Novasigma Oy kokemuksia

jefecito

Olen pohtinut yrityksen perustamista ulkomaille, lähinnä Viroon. Millaisia kokemuksia teillä on yrityksen rekisteröimisestä Viroon ja onko tarvetta käyttää ulkopuolista asiantuntijaa rekisteröinnin tai muiden laillisten prosessien selvittämisessä? Kyseessä kohtalaisen kokoisen liiketoiminnan laajennus Viron markkinoille, lähinnä konsultointia ja tietotekniikkaan liittyviä palveluita.

Katselin tarjontaa läpi ja muutama suomalaistaustainen yritys tarjoaa konsultointia ja rekisteröintipalveluita lähinnä tähän tarkoitukseen. Novasigma mainostaa sivuillaan kokonaisvaltaista palvelua, jossa rekisteröinti-, kaupparekisterin käsittelymaksu ja perustamispalvelut yhtiön asiakirjojen luomisiseen ja pankkitilien avaaminen yms. kustantaa noin. 2300€. Hintaan ei sisältynyt taloushallinnon palveluita, mutta ilmeisesti yritys toiminut Viron markkinoilla jo pitkään.

Prosessin kannalta tärkeintä olisi saada asiat nopeasti ja helposti eteenpäin, mutta vaatiiko liiketoiminnan aloitus Virossa erityistä tuntemista käynnistämisproseduureista vai onnistuuko muutamassa päivässä samaan tapaan kuin Suomessa?

12

2497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitokset varoituksista ja ajatuksista, menin kuitenkin sitten Novasigman konsultaation kautta eteenpäin, koska kysyttävää asiaa oli sen verran paljon joihin en löytänyt vastauksia netistä.

      Mainitsemaa Novasigman Jussia en nähnyt tai hänestä mitään kuullut prosessin edetessä, en ole nyt myöhemminkään häneen mitenkään törmännyt, lienee muissa hommissa?!

      Joka tapauksessa sain paljon infoa ja uutta tietoa, joiden pohjalta on huomattavasti helpompi ja
      selkeämpi jatkaa eteenpäin. Etsin nyt vaihtoehtoista kilpailutettavaa tahoa, jonka kautta voisin yhtiön ja tilin avata jo ennen muuttoa Viroon?

      Tarvitsen apua myös mahdollisen vuokra-asunnon etsimiseen ja muihin käytännön asioihin, mutta tämä onnistuu ilman ulkopuolista apua :) Mainitsemanne Koivuaho pystyy kyllä auttamaan tietyissä asioissa, osassa ei mitenkään ja parin minuutin IDn homma ei ole mitenkään realistinen..

      • TyhmiltäRahatPois

        Ymmärräthän nyt, ettei Novasigman henkilökunnalla ole mitään koulutusta asioiden suhteen? Yhtä hyvin voit kysyä tältä palstalta neuvoa - todennäköisemmin saat parempaa ohjeistusta ja vielä ilmaiseksi.

        Onnea matkaan jos Novasigman kanssa oikeasti päädyt asioimaan, onpahan nyt ainakin varoitettu.


    • Tiedonantaja

      En halua täällä juoruilla, mutta mikä lienee tilanne näiden veijareiden suhteen tällä hetkellä kun mitään ei ole kuulunut? Seurataan tilannetta silmä kovana!

    • YhtiöVirosta

      Koivuaho ja Novasigma kontaktoituna! Tarvitsen yhtiöitä Virosta ja näköjään yhtiön perustaminen ei onnistu enää ilman Virossa asuvaa prokuristia. Novasigmalta sain tarjouksen ja apuja tähän hommaan nopeammin, ja ihan luotettavan olosilta tahoilta vaikuttivat, siis ainaki nää Virossa asuvat..ei mitään valittamista kummastakaan yhtiöstä!

      • Niko1980

        Et todellakaan tarvitse virossa asuvaa prokuristia!


      • Anonyymi
        Niko1980 kirjoitti:

        Et todellakaan tarvitse virossa asuvaa prokuristia!

        Onko Virossa? Vai Gibraltarilla?


    • SeOikeaTumppi

      Hyvä Jussi,hienoa työtä olet tehnyt. Itkupillit on itkupillejä(todennäköisest SDP).

    • SeOikeaTumppi

      Peeter kertoo

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe