Moi!
Testaillut DNA:ta Kärjessä, Pajuluomassa ja Hyllykalliolla ja nytkin
PING 37ms down 0,33M, up 0,30M ja samanlaisia lukemia joka paikassa.
Ennätys tähän mennessä tammikuun aikana:
PING 29ms, down 2,97M, up 15,80M
eli verkko aivan täysin tukossa eikä kaistaa riitä kun asiakkaita monikymmenkertaisesti enemmän kuin heikko verkko vetää.
DNA lupaa jopa 300M nopeuksia. Onko kukaan pääsyt edes 5M nopeuteen Seinäjoella???
2-3 vuotta sitten pelasi aina hienosti n. 50M nopeudella josta ei kannata enää edes haaveilla.
DNA - Suomen hitain 4G-verkko
10
210
Vastaukset
Sun vehkeesi ne on suomen hitaimmat. Et vaan osaa.
- tukkoistaon
Taitaa se Elisankin 300 olla käytännössä iltaisin 5M-10M. Yöllä ehkä 30M.
Täynnähän nämä kaikki verkot Seinäjoella/Nurmossa ovat. Ihmiset katsovat HD kanavia ja kaistat ei riitä. - Valivalisuomi
Turhaa valitusta, vaihtakaa operaattoria jos kerran sillä homma paranee.
- Kaupungissapelaa
Tässä tuoretta tietoa
Dna 50 megaa samsung a5
Tampereen ja Vaasan serveri
12,1 15,1 16. 11.1 2018
ping 31 download 51,33 upload 29.87
ping 33 download 54,28 upload 29,55
ping 30 download58.91 upload 28.94
ping25 download 51.78 upload 33.03
Tänään 17.1 ping 29 download 50.72 upload 28.10
Hyvin pellittää DNA 50 MEGANEN 16,90 kk
Sorsanpesälle 600 metriä Pajuluoman koululle 1 km k market kärki 600metriä - ensuosittele
Elisan 4G 100M liittymä taas koko illan 1-2M sisään ja 15-20M ulos Nurmossa. Vittu mitä paskaa. Ping 21. Liikaa asiakkaita Elisalla Seinäjoella. Myydään liittymiä, mutta ei pystytä tarjoamaan kaikille kaistaa.
- Jinnja
Elisa 4g ping25 sisään 97.3 ulos 12.8 Seinäjoki/Pajuluoma Ei voi valittaa
- ygftdhfgyuh
Mulla taasen DNA Veppi 4G Perus 10/10 M, sekä DNA Mokkula 4G E3372h (siis tavallinen "USB-tikku", ei mitään akkuja) ja tyytyväinen oon ollu, sillä nopeus ainaki mulle riittävä ... eri mittauksilla sisään ja ulos näyttävät jatkuvasti yli 10 : ntä Megaa jopa yli 12 :ta ja vain 13,90 e/kk !!!
- juu-soo
Häjyllä sialla on aina moittimista, jos ei oo kärsä kipiä niin sitten maa kylmä. Sanoi vanha kansa. Olivat varmaan väärässä.
- älykorttipakko
Jep, sama uusavuton kansa siellä piipittää kun laitteisto ei ole kelvollinen "heikon" 4G-signaalin vastaanottoon. Kansalle ensin kerrotaan että tietyt digiTV-anteeni taajuudet toimii lähellä 4G-signaalia ja sen vuoksi TV-anteenien fyysiset koot on lähes tuplaantuneet analogiTV:seen verrattuna ja niissä on taajuussuodatus lähes kaikissa - suomeksi digi-TV-anteenia voi käyttää 4G-signaalin vastaanottoon kunhan poistaa sen taajuussuodattimen. Sitten ihmetellään myös ettei SISÄLLÄ moninkertaisten lähmönestoikkunoiden takana bitti kulje, tuliko testattua edes asunnon ulkopuolella ? Tosin tuossa Nurmon tapauksessa kyse voi ollakin tietyn 4G-taajuuden kuormittumisesta (niitä on Suomessa 3 eri 4G-taajuutta parhaimmillaan ja uudet laitteet osaa käyttää monta taajuutta kerralla LTE-(C)A), koska upload kuitenkin näyttää toimivan.
- eisevaanainatoimi
Nurmon tapaus korjaantui lauantaina, joten joku paikallinen häiriö joka ei Elisan häiriökartassa näy. Boxin buuttailulla ei ollut vaikutusta.
Lauantaina pääsikin taas 15-20M nopeuteen. Öisin, ilman muita käyttäjiä, pääsee lähes 50M nopeuteen. Laitteesta ei kiinni, ostettu Elisamyyjän myymä 'paras' ( Huawei B525 4G).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka383552- 113368
- 1483138
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032635Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742615Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61478- 441435
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4001166Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos521079Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6910