Aktiivimallin vastustus on poliittista

järkikäteen

Aktiivimallia vastustetaan erityisesti Vasemmistoliiton, SDP:n ja Vihreiden kannattajapiireissä, mikä osoittaa, että vastustus on hallitusta vastaan, ei asiaa vastaan. Protesti on poliittinen.

SAK:n politisoituminen on ongelmallista SAK:lle itselleen. Kun se osoittaa olevansa punalipun heiluttaja, niin se ei aja kaikkien työntekijöiden asiaa. Miksi SAK:n hallituksen jäseniksi valitaan vain vasemmitolaisia? Miksi SAK ei kannata työntekoa vaan ajaa työttömien etua? Miksi SAK ei aja Suomen etua vaan yrittää pitää sata vuotta vanhoja haavoja auki? Punakapina 1918 muuttui sisällissodaksi, SAK:n uhoaminen 1992 muuttui tuhansien hädäksi ja itsemurhia tehtiin. Vuoden 2015 mielenosoitukset lietsoivat hallitus- ja kiky-vastaisuutta, mikä osoittautui virheeksi pitkäaikaistyöttömyyden kasvaessa. Miksi?

Työnteko on kaikkien oikeus. Työnteko vähentää eriarvoisuutta ja syrjäytymistä. Ay-liike, antakaa ihmisten tehdä töitä!

1

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • u.kekonen

      Ay-liikkeellä ei ole enää oikeastaan mitään virkaa. Ihmiset vaihtavat valtavan liiton jäsenmaksunsa 99.- YTK:n vuosimaksuun ja saavat saman suojan työttömyyden varalle. Pienellä lisämaksulla saa myös lisäpalveluja.

      Jättipalkkaisten liittojen johtajien pitää keksiä tällaisia suomalaisten omien etujen vastaisi tempauksia saadaakseen edes pientä näkyvyyttä. Kaikkien etu on saada työttömät töihin. Pienikin aika töissä voi olla juuri se kynnys, joka tarvitaan kokoaikatyöhön kiinni pääsemiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1665
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      1576
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1488
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1394
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1362
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      892
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      880
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      414
      853
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      824
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      809
    Aihe