Onko veljillä tietoa miksi Airamin Chico LED-alasvalo jää hehkumaan, vaikka jännite katkaistaan kytkimellä. Kyseisessä tapauksessa kahden valaisimen ryhmä ei jää hehkumaan, mutta neljän valaisimen ryhmä jää hehkumaan. Mistä moinen kummajainen voisi LED-valolla johtua?
Samantyyppistä ongelmaa oli ilmeisesti joskus loisteputkivalaisimilla.
Airam Chico LED-valo jää hehkumaan
13
1367
Vastaukset
- lo8ki7juhytgre
Kapasitiivinen kytkeytyminen -pistotulppaliitännäisillä pistotulpan kääntö voi auttaa.
- epätietoinen.orivesi
Ei auttanut kääntö.
- epätietonen.orivesi
epätietoinen.orivesi kirjoitti:
Ei auttanut kääntö.
No enpä ole vielä ehtinyt kokeilla, ja kiitos kuitenkin osanotosta.
Kiitokset myös vastaajalle, kokeilen kytkeä L ja N toisin päin.
Valaisimessa kun on vain musta ja punainen johto, eikä lainkaan kytkentää auttavia merkintöjä.
- sähkä
Ilmiön aiheuttaa yleensä valokytkimen kaapelin kapasitanssi. Onko kytkin pitkän kaapelin päässä, vai välikytkimenä syöttöjohdossa? Kapasitanssi vuotaa sähköä läpi vaikka kytkin on auki.
- aloittaja.orivesi
Kyseessä on rappukytkentä kahdella 6-kytkimellä ja yhdellä 7-kytkimellä. Kaikki kolme kytkintä on johdotettu omalla johdollaan jakorasialle, josta sitten lähtee johto valoille. Kytkimien johdot ovat maksimissaan 4m pitkiä ja kyseessä on ABB Impressivo-sarjan kytkimet.
Jos kytkimien johdoista vuotaa sen verran virtaa että valot hehkuu, niin milläs sen saa korjattua. Lamput vaihtamalla? - sähkä
aloittaja.orivesi kirjoitti:
Kyseessä on rappukytkentä kahdella 6-kytkimellä ja yhdellä 7-kytkimellä. Kaikki kolme kytkintä on johdotettu omalla johdollaan jakorasialle, josta sitten lähtee johto valoille. Kytkimien johdot ovat maksimissaan 4m pitkiä ja kyseessä on ABB Impressivo-sarjan kytkimet.
Jos kytkimien johdoista vuotaa sen verran virtaa että valot hehkuu, niin milläs sen saa korjattua. Lamput vaihtamalla?No ei se nyt varsinainen vika ole, normaali ilmiö vain, herkillä lampuilla. Eikai niissä kytkimissä ole hohtolamppuja merkkivaloina, jos niin niiden poistaminen auttaa. Itse laittaisin valaisimien rinnalle jonkin pienen vaarattoman vastuskuorman syömään vuotovirran pois.
- RobotinSahkoAsennus
Led-valojen hehkumisen virta katkaistuna lopettaisi myos, jos valaisinryhmässä yksi lamppu ledien rinnalla olisi hehkulamppu tai uuden tyylin halogeeni. Se imisi johdoista pienen kapasitiivisen vuotovirran. Kyseinen vuotovirta on yleensä niin pieni, ettei se yleensä aiheuta vaaraa, saattaa kyllä "iskkeä kynsille".
- ei_vilku_enää
Vanha keino jo noiden vilkkumaan jäävien LED ja joskus jopa energiasäästölamppujen kanssa oli laittaa ko. valaisimen rinnalle RC-piiri. Konkka n. 10 nF ja vastus luokkaa 100 ohmia. Ks. "snubber"
Tuo "imi" vuotovirran pois.- RobotinSahkoAsennus
Tuo RC-piiri on muuten toimiva konsti, mutta konkka pitää valita riittävän jännitekestävä, merkintä 250 V AC, 250V ~ tai sitten yli 1250V, mikä tarkoittaa tasajännitettä . Ylijännitteitä esiintyy esim. ukonilmalla. Tuo kuuluu sarjaan "Omat viritykset" eli ei ole sähkotarkastuslaitoksen hyväksymä, mutta toimii.
- ei_vilku_enää
Löytyy valmiina ja täysin hyväksytty, koska on jo valmiina joissakin valaisimissa.
https://uk.rs-online.com/web/p/rc-network-capacitors/2067881/
https://www.galco.com/shop/Evox-Rifa-Electronics?cat=RC N&mfg=RIFA
https://www.terapeak.com/worth/rifa-film-capacitor-pmz-2035-rc-unit-0-1uf-330ohm-380vac-800vdc-x1-nos-m-paper/261437970833/
http://www.vekoy.com/index.php?cPath=48_849_2700 jne. - sähvö
Tuon ongelman ratkaisu ei oikein ole RC-piirin "leipälaji", koska ei ole kyse mistään virtapiikistä, vaan jatkuvasta vuotovirrasta. 10 nF konkka on vaihtojännitteellä n. 320 kohmin vastusta vastaava reaktanssi, eli aika pienen kuormituksen se tuottaa. Voi se riittääkin, koska johdinkapasitanssi joka vuotovirran aiheuttaa on todennäköisesti vieläkin pienempi.
Asia on kyllä helppo kokeilla laittamalla ledivalaisimen liittimiin kokeeksi tuollainen loistelampun häiriönpoistokodensaattori (0,1 µF), ja katsoa häviääkö hohtaminen.
- aloittaja.oriveeltä
Ilmeisesti useammat asentajat ovat törmänneet vastaavaan ongelmaan, siksi paljon ja hyviä ohjeita tuli.
Kytkimissä ei ole mitään hohtolamppuja, joten kyseessä lienee johtimien kapasitanssi, mikä aiheuttaa jälkihehkuntaa.
Täytyy ottaa mukaan työmaalle pari konkkaa ja vastusta, ja kokeilemalla löytää keinoista sopivin. Sittenhän on vielä "konstit" kokonaan käyttämättä.
Kiitos hyvistä vihjeistä vastaajille. - Voi_myös_olla
Falskaava kytkin? Usein nuo kaapelin kapasitiiviset vuodot ilmenee välkähtelynä kun taas tasainen kyteminen kertoisi resistiivisestä vuododosta. Nappaa sieltä kytkimestä karva irti ja katso mikä niistä rauhoittaa tilanteen. Tuossa kytkennässä on useampi kontaktipintaa joka saattaa johtaa.
Kerran syyksi paljastui paneelinaulan nirhaisu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211688
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161372- 61980
Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329972- 65826
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen75798- 1760
- 46731
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9671Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta60653