Hei kaikille :)
Minulla on ollut ongelma painonpudotuksen kanssa jo pidemmän aikaan ja olen yrittänyt miettiä monia vaihtoehtoja, että mistä se voisi johtua, kuten:
- liikaa kaloreita ?
- Huono aineenvaihdunta ?
- Liian vähän liikuntaa ?
- Kroppa liian ylikierroksilla ja hormoonit eivät pysy mukana vaan haluaa pitää nykyisestä tilasta kiinni ?
- Ruokavaliossa parantamisen varaa ?
- Ruokailurytmissä vikaa ?
jne.
Liikunta minulla on jakautunut niin, että hölkkätreenejä sopivalla vastuksella 2-3x viikossa
1h tai 1,5h ja siihen päälle ohjattua liikuntaa, kamppailulajin muodossa 3x viikossa jotka on 1,5h treenit.
Yhdessä vaiheessa kävin uimassa holkkätreenin sijasta jos nivelet alkoivat kipeytyä.
Jos menen uimaan olen pyrkinyt käymään kuntosalilla ja sen treeni on mennyt jokseenkin näin:
- Alkulämmittely kuntopyörällä 30-45min venytykset
- Ylätalja 15x 3 ( 35kg )
- Alatalja 15x 3 ( 35kg )
- Vatsalaite 15x 3 ( 40kg )
- hauiskääntö käsipainoilla 15x3 ( 7kg )
- Loppu jumppa ennen saunaan ja uimaan menemistä soutulaitteella 5-10min
- Uinti kuntoradalla sammakkoa ja selkää sopivalla temmolla 45min -1h.
Ruokavaliossa olen pyrkinyt syömään monipuolisesti ja terveellisesti sekä kaikkea kohtuudella
( etenkin rasvat ja hiilarit ).
Ruokailurytmi saattaa vaihdella hieman, mutta yleensä se menee niin, että aamupala saattaa olla joskus olla tukeva ja lounaan sijasta syön vain välipalan ja seuraava pääateria on vasta siinä iltapäivällä-illalla klo:17:00 -18:00 välillä.
Tässä on minun jonkinlainen malliesimerkki päivän ruokailurytmistä:
Aamupala: - Ruipuuroa kevytmaitoa
- Vitamiinit ja kupillinen kahvia kevytmaitoa
- Vihanneksia esim porkkana ja tomaatti
- Muutama leike rasvatonta kalkkunaleikettä
Välipala: Kupillinen kahvia kevytmaitoa ja joku hedelmä
Päivällinen Tulee syötyä treenin jälkeen:
- Paistettua maustamatonta kanansuikaleita 1tl oliiviöljyssä
- Tummaariisiä 50g
- Paljon erilaisia kasviksia
- juomaksi esim makuvissyä ( sokeritonta ) 0,5l
Välipala: Kupillinen kahvia kevytmaitoa ja joku proteiinipatukka
Iltapala: - rasvatonta maitorahkaa ja ananasmurskaa
- Vihanneksia esim porkkana ja tomaatti
- Muutama leike rasvatonta kalkkunaleikettä
Olen myös kokeillut joskus karppausta, mutta ei ollut minun juttu. Yritän mielummin pitää ruokaympyrästä kiinni. Kaloreita en juurikaan laske, siihen tyyliin, että katson jonkun paputölin ravintoarvot pilkkua viilaten, vaan homma pysyy ihan maalaisjärjellä, että ei liikaa rasvaa, suolaa tai hiilareita jne.. Totta kai huomion jos teen kastikkeen ruoalle niin en mä sinne puoltakiloo voita tai puolitraa voimakassuolaista soijakastiketta sinne tunge.
Olen myös yrittänyt näitä tiukempia pussikeitto diettejä, mutta niihin olen aina lisännyt kasviksia, hedelmiä, maitorahkaa tai raejuustoa sekä maustamatonta esim kanaleikettä.
Tässä alla on vielä minun mitat, eli pituus 173cm ja paino 88-90kg.
Roskaruokaa ja alkoholia olen välttänyt. Olen pyrkinyt korkeintaan kerran kuukaudessa pitää sellaisen mäslinki päivän kotona.
Paino ei vaan tipu jostain syystä
Kiinni-on-ja-pysyy
0
68
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse814620Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.632062Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1281125
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891