäkääpä joku Wikipediaan tuo uusi jäsenosuus, siellä lukee vielä 71,9: https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_evankelis-luterilainen_kirkko
Komea yli 1,1 prosenttiyksikön pudotus viime vuonna, eikä ole mitään merkkejä, että tänä vuonna vauhti olisi hiipumassa, päinvastoin.
Kastettujen määrä laski mukavasti tammikuussa. Vuonna 2017 tammikuussa 2992 ja 2018 tammikuussa 2589. Laskua 403 eli 13,5 prosenttia.
Tämä+lupailee+vuodelle+2018+jo+reilusti+alle+65+%+kasteosuutta.+Tästäkö+alkoi+kasteosuuden+reilumpi+romahtaminen?+Joko+vuonna+2019+mennään+alle+60+%?
Ensi+vuonna+ev.lut+kirkkoon+kuuuvien+osuus+putoaa+siis+alle+70%:n,+mikä+on+merkittävä+rajapyykki.+Parin+vuoden+päästä+kirkkoon+kuuluu+alle+2/3+kansasta,+mikä+on+vielä+merkittävämpi+rajapyykki.+Valtionkirkkoasema+tulee+väistämättä+tarkasteluun.
Ei ensi vuonna, vaan jo kuluvana vuonna.
Kirkkoon liittyminen jatkaa laskuaan. 2015 näyttää jäävän historian kirjoihin kirkon vilkkaimmaksi liittymisvuodeksi. 2005-2015 kirkko sai revittyä positiiviset uutiset siitä että kirkkoon liittyminen kasvaa vuosi vuodelta, vaan eipä kasva enää vaikka liittyjäpotentiaali nousee kaiken aikaa uskonnottomien ja vääruskoisten määrän kasvaessa.
Nyt+on+Tilastokeskus+julkaissut+viime+vuoden+tilastot.+Suomen+Ev.+Lut.+Kirkon+jäsenmäärä+vuodenvaihteessa+3+911+260+(3+960+453)+ja+tämä+tekee+70,94%+(71,96%)+Suomen+väestöstä.+
Kirkon+jäsenmäärä+nousi+ennakkotilastoihin+verrattuna+monella+tuhannella.+Johtuuko+mahdollisesti+loppuvuonna+syntyneiden+liittämisistä/kastamisista+kirkkoon+alkuvuonna?+Vastaavasti+Suomen+väkiluku+pieneni+ennakkoluvuista,+niin+ei+tuo+prosentuaalinen+jäsenosuus+laskenut+niin+paljon,+mitä+ennakkotilastot+antoi+olettaa.
Tässä+2017+väestötilaston+ikäryhmittäiset+ev.lut.+osuudet:
Ikä+-+Miehet+-+Naiset
-+14 ++78+% 78+%
15+-+24++77+% 78+%
25+-+44 ++54+% 64+%
45+-+64 ++64+% 71+%
65+- ++76+% 84+%
Nuorilla+ei+ole+eroa+miesten+ja+naisten+välillä,+mutta+kun+25-v.+vuoden+iässä+aletaan+maksamaan+veroja+syntyy+10%-yks+ero.+Muutaman+vuoden+päästä+25-44+vuotiaissa+miehissä+menee+koko+maan+tasolla+50+%+rikki.
ValtionPorttoKirkko on umpisurkea koko ajan.
Vielä+muutama+vuosi,+että+Helsinki+ensimmäisenä+menee+alle+50%.
Helsinki+53,6+(54,7%)
Vantaa+57,8%+(59,1)
Espoo+60,6%+(62,0)
Kerava+62,7%+(63,8)
Tampere+63,4%+(64,1)
Turku+63,8%+(65,1)
Kaskinen+64,4%+(64,8)
Inari+66,1%+(66,9)
Kotka+66,1%+(67,0)
Järvenpää+67,2%+(68,1)
Ihan+mielenkiintoista,+että+Top10+listalta+löytyy+sellaisia+paikkoja+kuin+Kaskinen+tai+Inari.
Inarissa oli taannoin erään "tunturipapin" erottaminen. On syönyt aika mukavasti jäsenmäärää.