Onkohan tämä näyttö mistään kotoisin?

dtrlk

https://www.verkkokauppa.com/fi/product/31081/jqrnr/Lenovo-ThinkVision-P27u-27-4K-UHD-naytto
Vai saako suunnilleen samaan hintaan parempaa? Omaan valintaan vaikutti lähinnä ulkonäkö :D

Nykyinen kivikauden fullhd BenQ on tosi huono väreiltään ja teen paljon kuva- ja videohommia ihan vain harrastusmielessä. Ruutu on alkanut tuntumaan tosi ahtaalta teki sitten mitä tahansa ellei avaa ja sulje kaikkia työkaluja koko aikaa. Eikös 4K:lla tämän pitäisi kaiken järjen mukaan korjaantua?
Mitä tossa tarkoittaa "Vasteaika: 4/6/14 ms" minkä perusteella se vaihtelee? 14 kuullostaa jo paljolta kun nykyisessä näytössä 2 ms.

Pelaan myös, mutta en fps:iä ja ymmärrän että suorituskyky tulee todella kärsimään jos haluaa 4K resoluutiolla pelata. Päivittelen näytönohjainta sitten myöhemmin. Mitään free tai g-syncejä en kaipaa kun ei niitä ole tähänkään asti ollut.

1

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dtrlk

      Ostin sitten ja on tosi hyvä näyttö. Laadukkaan näköinen ja oloinen. Verkkokaupan hinta kyllä hyvin yläkanttiin. Vinkkinä semmonen kun kävin Lenovon sivuilla parina eri päivinä niin lätkäisi 100e alennuskoodin ja hinta meni johonkin 570 euron pintaan.

      Pelitkin pyörii ihan kelvollisesti gtx 970 näyttiksellä :D pitää vaan graffoista karsia. Mistään 60fps ei kyllä voi puhua mutta ei se ole niin justiinsa esim Battlefront 2, NFS Payback tai mitä muita nyt kokeilin. Netissä peloteltiin että tarvii gtx 1080 mutta jos ne on niitä 144hz pelaajia.
      Eikä resoluution tiputtaminen peleissä mitenkään hirvittästi vaikuttanu tän kokoisella ruudulla. Aavistuksen pehmeämpi kuva tavallaan toi vain elokuvamaista fiilistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe