Ubuntu kaatui kesken Google Earth käytön

kaatui.se

Tämä tapahtui heti Kernel-päivityksen jälkeen, uusi versio siis 4.13.0-26. Mitähän oikein tapahtui? Kone vaan sammui varoittamatta. Ei startannut ennen kuin käytti virtalähteen kytkintä offilla. Koska prossun lämpö oli normaali (alle 50), niin voisiko liittyä näytönohjaimeen? Vai onko tuossa Kernel-versiossa jotain mystistä?

18

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ÄLÄTROLLAA-A

      Etkö muuta keksi huru-ukko!
      Ubuntu ei kaatuile! Se on windowsin ominaisuus!

    • LMDE2

      "Tämä tapahtui heti Kernel-päivityksen jälkeen"
      Jotenkin tuntuisi liittyvän tuohon.
      Kai sen saa käynnistettyä vanhalla kernelikkä.

    • Daungreid
    • LTS-version

      LTS-versiossa on puolensa. 16.04.03 ajellaan vakaammalla kernelillä.

      • kannattaako.vaihtaa

        Mikä versio mahtaa olla stabiilein?


      • qwe212e12
        kannattaako.vaihtaa kirjoitti:

        Mikä versio mahtaa olla stabiilein?

        Se on 4.13.


      • hitaampi.vai.nopeempi
        qwe212e12 kirjoitti:

        Se on 4.13.

        Onko tuossa jo se Meltdown & co. fixi?


    • 1604lts

      Täälä hieman erillainen kaatuminen. Hiiren kursorin kun vei Unityn käynnistimen päälle (1s) niin koko "työpöytä" käynnistyi uudelleen. Nopeasti kun painoi kuvaketta niin ohjelma kerkesi avautua. Nyt asensin päivitykset niin kaikki ok. Ei ollut linuxissa vika, koska tuo sama 4.13.0-26 oli ja on edelleen.

    • huomaaja

      valetta koko juttu

    • ubuntunLts

      Ubuntu 16.04LTS:ssä käytössä oleva kerneli on tällä hetkellä 4.4.0-109-generic.

    • Koskaankaatunut

      Ubuntu ei kaadu!
      Vika muolla!

    • kiitos_vielä_kerran

      Kiitokset testaajalle. Ilmen teidän arvokasta työtä, meillä ei olisi vakaita ja hyvin toimivia LTS-julkaisuja.

      • WinUbMint

        Minä päivitin ja kone toimii tasan yhtä hyvin kuin aiemminkin - ainakaan AMD ei hidastu niin että sitä voisi mitenkään havaita.


    • WinUbMint

      Tuskin liittyy ohjelmistoon ollenkaan, mutta:

      Joskus minullakin on ollut jotain outoa koneen toiminnassa Mintin kernelin päivityksen jälkeen - kaikki on toiminut normaalisti vasta uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

      Eli suosittelen käynnistämään koneen uudelleen kernelin päivityksen jälkeen, vaikka se ei periaatteessa ole yleensä tarpeen.

      • WinUbMint

        Vielä voisi lisätä, että on vähän kummallista että kone on käynnistetty vanhalla kernelillä, joka on osittain ladattuna keskusmuistiin. Sitten kiintolevylle asennetaan uusi, jota kone lataa keskusmuistiin tarpeen mukaan, jolloin kaksi kerneliä toimii periaatteessa ristiin, kunnes kone on uudelleen käynnissä.


    • "Eli suosittelen käynnistämään koneen uudelleen kernelin päivityksen jälkeen, vaikka se ei periaatteessa ole yleensä tarpeen. "

      Kerneli on systeemin kannalta tärkein. Kernelin päivityksen yhteydessä päivittyy myös paljon ajureita. Esim. nvidian näytönohjaimen ajuri pitää kääntää uudestaan uutta kerneliä vasten (paketinhallinta tekee) päivityksen yhteydessä. Uusi kerneli tulee käyttöön vasta uuden käynnistyksen jälkeen. Kernelin modulin voi päivittää käynnistämättä konetta.

      • EnUskokovinäkkiä

        Tuhansia ubuntuja päivittänyt, Ubuntu ei ole kaatunut kertaakaan!

        Ubuntu ei ole windows!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      93
      2477
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      142
      2254
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2068
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1277
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      898
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      856
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      52
      684
    Aihe