... seinään ja osakekauppakin hiljeni, vaikka oikeistolaisten (valehtelevien) valtamedioiden mukaan meillä on meneillään "nousu"-kausi ??? No Haans vastaa, jos haluat rehellisen rehellisen vastauksen.
( https://keskustelu.suomi24.fi/t/15143468/talot-eivat-mene-kaupaksi-millaan-hinnalla )
Kysymys on siitä, että tässä kuluneen noin 10-vuotisen LAMAn aikana asuntojen hinnat ovat siis tästä lamasta huolimatta nousseet, ainakin tilastoissa ja kyllähän nuo pyynnit ovatkin todella huikeita, kun otetaan huomioon matin ja maijjan tulotaso. Markasta on tullut euro hinnoissa, ja palkat ovat suhteessa hintoihin kuudesosassa. Ja ulosottomiehet nurkissa !
Syy pysähdykseen on parissa, kolmessa pääseikassa.
1) On eletty velaksi (lamassa) ja nyt on velan reaalisen takaisinmaksun aika lyhennysvapaitta.
Kapitalismin romahduksen lääkkeeksi otettiin NOLLA-korot. Tämä kusetus sai yhdessä euromuunnoksen kanssa sopulit täysin sekaisin. Kun vielä valehtelivat "varallisuuden" kasvusta, näin velalla, asuntojen hinnat vain nousivat porrrvarin lätkiessä suomipojalle lopputilejä.
2) Siinä sivussa sopulille selvisi, että "työvoimapula" oli oikeisto-"demareiden" ja porrvarin yhteisjuoni lamaelvytykseen silloin pahimmassa romahduksessa ja siis silkkaa valehtelua. Porrrvari toikin vain mamuja (virolaisia) suomipojan palkkoja polkemaan. Katalaa toimintaa ja koko ajan vain pahentaa sinun - suomipoika - tilannetta. Tässä ei tottavie mennä parempaan suuntaan, vaikka natsimme niin valehtelevat. Te olette velkasuossa eikä siitä ole ylösnousua .
3) Nykyinen "nousu"-kausi on porrrarin uusin juoni tässä kapitalismin romahduksen ja sekasotkun joukossa. Se keskittyy asuntorakentamiseen pk-seudulla, jossa hintoja vedätetään paikallisesti yhä vaikka suomipoika on pelattu täysin pihalle. Väkeä yritetään keskittää. Tiesitkö, että juuri porrvarilla on pirusti sijoituksia pk-seudulla ja niiden arvon romahdus pitää keinoja kaihtamatta torpata. Se teidän maaseutu saa vaikka kuolla, ja senhän se on jo tehnytkin, loppujen kepulaisten rääkätessä tehtotuotantosikojaan sisätiloissa, niin ettet näe niitä edes kesällä.
Ja lyhyesti vielä: olen kertonut teille kaiken, jo moneen kertaan. Jos haluat, lue porrvarin kusetuskeinot uudestaan ja totea, kuinka ne houkuttelivat sinut ansaan:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/9390626/nain-asuntokeinottelu-on-organisoitu-
MIKSI kiinteistö- (talo-) kauppa pysähtyi kuin
5
88
Vastaukset
- ei.oo.todellista.tämmöne
Kaivapas nyt hansu ensiksi jostain nykyiset (ei ne sun vieläkin käyttämät 90-luvun alun) talousluvut ja lukaise sitten vaikkapa vaan jostain wikipediasta laman määritelmä. Koita sen jälkeen änkyttää uudelleen, että onko viimeiset 10 vuotta ollut lama päällä.
- Haans.seA
Kysymys on vain siitä, että suomen rikkaat eivät enää haluaisi käyttää sanaa LAMA, koska tuo suppea kusettaja-eliitti ei KOSKAAN koe lamaa ja toisinpäin: Matti ja maijja, sopulit ja mokut ovat suosiolla ottaneet yritysriskin itse kantaakseen. Lopputileinä, pätkätöinä, työttömyytenä, syrjäytymisenä jne.
Tämä kusettajajoukko, joka sopuleita kaitsee, on varsin suppea ja juuri se, ei koskaan koe lamaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14908768/30-000-rikkainta-kayttaa-todellista-valtaa-suomess
Sopuli ja moku on tosin itse valinnut roolinsa, jättämällä äänestämättä tai sitten valitsemalla uurnalla porrvarin. sitä saa mitä tilaa.
