Vanhana kokoomuslaisena aion äänestää Väyrystä

NytÄänestetäänOikein

Ja syy on se, että en hyväksy Niinistön NATO näkemyksiä ja erkaantumista Paasikiven- Kekkosen linjasta.
Niinistö ei aja Suomen etua, vaan kansainvälisten pankkiirien ja vapaamuurarien epäkristillistä NWO= (uusi maailmanjärjestys) orjuutusta.

25

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuomiTakaisin
    • Näinonäreet

      Mannerheimihan sen aloitti että myös Venäjän kanssa pitää olla hyvissä väleissä.
      Siispä se on oikeastaan Mannerheimin-Paasikiven-Kekkosen-Koivistonlinja.

      • KallegustafKorkki

        Niin kun englantilaiset eivät antaneet lähteä valloittamaan Pietaria ja Inkerinmaata...Kallekustaassa oli 5-kymppisenä vielä potkua...heh


    • Kannattajakortti.löytyy

      Komppaan aloittajaa.

    • Patekehiinjumalaare

      Pate on ehdottomasti pätevin ja kokenein.lisäksi ihme ja kumma luotettavin presidenttiehdokkaista.Onhan hänellä 17 vuoden kokoemus ulkoministerin pestistä 70-80-90 -2000 luvuilta.

    • väyrysenlinja

      MPKK -linja se on paras NATO.

    • VäyrynenVäyrynen

      Väyryne, VÄYRYNEN!!!

    • LiikkuvaÄänestäjä

      Olet löytänyt Suomen turvallisuuspolitiikan ytimen. Se on siinä, miten omalla toiminnalla estetään Suomen joutuminen osaksi idän ja lännen konflikteja. Paasikiven linja pitää edelleen.

      Olen samaa mieltä. Ääni Väyryselle.

    • MarskinryyppyPatelle

      Onhan se isku vyön alle Niinistöä fanittaville kun heidän eskuva nro1
      Carl Gustav Emil Mannerheminkin sanoi ja ajattei kuten Väyrynen.

    • Muutovathuonompia

      Kun katsoo, mitä on tarjolla ja sulkee pois mahdottomat ja heikot vaihtoehdot, jää jäljelle vain VÄYRYNEN!

    • resuventti

      Väyrynen tuntuu olevan ainoa ehdokkaista, joka ymmärtää ettei ole kovin fiksua ja viisasta haastaa itäistä suurvaltaa ärsyttämällä ja uhkailemalla. Toki on muitakin ehdokkaita, joilla on kielteinen Nato-kanta, mutta vain Patella ainoana järkisyyt. Ja idän osaamista/tietämystä Patelta löytyy, enemmän kuin koko muulta porukalta yhteensä. Ja se oikea näkemys siitä, miten hyviä naapuruussuhteita ylläpidetään. Joka suuntaan.

      Kannattaisin edelleen, mikäli olisi mahdollista Paten pitkäaikaista ajatusta Pohjoismaiden yhteisöstä kauppaliittona. Se voisi olla parempi ratkaisu näille pienemmille maille kuin mitä EU on tai miksi sen pelätään tulevan. Viitteitä on antanut mm. Ranskan presidentin Macronin puheet Brexitin jälkeisestä ajasta.

    • kokemus96

      Hyvä nimimerkki olet tehnyt mainitsemiesi ehdokkaiden välillä kyllä valinnan oikein. Osaltani katson presidentti Niinistön olevan viimeisin vaihtoehto, jota voisin äänestää; monestakin eri syystä.
      * Molemmat ehdokkaat, sekä Niinistö että Väyrynen ovat olleet jo silloin politiikassa mukana, jolloin metsien tuloverotus muutettiin pinta-alaverotteisuudesta myyntivoittoverotteiseksi. Oli kysymys metsäverotuksen maksatuksesta toistamiseen, sillä olihan muutoshetkellä metsätuloista jo vuosikymmenten ajalta maksettu pinta-alaverotteisesti verot, mutta tulot hyödyntämättä. Koko valtakunnan ja koko metsän kasvukierron osalta metsistä saatavat tulot asetettiin tulona noin 100 miljardin euron osalta toistamiseen verolle. Hallituksessa, joka tuon muutoksen teki, oli pääministerinä Esko Aho, valtiovarainministerinä Iiro Viinanen sekä maa- ja metsätalousministerinä Martti Pura.
      * Väyrysen painolastina menneisyydessä ovat lisäksi mm. presidentti Koiviston aikaiset kassakaappisopimukset ja ns. Tarveasunnot OY aikaiset toimet.
      * Niinistö ei todellakaan ole koko kansan presidentti:
      - Hänen viimesimmät TV-mainokset pohjautuvat syvään ja vahvaan, yli puoluerajojen koskevaan isänmaalliseen yhtenäisyyteen ja sen perusteella onnistuneeseen itsenäsyytemme säilyttämiseen, mutta perussuomalaisille tuo isänmaallisuus on ollut siinä määrin iso rike, että heidät on pitänyt jo viime kesänä leimata koko puolueena HALLITUSKELVOTTOMIKSI. Kun huomioimme ulkoministeri Soinin muunnellun totuuden sekä suulliset että kirjalliset ilmaisut perussuomalaisista, niin ihmettelen, että presidentti Niinistö seisoo edelleenkin vakaasti hänen tukenaan.
      - Hän on ollut tukemassa uutta avioliittolakia, poikien ja tyttöjen sukupuolettomuutta, äitiyspakkaukseen liittyvää nimikemuutosta jne.
      - Hän on kieltäytynhyt olemasta kansansa henkinen johtaja/esikuva jne.
      - Maataloustuottajien tulotaso on jäänyt häneltä kokonaan huomkiotta !?!

