Vauva tulossa, vaunut hankinnassa. Velipoika soitti että naapurissa loppuunmyynti ja -30...-50%.
Mitä otettava huomioon YHDISTELMÄVAUNUJEN ostossa? Duo? Kombi?
Mitä merkkejä EN SAA ostaa?
Kokeneemmilta pikaisesti vinkkejä, olen menossa kahtomaan töiden jälkeen (=varmaan ostankin, mikäli hinta oikea).
Kiitos jo etukäteen, kokemattomana pähkäilen...
Mitä otettava huomioon YHDISTELMÄVAUNUJEN ostossa? Duo? Kombi?
Mitä merkkejä EN SAA ostaa?
Kokeneemmilta pikaisesti vinkkejä, olen menossa kahtomaan töiden jälkeen (=varmaan ostankin, mikäli hinta oikea).
Kiitos jo etukäteen, kokemattomana pähkäilen...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kertoisitko muillekin, missä kaupungissa, missä liikkeessä on moinen alennus?
Minäkin hakisin vaunut. :)
Koska kesä on tulossa, kova koppa jotta ei vauva "paistu" sinne lämpösäkkiin, ilmakumirenkaat jotta kulkee paremmin, kääntöaisa helpottamaan mahtumista hissiin, bussiin, ja oikea työntökorkeus.
Meillä rv35, entä sinulla? :)
Näinhän tässä käy: soitin itse ja kysyin alennuksista. On todellakin loppuunmyynti, mutta jatkavat nähtävästi toisaalla. Ja alennusprosenttikin piti paikkansa - paitsi vaunuista! Vaunuale -20%, jotain muuta (tarpeettoman kuuloista) krääsää 30...50% alella. Lappeenranta.
Kiitoksia vastauksista, Ne kyseiset vaunut olivat puolalaista alkuperää eivätkä tarkemman tutkimuksen mukaan vakuuttaneet niin paljoa että pitäisi jo nyt ostaa vaunut. Mietitään ja vertaillaan vielä... kesäänhän on vielä aikaa....
Mieti mihin käyttöön tarviit: vaunuiksi, rattaiksi, hissillä ylös ja alas vai auton takakonttiin. Mahtuuko ja meneekö helposti kasaan. Jos hissitön talo ja yrität yläkertan niin pehmeä kantokoppa on kevyempi. Kova kantokoppa toimii pidempään myös kylässä vierassänkynä. Ja varsinkin Suomen talvessa koppaan tulee paljon fyllinkiä vauvanlisäksi. Ja kesällä taas tuuletus, avattavat luukut ja pohja. Saako kankaat irrotettua pesuun.
Onko valjaat valmiina. Mahtuuko kuljetettavia tavaroita alle. Sadesuoja ja hyttyssuoja, ja niiden säilytys, irralliset häviää. Umpikumipyöriä ei tarvii paikkailla ja pumppailla.
Tarkasta kokoon taitto systeemin osat, muoviset saattaa murtua jos raivolla yrittää runtata. Muutenkin kokeile useempaan kertaan systeemit, ennenkuin vauva on vieressä hoputtamassa.
jospa noilla pääsisit pidemmälle. osaava myyjä kertoo paljon, ihan kysymättä, mutta ei päätä puolestasi. Pyydä näyttämään ja kokeile!
Meillä Emmaljunga toiminut hyvin.
Kokeile/mittaa, että vaunut mahtuvat autoon, hissiin ym. paikkoihin, minne niiden kanssa pitää mahtua. Meillä pehmeä kantokassi, eikä lapsi tule paistumaan sinne ensi kesänä, koska senhän voi ottaa pois. Talvella kassi on toiminut tosi hyvänä eristeenä, makuupussi ollut 2 kertaa käytössä ja oli silloinkin liikaa. Ensi talveksi otetaan kovikkeet pois ja kantokassi toimii lämpöpussina. Tällä kokemuksella en missään nimessä ostaisi kovaa koppaa. Ja kiinnitä tosiaan huomiota alla olevan "korin" tilavuuteen. Useissa malleissa sellainen pussi, mihin ei edes vaippapakettia mahdu. Emmaljungassa taitaa olla suurin kori, mutta meidän Hartan-vaunuissa on ainakin meille riittävän kokoinen kori. Asiaan kannattaa paneutua ajan kanssa!