Tulokset näkyvät monin eri tavoin yhteiskunnassa. Yksi on asuntokaupan pysähtyminen, siis mokun osalta, keinottelijat vain jatkaa.... - huijari.vassarit
Haans.seA kirjoitti:
Kysymys on vain siitä, että suomen rikkaat eivät enää haluaisi käyttää sanaa LAMA, koska tuo suppea kusettaja-eliitti ei KOSKAAN koe lamaa ja toisinpäin: Matti ja maijja, sopulit ja mokut ovat suosiolla ottaneet yritysriskin itse kantaakseen. Lopputileinä, pätkätöinä, työttömyytenä, syrjäytymisenä jne.
Tämä kusettajajoukko, joka sopuleita kaitsee, on varsin suppea ja juuri se, ei koskaan koe lamaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14908768/30-000-rikkainta-kayttaa-todellista-valtaa-suomess
Sopuli ja moku on tosin itse valinnut roolinsa, jättämällä äänestämättä tai sitten valitsemalla uurnalla porrvarin. sitä saa mitä tilaa.
Tulokset näkyvät monin eri tavoin yhteiskunnassa. Yksi on asuntokaupan pysähtyminen, siis mokun osalta, keinottelijat vain jatkaa....Aina silloin kun "moku" on vasemmiston päättämään äänestänyt, on saatu nauttia jakopolitiikan typerryttävimmistä hedelmistä, joka pyrkimällä tukahduttamaan kaikki kasvun ja tuottavuuden edellytykset koko yhteiskunnalta periaatteenaan ei sen väliä jääkö kenellekään mitään käteen, pääasia että porrvareille ei ainakaan jäisi mitään.
Sosialistisen aatteen perusperiaatehan on pitää äänestäjäkunta köyhänä ja katkerana ja siten puolueelle uskollisina äänestämään sossu-puolue-eliitti (=porrvareita) edelleen jatkoon kasvattamaan leveitä perceitään entisestään.
Miten ihminen voikaan olla niin sinisilmäinen, että äänestää sosialistista poliitikko-porrvaria, epärehellisyyden prototyyppiä, totaalisen elämästä vieraantunutta pyrkyriä. - ei.siis.ollutkaan
Haans.seA kirjoitti:
Kysymys on vain siitä, että suomen rikkaat eivät enää haluaisi käyttää sanaa LAMA, koska tuo suppea kusettaja-eliitti ei KOSKAAN koe lamaa ja toisinpäin: Matti ja maijja, sopulit ja mokut ovat suosiolla ottaneet yritysriskin itse kantaakseen. Lopputileinä, pätkätöinä, työttömyytenä, syrjäytymisenä jne.
Tämä kusettajajoukko, joka sopuleita kaitsee, on varsin suppea ja juuri se, ei koskaan koe lamaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14908768/30-000-rikkainta-kayttaa-todellista-valtaa-suomess
Sopuli ja moku on tosin itse valinnut roolinsa, jättämällä äänestämättä tai sitten valitsemalla uurnalla porrvarin. sitä saa mitä tilaa.
Tulokset näkyvät monin eri tavoin yhteiskunnassa. Yksi on asuntokaupan pysähtyminen, siis mokun osalta, keinottelijat vain jatkaa....Jaa eli jatkat kädet korvilla ja silmät kiinni ulisemista. Ei siinä mitään, mutta noita linkkejä omiin toisiin suoli24 ketjuihin on ihan turha laitella, kun niitä ei kukaan avaa eikä niillä mitään painoarvoa ole.
Lamaa EI OLE.
Tai jos on niin yritä edes jotenkin uskottavasti perustella väitteesi. - huijjari.yhteiskunta
ei.siis.ollutkaan kirjoitti:
Jaa eli jatkat kädet korvilla ja silmät kiinni ulisemista. Ei siinä mitään, mutta noita linkkejä omiin toisiin suoli24 ketjuihin on ihan turha laitella, kun niitä ei kukaan avaa eikä niillä mitään painoarvoa ole.
Lamaa EI OLE.
Tai jos on niin yritä edes jotenkin uskottavasti perustella väitteesi.500 000 työtöntä ja ylikin ! 800 000 ehkä, jopa miljoonakin !!!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14716753/muista-quottyollisyysquot-porrvarin-kielenkaytossa-ei
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081668Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai961590Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961496Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48893Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii420857Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290826Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347812