Tyhmät vaalit

takuulla-en

Presidenttiehdokkaatkaan ei ymmärrä miksi ilmasto on muuttunut. He kaikki esiintyvät yli-ihmisinä joilla ei ole velvollisuutta elää älykkäästi . He jatkavat ilmaston tuhoamista autoilla,lentokoneilla ,asuvat kaupungeissa ,eivätkä tee ruumiillista työtä.He laiskottelevat kiinalaisten orjien tekemien leluja käyttämällä. Käyttävät sähköä piittaamatta mitään sen tuotannon seurauksista. Kaikki ehdokkaat kuluttavat öljyä enemmän kuin talonpoika joka tuottaa ruuan sadalle ihmiselle.
Piittaamattomuus johtaa siihen että köyhät joutuvat maksamaan heidän toilanlunsa vaikkeivät itse liiku kuin tuhannesosan . Suomessahan rikkaat kuluttavat öljyä ja teitä satakertaisesti kuin köyhät. Tämä ilmenee automaksuissa joiden maksu on vanhasta pari tuhatta km ajetusta matkasta enemmän kuin tollojen jotka ajavat veroketkuiluautoilla jopa satatuhatta km vuodessa.Eikö äly riitä käsittämään että kilometrit vievät bensaa eikä pihalla seisominen? Näyttää siltä että ehdokkaat ja eduskunta ei paljoa käsitä ja siksi ilmasto lämpenee ja pilaantuu päästöistä.
Yksi lentomatka kuluttaa öljyä saman kuin omakotitalon lämmittäminen. Jos joku lämmittää talonsa metsän puilla ja pilkkoo ne itse,niin miten poliitikkoporukka on häntä kannustanut? Tällaisen ihmisen ei tarvitse matkailla ympäri maapalloa eikä autoilla turistikeskuksiin joka viikonloppu. Hänellä on järkevää ja tuottavaa tekemistä. Hän myös käsittää poliitikkojen tekosien onttouden ja käsittää helposti heidän olevan vain surkeita valehtelijoita. Rikkaat ja heidän poliitikkonsa ovat pilanneet ilmaston perusteellisesti eikä se siihen pääty ,vaan he ovat samalla myös tuhonneet koko maailman talouden ahneudessaan ja tyhmyydessään. Tämä jättivelka tulee pian kaikkien maksettavaksi,eikä kukaan ole pystynyt maksukeinoa ratkaisemaan. Pakkoko tässä on vielä äänestää mokomia?

4

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lopunaikaa

      Siinnä totuus.Lisättäköön viellä kautta maapallon Uudenvuoden rakettien ampumiset huvittelu
      tarkoituksena,terroristien autojen polttelut,ja hullujen järjettömät sotimiset ,vapaa liikkuminen
      ym.ym.Kerranhan se pää tulee vetävän käteen tässä älyttömässä ihmismassassa,ja siintä
      joutuu kärsimään koko luomakunta.

    • kurjahdus
    • sd443214234d

      väärin - paavo väyrynen elää luonnonläheisesti. minä äänestin paavoa, paavo on mukava ja lupsakka mies. paavo tykkää elää kansaparissa ja on ahkerasti tavannut tavallisia suomalaisia ihmisiä torilla, toisin kuin muut ehdokkaat jotka huutelevat sloganeitaan norsunluutorneista, paavo ei turhaa itseään mainosta, hyvä kun muistin edes että hän oli ehdokkaana kun muut olivat vieneet hänen huomionsa.

      kun äänestät paavoa niin maailma pelastuu

      • hianoo

        Niin.Paavo on meppi jonka palkka tekemättömästä työstä on miljoona verottomasti. Paavo puhuu nätisti mutta toimii toisin.Muut vain toimivat toisin. Juuri tällaisia turisteja arvostelen. You see.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2987
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2921
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1644
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe