vahva huhu kiertää Haminassa, että huonekaluliike Strömberg kaipaa pienempiä tiloja ja muuttaa L-A:n kiinteistöön, Tillintallin tilit muuttaa lounaskahvilan paikalle ja parturiliike turman taksikopin tiloihin, tulihan sitä uutta käyttöä .
uusia liikkeitä vanhalle linja-autoasemalle!!!
15
1092
Vastaukset
- HaminanKokoomusAsialla
Niin, oikeastaan käytännössä tämä porukka valitti siitä että Haminassa on linja-autoasema. Valitus meni läpi ja kohta linja-autoasemaa ei enää ole.
Samalla katoaa muutama yksityinen työpaikka ja niistä saatava verokertymä. Tilalle tulee maksettavat työttömyyskorvaukset. - Katkeraakalkkia
Hallinto-oikeuden mukaan kaupungin kiinteistöstä hankkima suullinen arvio ei täytä riippumattoman asiantuntija-arvion hankkimiselle EU:n komission asettamia vaatimuksia. Arvio pelkän asemarakennuksen arvosta vuokratontilla on myös annettu vasta myyntipäätöksen tekemisen jälkeen eikä arviosta käy ilmi, mihin seikkoihin ja käytettyihin menetelmiin hinta-arvio on perustunut.
Kiinteistövälittäjä arvioi ensin rakennuksen ja sen tontin arvoksi 80 000 euroa ja myöhemmin pelkän rakennuksen arvoksi vuokraoikeudella 60 000 euroa. Oikeus huomauttaa, että asemarakennus myös myytiin 12 000 euroa viimeisintä arviota halvemmalla.
Oikeuden mukaan sille ei ole esitetty selvitystä siitä, mihin maa-alueen 1 400 euron vuosivuokra perustuu. Kauppa on myös ollut valikoiva, koska siitä on neuvoteltu ainoastaan Pekkarisen kanssa eikä kilpailutusta ole tehty.
Lähde: KS 4.10.2017
Ps. Kukahan se siellä kulisseissa oikeasti on suhmuroinut?- Hih- punakaartitruotuun
Asiaa!
- Referenssi
Haminassa huomattavasti keskeisemmällä paikalla oleva ja uudempi sekä isompi ja parempikuntoisempi "oikeustalo" myytiin hintaan 70.000€. Miten tämä hinta määriteltiin ja miten hinta on suhteessa linja-autoasemaan?
- Hevoska
Referenssi kirjoitti:
Haminassa huomattavasti keskeisemmällä paikalla oleva ja uudempi sekä isompi ja parempikuntoisempi "oikeustalo" myytiin hintaan 70.000€. Miten tämä hinta määriteltiin ja miten hinta on suhteessa linja-autoasemaan?
Aivan oikein! Tänäpäivänä on vaan tavoite saada rakennukselle "STATUSARVO" sisätilaongelma ja homeessaa, niin rakennuksen hinta putoaa todella ala-arvoisiin lukemiin.
Miten on mahdollista, että tämän vuoden aikana on monta koulua ja ja julkista rakennusta joutunut "JYRÄN ALLE".
En vähättele tilannetta, koska ymmärrän aika hyvin ongelmien syyt, mutta niiden selvittäminen kuuluu kalliisti pakatuille konsulenteille:
Annetaan heille työrauha ja todella hyvä syy rahastamiseen. - KokoomusJärjestää
Referenssi kirjoitti:
Haminassa huomattavasti keskeisemmällä paikalla oleva ja uudempi sekä isompi ja parempikuntoisempi "oikeustalo" myytiin hintaan 70.000€. Miten tämä hinta määriteltiin ja miten hinta on suhteessa linja-autoasemaan?
Oikeustalon ostajat olivat poliittisesti sopivia saamaan tämän sopuhinnalla. Pekkarinen sensijaan ei ollut poliittisesti yhteensopiva saamaan kiinteistöään sopuhinnalla.
- ainasaamaksaaliikaa
"Työn orjat sorron yöstä nouskaa,
maan ääriin kuuluu kutsumus
Nyt ryskyin murtuu pakko valta,
tää on viime ponnistus.
Pohja vanhan järjestyksen horjuu.
Orjajoukko taistohon!
Alas lyökää koko vanha maailma
ja valta teidän silloin on..."
- FairPlays
Olisiko aihetta tehdä valitus oikeustalon polkumyynnistä. Sekä lehteen kauppojen neliöhinnat linja-autoasemasta, myllyhovista ja oikeustalosta jotta kauppoja voidaan vertailla.
- Katkeraaniinkatkeraa
Tee ihmeessä, ilman muuta ja kerro sitten kuin kävi. Mihin lehteen ajattelit laittaa neliöhinnat ei kaikille tule "tiedonantajaa" -Hih
- euroaperneliömetri
Ei minullekaan tule Tiedonantajaa. Minusta neliöhinnat voisi ilmoittaa Reimarissa koska silloin tieto saavuttaa kaikki haminalaiset parhaiten.
- mulkut
Valituksen tehneet voivat vetää V**un päähänsä.
Saatanan kusipäät lopettivat kaksi työpaikkaa ja linja-autoaseman.- Talonmiespekkarainen
hermostuttaako???
- Kalluppia
Äänestätkö Kokoomusta seuraavissa kuntavaaleissa?
- Yhteiset_rahat
Kestääköhän Uuperin kauppa tarkastelun samoilla argumenteillä?
Ai niin. Anssihan on "meidän puolueen miehiä", eli kestää tietenkin! - adidababa
Ja milläs summalla se urheilukauppias ostikaan niitä "huonokuntoisia" saaria herrajuottolansa tarpeisiin? Ei tainnu sillonkaan kaverit valittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081683Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011635Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011544Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541405Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341365Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48901Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii448885Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293835Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818