Maidanin aukiolla venäjämieliset ampuivat mielenosoittajia. Siitä seurasi Putinin operaatio, joka johti Krimin miehitykseen ja tuhansiin kuolemanuhreihin Itä-Ukrainassa.
Aleppossa Venäjä väitti väitti taistelevansa Isisiä vastaan, mutta osoittautui, että se se tappoi tuhansittain siviilejä Assadin vastustajia, naisia ja lapsia.
Nyt Venäjä on Syyriassa ainoa ulkopuolinen taho, joka jatkaa Syyriassa tappamista oman valtapolitiikkansa vuoksi.
Onko Putin murhaaja?
12
188
Vastaukset
- Tottatuoon
Juurikin näin.
- Anonyymi
Putinilla jälleen uusi uhri?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3d26134e-6ae5-4259-9dfe-79fef9b0cd43 - Anonyymi
Taiat olla aikamoinen vakehtelijaseko.. Häpeä jo!
- Anonyymi
Jönäspelle päässyt lataamosta. Ei olekkaan olut pitkään aikaa surkeita Venäjämollauksia!
- Anonyymi
Kuoli Venäjällä yleiseen sairauteen nimeltä "Toisinajattelija". Tulee vielä aika, kun Putinin rikokset Venäjän kansaa kohtaa selvitetään. Olen rajantakana käydessäni aina kehoittanut venäläisiä rohkeasti tekemään vallankumouksen, jolla tuo Kremlin nykyinen rikollisporukka syrjäytettäisiin.
- Anonyymi
Ketä tilalle vbaktiantiltuääliö,?
- Anonyymi
Brittiviranomaiset: Putin antoi luvan Skripalien myrkyttämiselle.
https://yle.fi/uutiset/3-10911758 - Anonyymi
Jo silloin kun Putin tuli valtaan 20 v sitten tiesin mitä on tulossa. Putin oli salaisen poliisin päällikkö ja on sitä vieläkin, älkää unohtako sitä.
Hänen käsialaansa ovat monet hirmuteot oman valtakuntansa alueella ja rajoilla ja ulkomailla. Venäjällä ei mitään tärkeätä tapahdu ilman hänen lupaansa.
Tilanne muuttuu kun eräät hänen kenraaleistaan syrjäyttävät hänet. Se tulee tapahtumaan aika pian. Hän joutuu tuomiolle ja tilalle tulevat uudet miehet ja uusi komento.- Anonyymi
Salainen Putinin "nyrkki" jonka tekoset eivät ilmeisesti enään olekkaan niin salaisia.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7bfddde7-c5cd-4046-ae8b-a397690621de
- Anonyymi
Putin on tapattanut satoja tuhansia syyrialaisia, joten eikö sellaista voi kutsua jo murhaajaksi. Sen päälle tapattamansa maanmiehensä ja -naisensa.
- Anonyymi
Onhan tuo nyt tapattanut toisinajattelijoita journalisteja, joten ei se uutta ole.
Ukrainan kriisi alkoi kun länsimielisten ukrainalaisten vallankaappauksella, missä venäjälle ystävällinen, demokraattisilla vaaleilla valittu presidentti syrjäytettiin.
Siitä alkoi sisällissota Ukrainassa, josta länsimaat ovat syyttäneet Venäjää, vaikka sillä ei ole ollut mitään tekemistä koko konfliktin kanssa.
Ukrainan hallitus on koko ajan kieltäytynyt neuvottelemasta sitä vastaan taistelevien ukrainalaisten kanssa ja siksi pysyvää rauhaa ei ole saatu aikaisiksi.
Venäjä ei suinkaan vallannut Krimiä, kuten länsimaiden valhemedia uskottelee, vaan Krim liittyi vapaaehtoisesti Venäjään sen jälkeen kun ylivoimainen enemmistö sen asukkaista oli kansanäänestyksessä sitä vaatinut.
Syyriassa Venäjä on ollut Syyrian hallituksen pyynnöstä puolustamassa lSyyrian laillisesti valittua presidenttiä, kun taas amerikkalaiset ovat tunkeutuneet Syyrian alueelle iilman kenenkään lupaa kaataakseen Syyrian laillisen hallituksen.
Tiettävästi missään muualla ei ole venäläisiä joukkoja. Sen sijaan amerikkaisia joukkoja on lukuisissa maissa ympäri maapalloa sotimassa omin lupinensa ja kaatamassa hallituksia, jotka eivät ole suostuneet tanssimaan sen pillin mukaan.
Rauha maailmaan saataisiin parhaiten siten, että Amerikka riisuttaisiin aseista kansainvälisen valvonnan alaisuudessa. USA ei tarvitse mitään sotilasaseistusta, koska mikään maa eei ole uhkaamassa sitä miltään suunnalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505859Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444382Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1484049Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913650Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii712879Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1062517Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut421986Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561836Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2381706Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä341482