Tervehdys!
Ihan mielenkiinnosta lähdin tälle palstalle kirjoittamaan, vaikka en pääsääntöisesti kärsikään pahemmin unenpuutteesta tai vastaavista. Toki vähän vaihtelevasti nukun, joskus on huonompia kausia, joskus taas pitkäänkin sellaista että unta tulee +8 tuntia yössä.
Kuitenkin meikäläisellä on sellanen kummallinen unihäiriö, joka esiintyy keskimäärin 1-2 kertaa vuodessa (ehkä tyypillisimmin yksi kerta). Se on sellanen että sattuu yö jolloin unta ei tule ollenkaan. Todellakin siis kyseessä ei sellanen ahdistus että pyörisin pikkutunneille ja haukottelisin, vaan yleensä pysyn pirteänä koko yön, ja jo illalla tiedän että nukkumisesta ei tule mitään. No, eipä tuossa mitään, mutta se toistuu seuraavanakin yönä, ja silloin kun tosissaan koittaa nukahtaa, niin eihän siitä mitään tule. Pyörin ja ajattelen nukahtamista, ja pysyn valveilla.
Kun ko. tilanne tuli ekan kerran eteen about reilu kymmenen vuotta sitten, ajattelin sekoavani tyystin. Kesti kokonaista viisi päivää että pystyin nukahtamaan, tämäkin ammattitaitoisen lääkärin määräämän Mirtazapinin avustuksella. Jo toisen yön jälkeen olin käynyt työterkkarissa (jossa hoitaja ensin tarjotteli vain sairaslomaa pari päivää, mutta ohjasi lekurille kun riittävästi kinusin). Lääkäri määräsi tuolloin Stella-nukahtamislääkettä, jolla tajun saikin sammutettua about neljäksi tunniksi, mutta mitään palauttavaa vaikutusta sillä ei ollut. Lisäksi tuli tosi pahat vieroitusoireet ahdistuksen muodossa jahka taas onnistuin nukkumaan. Mirtazapinin voimalla nukkuminen taas onnistui, kierre katkesi ja seuraavan ehkä kuukauden olin puolitokkurassa ja nukuin aina kun pystyin. Tosin po. lääkkeestäkin itsellä tulee vieroitusoireena raju närästys.
Tuosta eteenpäin olen yleensä yhden unettoman yön jälkeen napannut Mirtazapinin, ja kierre on katkennut seuraavaan yöhön. Sitten taas 6-12 kk "normaalia" unta. Nyt ennen viime viikonloppua sopivasti lomareissulla pukkasi em. tilan taas päälle, ja Mirtazapinit olikin kotona. Yllättäen ensimmäistä kertaa onnistuin katkaisemaan kierteen kolmantena yönä ilman lääkkeitä, ja helkkarin hyvä niin tuon närästysvaikutuksen takia. Nyt taas nukuttaa niin pirun makeasti...
Tällainen mielenkiintoinen vaiva meikäläisellä. Mistähän voisi johtua, ja onko kohtalotovereita?
Kohtalotovereita tällaisessa unihäiriössä?
lillukkalullukka
0
58
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815