Nawwas b. Sim'an al-Ansiri raportoi: "Kysyin Allahin lähettiläältä (rauha hänelle) hyveistä ja paheista. Hän sanoi: "Hyve on ystävällinen luonne ja pahe on jotain, mikä ärsyttää sydäntäsi ja jota et sallisi ihmisten tietävän."
(Sahih Muslim, kirja 32, hadith 6195)
Hyve on ystävällinen luonne hyvine käytöstapoine! Se on islamin a ja o.
MITÄ ON PAHEET JA MITÄ HYVEET
11
374
Vastaukset
- alhamdulillah
Ja hyvään luonteen merkitykseen ja hyviin käytöstapohin me tiedämme mitä ne on, kun Jumala on meille kertonut
Abu Huraira kertoi, että mies tuli Allahin lähettilään luo ja sanoi: "Opeta minulle jotain, mikä ei ole liikaa minulle, jotta saattaisiin ehkä kestää sen".
Profeetta (rh) sanoi: "Älä suutu."
Hän toisti pyyntönsä monia kertoja ja joka kerta Profeetta (rh) vastasi: "Älä suutu."
(Jami` at-Tirmidhi, vol 4, kirja 1, Hadith 2020, sahih)
Hän toisti sen niin monta kertaa koska se on niin tärkeää siihen pitää panostaa - Äläsuutu
Muslimit ne vasta herkästi suuttuvatkin.
- Anonyymi
Hyveitä on tietysti kärsivällisyys ylipätään niin kuin profeetta Job (aleihissalam) oli (kristityillekin tuttu tarina!) ...
Niin kuin tässä hadithissa pahe on jotain mitä ihminen syystä häpeää... zina (aviorikos), varastaminen.... - Anonyymi
Hyve on ystävällinen luonne hyvine käytöstapoine! Se on islamin a ja o.
Valitettavasti tämä ei pidä. Näet mitä kauheimpia asioita maailmalla.
Itse näin sotilaana ja tiedän.
Islam on mies valtainen ja kiihko on suurta. Siinä ei ole mitään pyhää.
On vain väkivaltaa ja todella suurta pahaa. Ei kaikissa, mutta valitettavasti näin sitä sotilaana.
Ihmiset ovat ns.lukemattomia(oppimattomia),eivät osaa. Imaami määrää miten tehdään.
Hekin kun osaisivat lukea ja ymmärtää,niin brutaalia ei tapahtuisi.
He luulevat,että on taivaan käsky,mutta ei ole. Miesvaltainen papisto tai Imaamit määräävät toisten ihmisten tahdon omaan elämään.
Alistetaan,määrätää..yksilöoikeutta ei ole,kun Koraani määrää,mutta miten he vanhat parrat lukevat sitä ja muut ei tiedä.
En koskaan ymmärrä,kun sanotte rauha hänelle?
Onko hänellä hätä tai levoton olo? - Anonyymi
Enää muutama päivä Ramadaniin! Silloin jos koskaan on aika harjoittaa hyveitä ja ottaa ne tavaksi.
- Anonyymi
Hyve olisi poistua suomesta
- Anonyymi
Israelin juutalaisten oikeudet ovat yhteinen vastuumme.
Meidän on muistettava se tosiasia, että Israel kuuluu vain juutalaisille ja Israelin juutalaiset ovat nykyisen Israelin ja sitä ympäröivien alueiden alkuperäiskansa.
Rukoilemme juutalaisten puolesta
Inshallah - Anonyymi
Ikuinen pahuuven kirjojen ladaaminen - siinä se pahuus piilee kun ei ees tajuta miten asiat ovat ihmis elmän lyhykäisyydessä, sillä ihminen vain nostelee kiveä paikasta toiseen, mistään muusta mitään tajuamatta
- Anonyymi
Ibn-Rushd-Goethe- moskeijoita pitää saada lisää ja lakkauttaa kaikki muut. En suostu enää rukoilemaan moskeijassa toisenluokan muslimina.
- Anonyymi
Käveles sinne mihin kuulutkin
- Anonyymi
Niin, itse koen olevani muuten hyveellinen tuossa , vaan sydäntä kalvaa kun puhun ja ajattelen usein rivosti.
Sunna on täynnä käytöstapaa rakkaudellista ja nuhteetonta, mutta mä oon tullut rivoksi ajatuksilta kun en ole sitä saanut lukea.
Kai se ei ole tekopyhää että SANAN VOIMASTA PIDÄTTÄYTYY rivoudesta, joka on pesiytynyt syvälle henkeen. Ja voihan rukoilla Jumalaa puhdistamaan hengen, joka on pilaantunut.
Jeesus sanoi revi silmä päästä jos se viettelee sinua, tai hakkaa kätesi poikki.
Toisaalta ILMESTYS sanoo: saastainen rypeköön saastassaan. Onko neuvoja?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081713Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031701Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031609Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541413Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341370Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii466926Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50926Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115895Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai296862Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347822