Sofia Ruusila Nousiainen odotetusti ulosotossa

Seiskan mukaan jo lähes 10.000 € ulosotossa. Ainahan tuo on tiedetty köyhäksi mutta nyttenkin selittelee jotain verokiistaa. Ei taida kovin monta sanaa tulla suusta jotka olisivat totta. Vuoden päästä ulosotossa on 20.000 € ja silloinkin on valmiina mitä ihmeellisin selitys.

http://www.kaleva.fi/mielipide/paakirjoitukset/koyhyys-kulkee-kodin-perintona/408835/
16934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sofia tienas 2016 liki 50 000€ eli ei se nyt köyhä oo. Viime vuoden tulot varmasti enemmän eli 10000€ on pikkusumma.

Äänestä

Köyhä kuin kirkonrotta se on, eikä ole elämänsä aikana tienannut kahden vuoden keskiarvona yli köyhyysrajan. Pikkusummia Ruusilalla ei olekkaan, kaikki summat ovat isoja köyhälle.

Äänestä
  • Jouduit vääntämään hienon matemaattisen mutkan "kahden vuoden keskiarvona yli köyhyysrajan" saadaksesi mitätöityä Sofian vuoden 2016 tulot jotka olivat 50000€.
    Kekseliästä mutta ei poista sitä tosiasiaa että olet Sofiaan verrattuna köyhä.

    1Äänestä

  • DsSSSA kirjoitti:

    Jouduit vääntämään hienon matemaattisen mutkan "kahden vuoden keskiarvona yli köyhyysrajan" saadaksesi mitätöityä Sofian vuoden 2016 tulot jotka olivat 50000€.
    Kekseliästä mutta ei poista sitä tosiasiaa että olet Sofiaan verrattuna köyhä.

    Eihän tuo edes ymmärtänyt, että on Sofian jonain vuonna
    täytynyt tienata ihan mukavasti, kun on saanut liki 10000€ mätkyt verottajalta.

    Äänestä

  • Sofia Ruusila-Nousiainen-Belorf ei ainoastaan ole köyhä, häntä on sanottu myös tyhmäksi ja heikkolahjaiseksi. On annettu ymmärtää, että hän käy hieman hitaalla.
    Johtuuko velkojen kerääntyminen ja maksamattomuus heikostä älynlahjasta, välinpitämättomyydestä, vai molemmista?

    Äänestä

  • persee.edellä.puuhun kirjoitti:

    Sofia Ruusila-Nousiainen-Belorf ei ainoastaan ole köyhä, häntä on sanottu myös tyhmäksi ja heikkolahjaiseksi. On annettu ymmärtää, että hän käy hieman hitaalla.
    Johtuuko velkojen kerääntyminen ja maksamattomuus heikostä älynlahjasta, välinpitämättomyydestä, vai molemmista?

    Kuka on sanonut? Sinäkö? No sitten sen täytyy olla totta!
    Jos luet seiskaa niin siellä kerrotaan et tää ulosotto oli erehdys ja todellisuudessa kaikki on maksettu.

    Äänestä

  • Weffgjj kirjoitti:

    Kuka on sanonut? Sinäkö? No sitten sen täytyy olla totta!
    Jos luet seiskaa niin siellä kerrotaan et tää ulosotto oli erehdys ja todellisuudessa kaikki on maksettu.

    Moneen kertaan on tullut vastaan kommentteja, joissa mainitaan, ettei SRNB ole kovinkaan älykäs ja lahjakas ihminen. Näihin törmää jatkuvasti. Enemminkin hän on hieman yksinkertainen ja hidas.

    Vaikka kaikki hänen velat olisi tällä hetkellä maksettu. miksi hän alunperin antoi niiden mennä ulosottoon asti? Ei tuo vaikuta kovinkaan järkevän ihmisen toiminnalta.
    Miksi kukaan haluaa ehdointahdoin tuhota omat luottotietonsa? Tuollainen toiminta vain vahvista sitä käsitystä, että kyseisen ihmisen elämänhallinta täysin hunningolla.

    Äänestä

  • Eikös ne tulot ollut vähän yli 40000€ mistä oli maksamatta ne 10000€ verot.
    Veroja korjattiin kun maksamatta oli reilut 7000€, eli osa oli maksettu ennen korjausta.
    Sofian mukaan vuonna 2017 selviää hänen todelliset tulot mutta siitä huolimatta vuoden 2017 lopussa ulosotossa oli myös työeläkemaksut.

    Äänestä

Tuo persaukinen ei saa maksettua edes 100 € ylimääräistä laskua ja suusta tulee pelkkää sitä itseään. Katsotaan puolen vuoden päästä kun kirjoitellaan että ulosotossa on jo 18.000 €

Äänestä
  • Vuoden 2016 tulot oli 50k€. Aika kaukana pa:sta

    Äänestä

  • Okbvh kirjoitti:

    Vuoden 2016 tulot oli 50k€. Aika kaukana pa:sta

    Ulosotossa?

    Äänestä

  • Kato toi seiskan juttu

    Äänestä

Siis kuitenkin ulosotossa on,jopa joukkoliikenteen tarkistusmaksu??Kaukana pa:sta,joopa,hahhah

Äänestä

Jos yhtenä vuonna tienaa 50.000 €, joka on keskipalkkaisen ihmisen palkka pääkaupunkiseudulla, niin siitä kun otetaan verot pois, jää tassuun 35.000 € eli vähän alle 3000 kuussa. Luottotiedoton vuokralla-asuja makselee siitä Helsingin Töölön kaknsiosta 1800 €/kk, lisäksi ulosottomies raapii päältä sen 200 €/kk, niin tuosta elämästä on luxus kaukana, klaikkihan sen nyt tietää. Hirvittävä saavutus, kun ilmapallojen jakaja on tienannut yhtenä vuonna normaalin duunarin palkan. Historiaa kun katsoo ja tuon Soffin pas...apuheita kun kuuntelee niin laihana tuo on pysynyt pettuleipää ja tonnikalaa syömällä, raha on ollut tiukassa lapsesta saakka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bellortto kirjoitti:

Seiskan mukaan jo lähes 10.000 € ulosotossa. Ainahan tuo on tiedetty köyhäksi mutta nyttenkin selittelee jotain verokiistaa. Ei taida kovin monta sanaa tulla suusta jotka olisivat totta. Vuoden päästä ulosotossa on 20.000 € ja silloinkin on valmiina mitä ihmeellisin selitys.

http://www.kaleva.fi/mielipide/paakirjoitukset/koyhyys-kulkee-kodin-perintona/408835/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu