Edellisen johdon aikana tehdyt karkeat arviointivirheet alkavat nyt näkyä ja kaupungilta yksinkertaisesti loppuu rahat. Yksi syy monista on Eteläpuiston kaavoitusfiasko. Jos aiottu kaava ei toteudukaan kuten näyttää tai toteutuu vain osittain jää kaupungilta saamatta oletettuja tonttien myynnin ja kaavoituskorvausten tuloja kymmeniä miljoonia euroja. Se on lovi joka tuntuu.
Kaikkea tätä hulluutta kuten ratikkaa on perusteltu väkimäärän kasvulla ja vetovoiman lisääntymisellä mutta ikävä kyllä niin se vetovoima suuntautuu työttömiin ja opiskelijoihin ja pienipalkkaisiin, joilta ei verotuloja tule mutta menoja kylläkin.
Kanteen luvattu ainakin 60 milj. ja Keskuspuhdistamo vaatii ainakin 450 milj.
Miksi on palkattu ulkopuolinen konsultti selvitykseen ? On rahakriisejä ollut ennenkin mutta onko tilanne nyt niin vakava, että jopa suorastaan juridisista syistä tarvitaan puolueeton selvittäjä vai voiko olla olemassa jokin muu syy.
Kaupungin keskusta raiskataan ja tuhotaan aivan turhaan ja mikä on lopputulos, pers'aukinen kaupunki.
Kaupunki on pahassa rahakriisissä
14
119
Vastaukset
- rahaahan.on
Ratikankin lopullinen hintalappu tulee lähentelemään ainakin 400 milj.euroa.
- tuplana.takaisin
Kun lisäät tuohon vielä vaunujen hinnan niin pääset aika lähelle oikeata hintaa.
- tää.on.kauheeta
Maksaa miljardin! Eikä varmaan edes riitä!
- ewrhfgv
tuplana.takaisin kirjoitti:
Kun lisäät tuohon vielä vaunujen hinnan niin pääset aika lähelle oikeata hintaa.
Miksi vaunujen hintaa muka olisi lisättävä? Oltaisiinko bussit saatu sitten vai ilmaiseksi linjoille, jotka ratikka korvaa? Ratikkavaunuilla on sekin etu, että niiden elinkaari on 3-4 kertainen verrattuna bussien käyttöikään. Helsingissä on vieläkin käytössä ratikkavaunuja, jotka 70-luvulta.
- aika.monta
ewrhfgv kirjoitti:
Miksi vaunujen hintaa muka olisi lisättävä? Oltaisiinko bussit saatu sitten vai ilmaiseksi linjoille, jotka ratikka korvaa? Ratikkavaunuilla on sekin etu, että niiden elinkaari on 3-4 kertainen verrattuna bussien käyttöikään. Helsingissä on vieläkin käytössä ratikkavaunuja, jotka 70-luvulta.
Kun ne vaunut eivät ole ilmaisia. Velkaa niiden ostoa varten pitää ottaa. Kuinka monta bussia olisi saatu 200 miljoonalla eurolla?
- näin.käy.tyhmille
Punavihreät poliitikot ja grynderit veivät edellistä kaupungin johtoa kuin pässiä narussa ja tämä on tulos.
- lisää.verojavaan
Ja me maksetaan.
- rahaa.ratikkaan
Eteläpuistosta piti saada plussana 80-90 miljoonaa.
- rahaa.saa.aina
Veroprosentissakin on korotusvaraa ylöspäin vaikka kuinka. 22% jälkeen voi jo vähän katsella ja stoppailla. Jos asukkaat alkavat valittaa, niin voihan niille sanoa, että onhan teillä se kätevä ratikka.
- inhimillinen_elämä
Pakkohan on nostaa veroprosenttia, koska kerskarakentaminen kaikkine sivukuluineen vie rahat kassasta.
- lisää.velkaa
inhimillinen_elämä kirjoitti:
Pakkohan on nostaa veroprosenttia, koska kerskarakentaminen kaikkine sivukuluineen vie rahat kassasta.
Kassa oli tyhjä jo ennen tätä rakennusboomia. Nyt kaikki tehdään velaksi.
- VeroprosEiMuuteta
Ei kannata nostaa veroprossaa. Jos tienaa esim 500 000 e/v, prosentinkin muutos rokottaa tilipussia 5000 e/v, kestämätöntä.
Kehitetään mielummin uusia tasamaksuja ja -veroja, jotka maksaa kaikille yhtä paljon (oikeus ja kohtuus), kuten hulevesimaksu ja nostetaan niitä sitten tarpeen mukaan. Korotetaan parkkisakkoja ym. maksuja, korotetaan vuokratonttien hintoja jne. Viimeiseksi tärkein, sosiaalimenoista kuten työttömyystuista ja muista tuista pitä voida leikata aimo siivun. Se aktivoi työn tekoon loisimisen sijaan.- oikeus_ja_kohtuus
Ei kenenkään tarvitse tienata 500 000 euroa/vuodessa.
- Hpföz
Ratikka-ll torpattava
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847