Hei kaikille :)
Minulla on ollut ongelma painonpudotuksen kanssa jo pidemmän aikaan ja olen yrittänyt miettiä monia vaihtoehtoja, että mistä se voisi johtua, kuten:
- liikaa kaloreita ?
- Huono aineenvaihdunta ?
- Liian vähän liikuntaa ?
- Kroppa liian ylikierroksilla ja hormoonit eivät pysy mukana vaan haluaa pitää nykyisestä tilasta kiinni ?
- Ruokavaliossa parantamisen varaa ?
- Ruokailurytmissä vikaa ?
jne.
Liikunta minulla on jakautunut niin, että hölkkätreenejä sopivalla vastuksella 2-3x viikossa
1h tai 1,5h ja siihen päälle ohjattua liikuntaa, kamppailulajin muodossa 3x viikossa jotka on 1,5h treenit.
Yhdessä vaiheessa kävin uimassa holkkätreenin sijasta jos nivelet alkoivat kipeytyä.
Jos menen uimaan olen pyrkinyt käymään kuntosalilla ja sen treeni on mennyt jokseenkin näin:
- Alkulämmittely kuntopyörällä 30-45min + venytykset
- Ylätalja 15x 3 ( 35kg )
- Alatalja 15x 3 ( 35kg )
- Vatsalaite 15x 3 ( 40kg )
- hauiskääntö käsipainoilla 15x3 ( 7kg )
- Loppu jumppa ennen saunaan ja uimaan menemistä soutulaitteella 5-10min
- Uinti kuntoradalla sammakkoa ja selkää sopivalla temmolla 45min -1h.
Ruokavaliossa olen pyrkinyt syömään monipuolisesti ja terveellisesti sekä kaikkea kohtuudella
( etenkin rasvat ja hiilarit ).
Ruokailurytmi saattaa vaihdella hieman, mutta yleensä se menee niin, että aamupala saattaa olla joskus olla tukeva ja lounaan sijasta syön vain välipalan ja seuraava pääateria on vasta siinä iltapäivällä-illalla klo:17:00 -18:00 välillä.
Tässä on minun jonkinlainen malliesimerkki päivän ruokailurytmistä:
Aamupala: - Ruipuuroa + kevytmaitoa
- Vitamiinit ja kupillinen kahvia + kevytmaitoa
- Vihanneksia esim porkkana ja tomaatti
- Muutama leike rasvatonta kalkkunaleikettä
Välipala: Kupillinen kahvia + kevytmaitoa ja joku hedelmä
Päivällinen Tulee syötyä treenin jälkeen:
- Paistettua maustamatonta kanansuikaleita 1tl oliiviöljyssä
- Tummaariisiä 50g
- Paljon erilaisia kasviksia
- juomaksi esim makuvissyä ( sokeritonta ) 0,5l
Välipala: Kupillinen kahvia + kevytmaitoa ja joku proteiinipatukka
Iltapala: - rasvatonta maitorahkaa ja ananasmurskaa
- Vihanneksia esim porkkana ja tomaatti
- Muutama leike rasvatonta kalkkunaleikettä
Olen myös kokeillut joskus karppausta, mutta ei ollut minun juttu. Yritän mielummin pitää ruokaympyrästä kiinni. Kaloreita en juurikaan laske, siihen tyyliin, että katson jonkun paputölin ravintoarvot pilkkua viilaten, vaan homma pysyy ihan maalaisjärjellä, että ei liikaa rasvaa, suolaa tai hiilareita jne.. Totta kai huomion jos teen kastikkeen ruoalle niin en mä sinne puoltakiloo voita tai puolitraa voimakassuolaista soijakastiketta sinne tunge.
Olen myös yrittänyt näitä tiukempia pussikeitto diettejä, mutta niihin olen aina lisännyt kasviksia, hedelmiä, maitorahkaa tai raejuustoa sekä maustamatonta esim kanaleikettä.
Tässä alla on vielä minun mitat, eli pituus 173cm ja paino 88-90kg.
Roskaruokaa ja alkoholia olen välttänyt. Olen pyrkinyt korkeintaan kerran kuukaudessa pitää sellaisen mäslinki päivän kotona.
Paino ei vaan tipu jostain syystä
Kiinni-on-ja-pysyy
0
70
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081672Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai981597Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961507Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541396Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48895Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii427861Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290827Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815