Niukin mahdollinen tapa veneillä

Niukkuuttajaossa

Täällä on ainakin kerran vuodessa kyselty että jos voittaisit lottovoiton niin millä veneellä mentäisiin.

Nyt kysynkin ihan päinvastaista. Millä pääteillä ajat nyt ja mikä on vähin millä voisit edelleen harrastaa ja olla tyytyväinen?

Itselläni ei tällä hetkellä ole paljoa menetettävää kuin pikkuinen viisheppainen niin että en korkealta putoaisi. Tyytyisin vanhaankin kajakitinrähjään ja pienelläkin purjejollalla keksisin paljonkin tekemistä.

11

537

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähälläpärjää

      On sitä oltu ilmankin. Mutta kyllä joku traileroitava olisi hauska.

    • OlisikoNoin

      Kelluntarengas?

    • äärirajoille

      Mulla on nyt x 41. Voisin just ja just lähtee vielä x 38:lla. mut on sit siin.

    • Enmielelläni

      Voisin hätätilassa pudottaa 2 tahtia pois.

      • Airoilla

        Kyllä mielummin airot kuin savukone, nyt kun niistä ajoista on päästy.


    • veneilyTerapiaa

      Tuli veneiltyä "niukasti" kesä -16. Katselin netistä sopivia veneitä, kävelin laitureilla ja rannoilla haaveilin, että pääsisin taas merelle. Niukkaa oli : )

      Kävi, niin, että sain veneen myytyä keväällä. Pari reissua kerkesi tekemään, lähellä oli hulluus, kun sopivaa venettä ei löytynytkään, vaikka rahoitus parhaassa kunnossa.

      Loppu kesästä löysimme toisemme Saksasta, ensi silmäyksellä rakkautta...

    • Vähälläpärjää

      Minulla on ollut veneiöyn alku pelkkää niukkkuutta. Ei nyky-Suomessa monellakaan taviksella ole muutamaa tonnia heitettäväksi johonkin harrasteeseen, ei varsinkaan päätteellisellä eikä ainakaan työttömällä. Purjehduskärpänen puraistessa ensimmäiset vuodet menivät lehtiä lukiessa ja nettiä pöyhiessä. Laivuritutki toihin oli varaa ja satamassa kövelyyn. Eka oma purkkari oli muutaman satasen jolla ja olen itse asiassa tyytyväinen siihen että jouduin aikuisiälläkin aloittamaan pienestä ja "käteensopivasta" matalan riskin aluksesta jossa korjaava palaute on välitön ja märkä.

      • Hyväpalaute

        Hyvin sanottu tuosta "palautteesta". Kaikin puolin pienvene antaa paremmin informaatiota vaikkei kastuisikaan. Uskon vakaasti että tyvestä puuhun eli jollaista isompiin on oikea tapa jos nyt ylipäätään isompaa tarvitsee. Lähiseudun maisemia jos haluaa katsella niin turhaa ostaa uivaa olohuonetta. Jos kaukomaille mielii niin sitten tarvitsee.


    • Helsinki - Turku valtatietä on tullut ajettua ja vähin määrä mitä kerrallaan on tullut nautiskeltua first growth viinejä on 12cl vuosikerran 1959 Chateau Latouria.

      • Ettäsellaineekommentti

        Olet turha tyyppi, ja sivupersoonasi myös. Mutta kuva on näköinen.


    • Rähjästäuusi-mies

      Itselläni on ollut alusta alkaen vähän erinlainen lähestymistapa moottoriveneilyyni köyhyydestä johtuen mutta myös omasta mielenkiinnosta.

      Etsin vuoden parin välein jonkun vanhan 4 metrisen rähjäisen tai vaurioituneen, mieluiten lähes hylätyssä kunnossa olevan lasikuituveneen 100 - 300 eurolla. Sitten lataan siihen surutta n.200-400 euroa rahaa ja 1-1,5 kk vapaa aikaa. Teen sìitä viimeisen pääĺle fiksun korjauksin ja uusin maalipinnoin, varustein jne.

      Mootttoriksi hankin yleensä jonkun 90- luvun 4 -15 hv evinruden tai suzukin, teen huollot ja tarvittaessa paikkamaalaan ja vahaan, uusi tulppa, potkuri ja vesipumppusarja. Sitten kun näpit kutiaa tekemistä, myyn ja herätän henkìn seuraavan. Etelä-suomessa on toistakymmentä venettä jotka ilman interventiotani olisi jo kaatopaikalla. Joitain puuveneitäkin olen fiksannut mutta ne on liian työläitä ja vaikea saada myydyksi. Lasikuituveneestä saan aina omat pois.

      Ei mahdoton budjetti edes puoliksi työttömälle. Pitää vain osata, omistaa auto, traileri, työkaluja ja katsoa joku paikka josta saa sähköä, tai sitten vuokrata generaattori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      82
      4416
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3008
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      27
      2829
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2585
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2499
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2238
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2190
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      638
      2068
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      2068
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1995
    Aihe