Täysin turhaa joikaamista

J_Outava

"SRK:n rooli hyvän musiikin julkaisijana on merkittävä"

Oululainen kanttori Henna-Mari Sivula on toiminut SRK:n musiikkityöryhmän jäsenenä vuodesta 2010 viime vuoden loppuun saakka. Hän on kokenut työn antoisana ja mielenkiintoisena ja näkee, että SRK:n musiikkityötä tehdään vahvalla ammattitaidolla.
Musiikkityöryhmä koostuu musiikin ammattilaisista ja SRK:n hallinnon jäsenistä, ja sen tehtävänä on suunnitella ja koordinoida SRK:n musiikkiäänitetuotantoa yhdessä musiikkiasiantuntijan kanssa.

Näköalapaikalla

Sivula kertoo, että työryhmän jäsenenä hän on saanut aivan kuin näköalapaikalta katsoa musiikkityötä, jota SRK:ssa ja rauhanyhdistyksissä tehdään.

– Hienona ja arvokkaana kokemuksena pidän sitä, että olen saanut olla toteuttamassa useita SRK:n julkaisemia äänitteitä. Musiikkityötä tehdään niin vahvalla ammattitaidolla, muun muassa kuoronjohtajien osalta, että ääniteprojekteissa mukana oleminen on samalla hyvää ammatillista kouluttautumista itsellekin, hän kertoo.

Sivula kokee työskentelyn musiikkityöryhmässä myös hyvin vastuullisena tehtävänä.

– Olen saanut monta kertaa olla oppijan paikalla keskusteluissa, kun on oltu luomassa yhteisiä linjauksia ja suuntaviivoja musiikkityön tulevaisuuteen. Puhuttelevaa on se, kuinka tätäkin työtä tehdään perussanomasta käsin evankeliumin eteenpäin viemiseksi. Musiikki on valtavan suuri Jumalan lahja. On hienoa ja erittäin tärkeää, että sitä voidaan pitää esillä yhtenä SRK:n työmuotona.

Hyvää musiikkia tarjolle

Millaisena Sivula näkee SRK:n musiikkityön tulevaisuuden ja miten sitä hänen mielestään voitaisiin kehittää?

– Ajattelen, että SRK:n musiikkityö on tulevaisuudessa entistä tärkeämpää. SRK:n rooli hyvän musiikin julkaisijana on merkittävä. Koen tärkeäksi, että ihmisille edelleen tarjotaan hyviä vaihtoehtoja musiikin kuunteluun.

Sivula toteaa, että viime vuosina työ on kehittynyt paljon.

– Viimeisin uudistus on, että perinteisten CD-äänitteiden lisäksi pystytään tarjoamaan musiikkia myös mobiililaitteille. Erityisesti nuoria ajatellen tämä on luonteva ja hyvä kehitys.

Palaute auttaa kehittymään

Hänen mielestään kuuntelijoiden palaute on tärkeää toiminnan kehittymisen kannalta.

– Rohkaisenkin ihmisiä kertomaan omia toiveita ja ideoita musiikkityöryhmälle.

Sivula toteaa, että musiikkityöryhmässä työskentely on ollut antoisaa, mutta nyt oli hyvä hetki jäädä tehtävästä pois ja antaa tilaa uusille tulokkaille.

– Musiikkityöryhmä saa vahvaa osaamista uusien jäsenten myötä. Uudet jäsenet tuovat raikkaita ajatuksia ja uusia ideoita, päättää Henna-Mari keskusteluhetkemme.

Musiikkityöryhmän kokouksen alussa 16. tammikuuta juotiin kakkukahvit ja kiitettiin Sivulaa, Vesa Jokitaloa ja Eero Kukkoa, jotka käyttivät erovuoronsa ja jäivät pois ryhmästä viime vuoden lopussa. Musiikkityöryhmän uusina varsinaisina jäseninä tämän vuoden alusta aloittavat Hannu Kallunki ja Susanna Pöyhtäri.

7

4099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KeksiOmiaJuttuja

      Tarkasti kopioitu. Tiesitkö että plagiointia ei oikein pidetä viisaan ihmisen hommana? Presidenttiehdokaskin on joutunut sellaisen epäilyn kohteeksi. Ehkäpä paras ehdokas ja ainakin nätti.

      • Mutta joka ei ole puhunut Ruotsia haastatteluissa.
        En epäile etteikö osaa, mutta kuinka sujuvasti ...
        -


      • ruotsiaRuotsissa
        padasjoenukko kirjoitti:

        Mutta joka ei ole puhunut Ruotsia haastatteluissa.
        En epäile etteikö osaa, mutta kuinka sujuvasti ...
        -

        Rohkea periaatteen nainen, jonka vastuulle lähes yksinomaan jäi varmistaa, että ohjelman luvattu kaksikielisyys toteutui.


    • Sen_sijaan

      että vouhkaisi musiikista SRK voisi taltioida johonkin esim. seurakuntapäivillä pidetyt alustukset., jotta niitä voisi kuunnella myöhemminkin. Tänään Oulun nuortenillassa pidettiin mielenkiintoinen alustus. Alustaja sanoi mm, että JUmalan lapsia on kaikissa maissa eri puolilla maailmaa.

      • Kuuntelin_alus-

        tuksen Oulusta. Se oli vähän erilainen kuin mihin Jumalan valtakunnassa on totuttu. Nyt korostettiin sitä, että Jumalan lapsia ovat kaikki, jotka uskolla turv autuvat Kristuksen sovitustyöhön. Tosin alustuksessa sanottiin, että Suomessa Jumalan lapsia ovat vain vanhoilislestadiolaiset.


    • EiMikäänMusikantti

      Millaista on tuo hyvä musiikki? Sävelmissä joku tietty %-osuus yksiviivaista a:ta?

    • Anonyymi

      Aika yksipuolista on seurakuntien tarjoama musiikki, mistäköhän se Oulun alueella johtuisi....suunnattu tietylle kuulijakunnalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4556
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2089
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1492
    4. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1472
    5. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1468
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      258
      1257
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1174
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1112
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1037
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      63
      1011
    Aihe