AS-piirteet ja parisuhde

parisuhteessaas

No niin, kaipaisin vinkkejä ja neuvoja tällaiseen asiaan. Olen jo useamman vuoden seurustellut miehen kanssa, jolla on mitä ilmeisemmin jonkinasteisia asperger-piirteitä. Hän on itsekin kertonut, että epäilee olevansa jonkintasoinen asperger, mutta hän ei ole kuitenkaan nähnyt tarpeelliseksi hakea asiaan diagnoosia/selvennystä.

Rakastan miestäni, mutta parisuhde ei todellakaan ole ollut helppo. Suurimmat ongelmat ovat tulleet siitä, kun mies ei ole tajunnut loukkaavansa minua tai on ollut sosiaalisesti todella tökerö. Toinen suuri ongelma ovat miehen hermot ja raivokohtaukset. Hän ei ole minua kohtaan väkivaltainen, mutta jos asiat eivät mene kuten hän on ajatellut, hän saa aivan älyttömiä kilareita. Nämä kilarit muistuttavat minua lähinnä viisivuotiaan uhmaikäisen kiukuttelusta -tavarat lentävät, mies hakkaa seiniä ja huutaa. Koen tämän sekä pelottavaksi että raskaaksi. Olemme puhuneet asiasta useamman kerran ja hän on luvannut yrittää hillitä itseään, mutta sitten taas tapahtuu jotakin ja tiuskiminen ja riehuminen alkaa.

Kolmas asia on sosiaalinen tökeröys ei minun vaan muiden ihmisten seurassa. Valitettavasti tilanne on mennyt siihen, että kaikki läheiseni eivät enää osoita illanviettokutsuja meille vaan pelkästään minulle. Tuntuu, että varsinkin jos paikalla on ihmisiä, joiden sosiaalista statusta/ammattia mies jotenkin arvostaa, niin hänestä tulee sosiaalisesti aivan käsittämättömän tökerö. Alkaa ihan hirvittävä besserwisseröinti ja luennointi, eikä keskustelusta tule mitään. Mies ei tajua, että eivät ihmiset kokoonnu yhteen kuuntelemaan, kun yksi (siis hän) luennoi jostakin asiasta. Ärsyttävintä tässä on, että mies siis todellakin viisastelee ja provosoi. Sanotaan, että juhlissa on vaikkapa ympäristötieteilijöitä - mies alkaa vänkäämään heidän kanssaan ja väittää heille, että tietää asioista paremmin kuin alaa opiskelleet ihmiset. Monilla menee häneen hermot ja minä häpeän silmät päästäni. En tiedä, mistä nimenomaan tämä piirre tulee, että hänen täytyy viisastella kaikkien alojen asiantuntijoille (tai siltä se ainakin kuulostaa) vaikka hän ei todellisuudessa tietäisi asiasta yhtään mitään. Sen vielä hyväksyisin, jos hän siis oikeasti tietäisi ko. asiasta jotain mutta useinmiten ei siis todellakaan tiedä. Hän ei tarkoita pahaa, mutta suurin osa ihmisistä kokee tämän ihan avoimena vittuiluna ja hän saa ihmiset kiivastumaan. Mies ei myöskään hymyile tai naura tai osaa muutenkaan ilmeillä tavalliseen tapaan, mikä varmasti lisää vaikutelmaa vittuilusta.

En tiedä, mitä tuollaisissa tilanteissa tekisin - en voi käydä jokaista vierasta läpi, ja kuiskata, että hän on sosiaalisesti vähän omalaatuinen eikä tarkoita pahaa. Voiko asperger-piirteinen kehittyä tällaisessa asiassa? Miehellä on onneksi omia ystäviä ja he ovat tottuneet häneen. Minun osaltani tilanne alkaa olla vähän se, että minun täytyy tarkkaan harkita, otanko hänet esimerkiksi työhöni liittyviin tapahtumiin mukaan.

5

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lekurit

      Piereekö hän julkisesti

    • ASinfossa

      keskustelimme tapauksestanne paikallisen Bridge-porukan tapaamisessa. Eräs kokenut kollegani totesi, että hänellä oli ollut vastaava tapaus muutama vuosi sitten. Kuten AS nykyään diagnosoidaan kirjoksi johtuu tosiasiasta, että jokainen keissi on erilainen. Edes identtisillä kaksosilla taudin piirteet eroavat.

    • Renttukka
    • Akkavuon
    • Tääkö

      aitoa elämääkö, kun ASI kopioi kolostaan tälle palstalle sekä mieleisensä kysymykset että vastaukset? Anna mun kaikki kestää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2400
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      66
      2233
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      154
      1996
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      132
      1669
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1240
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1231
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      149
      1045
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      921
    Aihe