      Mm edelliset seikat ovat vaikuttaneet, että ehdoton valintani on Laula Huhtasaari ja No 5.

    • Väykkäonselkeävaihtoehto

      väyrysen äänestämine on kultainen keskitie näissä vaaleissa. Työväen Presidenttiä ei tähän maahna suoraan saada. Työväestön äänet jakautuvat erisävyisiin punaisiin /puna vihreä pohjaisiin puoplue aatteissin ja näin olle äänet hajautuvat liiaksi. Säröä kuvioon ja mahdollisuuteen saada maahan työväen Presidentti lyö PS ,joka hajauttaa myös työväen ääniä.

      Paras äänestää Väyrystä saa edes äänenesä jollain lailla kuuluviin. värysen linjat on ns.Suomi linjat ja sekeästi protesti vaihtoehto nykyisen hallituksen linjauksille ja päätöksille jotka leikkaavat työväestöltä ja ahjavat työväestön etuja alas, eriarvoistaen kansalaisia.

    • Väykkäonselkeävaihtoehto

      Väyrysen äänestäminen on kultainen keskitie näissä vaaleissa. Työväen Presidenttiä ei tähän maahan suoraan saada. Työväestön äänet jakautuvat erisävyisiin punaisiin /puna vihreä pohjaisiin puoplue aatteisiin ja näin ollen äänet hajautuvat liiaksi. Säröä kuvioon ja mahdollisuuteen saada maahan työväen Presidentti lyö PS ,joka hajauttaa myös työväen ääniä.

      Paras äänestää Väyrystä saa edes äänensä jollain lailla kuuluviin. Värysen linjat on ns.Suomi linjat ja sekeästi protesti vaihtoehto nykyisen hallituksen linjauksille ja päätöksille jotka leikkaavat työväestöltä ja ajavat työväestön etuja alas, eriarvoistaen kansalaisia.

    • NytÄänestetäänOikein

      Kummallista, että pääkaupunkiseudun pienituloiset ja duunarit äänestäisivä mustaa porvaria, Niinistöä?
      Tällä kertaa ei kannata myöskään mennä toista kertaa siihen ansaan, että äänestäisi Haavistoa sillä jos Haavisto pääsee toiselle kierrokselle niin se vain varmistaa Niinistön toisen presidenttikauden.

      Väyrynen voittaa Niinistön toisella kierroksella.

      • kokemus96

        Hyvä nimimerkki " NytÄänestetäänOikein " Ehdokas Haaviston suhteen olet varsin oikeassa. Luin äsken Maaseudun Tulevaisuudesta uutisen, mikä oli otsikoitu: " UUSI LUONTOJÄRJESTÖ HALUAA BIISONIT SUOMEN LUONTOON " Uskoisin Haaviston presidenttinä suhtautuvan hyvinkin myönteisesti esitykseen. En ainakaan pidä siitä, että esitetyt otukset olisivat seuranani tulevaisuuden marjastusreissuillani. Siksi olenkin katsonut vakavaksi vaihtoehdoksi Laura Huhtasaaren numerolla 5.


    • NytÄänestetäänOikein

      Kummallista, että pääkaupunkiseudun pienituloiset ja duunarit äänestäisivä mustaa porvaria, Niinistöä?
      Tällä kertaa ei kannata myöskään mennä toista kertaa siihen ansaan, että äänestäisi Haavistoa sillä jos Haavisto pääsee toiselle kierrokselle niin se vain varmistaa Niinistön toisen presidenttikauden.

      Väyrynen voittaa Niinistön toisella kierroksella.

      • tätä.toivon

        Toivottavasti Väyrynen voittaa.


    • NytÄänestetäänOikein

      Kummallista, että pääkaupunkiseudun pienituloiset ja duunarit äänestäisivä mustaa porvaria, Niinistöä?
      Tällä kertaa ei kannata myöskään mennä toista kertaa siihen ansaan, että äänestäisi Haavistoa sillä jos Haavisto pääsee toiselle kierrokselle niin se vain varmistaa Niinistön toisen presidenttikauden.

      Väyrynen voittaa Niinistön toisella kierroksella.

    • joten.Väyrynen

      Väyrysestä Presidentti. Hän suorasanainen ei Natoon.

    • porvarimyös

      Itse pidin selvänä, että äänestä S Niinistöä vuosi sitten. Kun tuli tämä peräkontti hallitus touhu johon S Niinistö osallistui haukkumalla Halla-ahoa tv-ssä. Hänen toimenkuvaansa ei kuulunut. Herra Soini olisi saanut oman soppansa hoitaa. Ei poliittista lehmäkauppoja jota odotin Niinistöltä. Siksi vaihdoin ehdokasta ja äänestin ei eri henkilöä.

    • porvarimyös

      korjaus virhe lopussa. siis Ei poliittisia lehmäkauppoja. Siksi vaihdoin ehdokasta ja äänetin toista ehdokasta.

    • edessävaalit

      Kävin äänestämässä eilen Väyrystä.

    • kultainenkeskitie

      Samoin minä.Heti eilen kun töistä pääsin kävin Paten numero 7 laittaas lappuun.Ainoa jolla on tarvittava kokemus ulkopolitiikasta joka on pressan päätoimialuetta.Pate on myös paras ehdokas keskivertosuomalaiselle joita on kansasta se 70 prosenttia.

    • Paavonäänestäjä

      Äänestän Väyrystä, minulla ei ole puoluekantaa, vaan olen äänestellyt useitakin aatesuuntia tilanteen mukaan. Nyt on niin, että Väyrynen olisi tähän sekä sisä- että ulkopoliittiseen tilanteeseen paras valinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      135
      1953
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1599
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1496
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      87
      1410
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1371
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      131
      1179
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      50
      1080
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      24
      1069
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    10. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      868
    Aihe